۱.جلب توجه

بنا به دلایل مختلف کلا توجه مردم به محیط اطرافشون کم شده و نگاهشون به همه چیز خیلی سریع و گذراست. بر این اساس، شرکت ها حدود ۲ ثانیه وقت دارن مشتری های بالقوه رو متقاعد کنن که محصولشون ارزش توجه کردن رو داره. در همینجا اهمیت فوق العاده ی طراحی لوگو برای ما محرز میشه.

لوگو خیلی سریع می تونه توجه بیننده ها رو جلب و ارزش های اصلی شرکت رو منتقل کنه. این توجه کوتاه مدت باعث می شه مخاطب، کسب و کار شما رو از رو ظاهرش (در واقع همون لوگو) قضاوت بکنه.

اگه لوگوی شما خوب طراحی شده باشه، این نگاه دو ثانیه ای می تونه به سود شرکت شما منجر بشه.

در مورد وبسایت یه شرکت یا کسب و کار، کلا سه ثانیه طول می کشه تا مخاطب دید کلی نسبت به صفحه ی اصلی سایتتون به دست بیاره، بعد از سه ثانیه، اولین چیزی که دنبالش می گرده لوگوی شماست.

۲. اولین تاثیر قوی ای هست که روی مخاطب می ذاره

شما فقط یه بار فرصت دارید که اولین تاثیر رو روی مخاطبتون بذارید، پس از این فرصت بهترین استفاده رو بکنید. لوگو اولین معرفی شرکت به مصرف کننده ست.

اگه طراحی لوگو خوب انجام شده باشه می تونه مخاطب رو تحریک کنه که بره اطلاعات بیشتری از این شرکت یا کسب و کار به دست بیاره. اما اگه برعکس این حالت اتفاق بیفته، نه تنها مشتری بالقوه باهاتون احساس غریبگی می کنه، بلکه باعث میشه کلا قافیه رو ببازید.

این اولین تاثیر، راهیه که خیلی سریع بین خودتون، و محصولی که می فروشید یا خدماتی که ارائه می کنید ارتباط برقرار کنید.
پس بنابراین باید لوگوی شما حتی الامکان کاری که می کنید رو نشون بده. اگه لوگوتون حرفه ای باشه، از همون اول خودتون رو یه شرکت قوی نشون می دید.

۳. لوگو اساس هویت برند شماست. این، معنا دار ترین دلیل اهمیت طراحی لوگو هست

برندینگ موفق در واقع مثل تعریف کردن یه داستانه، که خیلی صاف و ساده رو احساس مخاطب تاثیر می ذاره.

ضمن اینکه طراحی لوگو فقط یه قسمت از برندینگ هست، در عین حال پایه و اساس کل روایتی هست که برای برند ساخته شده.

رنگ ها، فونتها، شکل ها و … همه اینا با داستانی که شما برای برندتون تعریف می کنید تعیین می شن. و لوگو مثل یه کتابه که شما داستانتون رو توش تعریف می کنید.

بعدا این عناصر لوگو تبدیل می شن به متریال برندینگ شما (سربرگ، کارت ویزیت، صفحات وبسایت و هرچیزی که فکرشو بکنید) برای ساختن یه هویت برند قوی که بشه تو بازار مطرحش کرد.

۴. دیدنی = به یادموندنی

لوگوی شما می تونه آدما رو وسوسه کنه و به اصطلاح اونا رو بکشونه لب چشمه

این بهترین فرصت برای کسب و کار شماست، اما به شرطی که فرصت سوزی نکنید و مخاطب رو تشنه برنگردونید، در عوض حسابی سیرابش کنید.

لوگوها یه جور نقطه ی شناسایی هستن. یعنی علائمی هستن که مشتری ها باهاشون برند شما رو تشخیص میدن. در حالت ایده آل، شما می خواید مردم بلافاصله با دیدن لوگوی شما یاد برند شما و خاطراتی که ساختید بیفتن، و خب البته ناگفته پیداست که حسی که بهشون دست میده حس خوبی باشه. پس همیشه هنگام طراحی لوگو به این نکته ی خیلی مهم توجه داشته باشید.

از اونجایی که یه لوگوی خوب یه المان بصری هست که از نظر زیبایی شناختی خوشاینده، باعث یادآوری مثبت در مورد برند شما میشه، که خب اسم برند شما خودش به تنهایی نمی تونه همچین کاری بکنه.

بذارید با هم صادق باشیم؛ بعضی از مخاطبین شما احتمالا اسم کسب و کار شما رو فراموش می کنند(البته این یه مسئله ی شخصی مربوط به فقط یه نفر نیست؛ این طبیعت آدمیزاده)، اما همه شون بلافاصله با دیدن لوگوتون شما رو یادشون میاد.

۵. شما رو از رقبا و فضای رقابت جدا می کنه، یعنی منطقی ترین دلیل اهمیت طراحی لوگوی حرفه ای

جرأت کنید لوگوی متفاوتی داشته باشید، چرا که لوگوی شرکت شما به مشتری ها نشون میده که چرا کسب و کار شما منحصر به فرده. مطمئنا ۱۰۰۰ تا شرکت، مغازه، فروشگاه دیگه تو شهر شما وجود داره، اما شما تنها کسی هستید که نظر مشتری رو همون اول با لوگوی خودتون جلب کردید.

لوگویی که خوب طراحی شده می تونه بین بک گراند شرکت یا کسب و کار (مثلا حرفه ای، آروم یا سرگرم کننده) با اهدافش (مثلا سرگرمی، کارایی یا نوآوری) از طریق آیکون یا فونت مناسب ارتباط برقرار کنه. پیشنهاد می کنیم در این خصوص، مقاله ی تاثیر فونت در طراحی لوگو رو مطالعه کنید.

به عبارت دیگه، لوگوی شما هم ارزش هاتون رو نشون میده، هم به مخاطب نشون میده چرا شما شبیه رقباتون نیستید و از اونا بهترید.

۶. ترویج وفاداری به برند، اقتصادی ترین دلیل اهمیت طراحی لوگو هست

اینو همیشه یادتون باشه: مصرف کننده ها تمایل به ثبات دارن.

با رشد برند شما و شناخته شدنش، لوگوتون هم برای طیف وسیعی از مصرف کننده ها شناخته شده و آشنا میشه و این آشنایی باعث میشه که شما قابل اعتماد و در دسترس باشید.

۷. انتظار مخاطب

لوگوی شما اولین چیزیه که مخاطبین شما دنبالش می گردن، وقتی که هرچیز مرتبط با برند شما رو می بینن. پس لوگوی شما باید روی همه ی اقلام بازاریابی شما باشه، مثل وبسایت، کارت ویزیت، تراکت، بروشور و کاتالوگ، بیلبورد و هر مورد تبلیغاتی دیگه ای.

برای دیدن مقالات بیشتر اینجا کلیک کنید.