گرافیک بسته بندی محصولات متاثر از تغییر و تحول عوامل محیطی بوده و در زمره ابزاری می باشد که امروزه توسط تولیدکنندگان کشورهای صنعتی برای افزایش قدرت رقابت مورد توجه قرار گرفته است.

بسته بندی محصولات معمولا به منظور محافظت از محصول، ایجاد اطمینان از کالا، راحتی، ایجاد ارتباط با مشتری، ایجاد فرصت استفاده مجدد از بسته بندی، تقسیم بازار، گسترش دوره حیات محصول، متمایز کردن محصول و بهره برداری بیشتر از بازارهای بالقوه در نظر گرفته شده است.

در طراحی بسته بندی محصولات باید در مورد هزینه، اندازه، جنس، شکل، رنگ آمیزی، ترکیب اقلام در بسته بندی و هویت فیزیکی آن دقت شود. این امر مستلزم تحقیق در مورد بازارهای نهایی مصرف، تجزیه و تحلیل موضع محصول در بازار و خلاقیت در طراحی می باشد. در مجموع می توان گفت حفظ اثربخشی طرح بسته بندیها نیازمند بازنگری دوره ای است.

در جهان امروز محصولات بسته بندی شده ویژگی های کاملا شناخته شده، کمیت، کیفیت، بهداشت و… دارد. اما متاسفانه هنوز نقش اقتصادی و اجتماعی بسته بندی توسط بسیاری از تولید کنندگان به درستی درک نشده است و آگاهی استفاده مناسب از آن به عنوان ابزاری برای بازاریابی در بازارهای داخلی و خارجی وجود ندارد.

با توجه به سیاست و تلاش دولتمردان برای رهایی اقتصاد از درآمدهای نفتی و فشارهای متفاوت بیرونی، که برای حذف محدودیت های صادرات کالا و یکپارچه شدن بازار جهانی تجارت وجود دارد، تاکید بر ویژگی های محصول، با توجه به نیازهای بازار، برای مطرح شدن در بازارهای جهانی حائز اهمیت است. پس باید دید که چگونه می توان از فرصت های بازار استفاده کرد.

بسیاری از تولید کنندگان ما هنوز مفهوم بازاریابی را درک نکرده اند وتفاوتی بین فروش، تبلیغ و بازاریابی قائل نیستند. پس جای تعجب نیست که به جای تجزیه و تحلیل بازار برای شناسایی فرصت ها در تلاش برای کپی سازی از نمونه های خارجی باشند.

بسیاری از تولید کنندگان سالها است که محصولی را بدون تغییر با تلاش فراوان به بازار تزریق می کنند. شاید به دلیل عدم توازن عرضه و تقاضا در بازارهای داخلی احساس نیاز برای بازاریابی وجود نداشته است.

حال لازم است فکری دوباره شود که آیا محصول ما آن چیزی است که بازار نیاز دارد؟ چگونه می توان با توجه به امکانات موجود و قابل دسترس و با استفاده از پیشرفت های تکنولوژیک و علوم متفاوت، هزینه تولید محصول و بسته بندی را کاهش داد و نیاز بازار را بهتر فراهم کرد و ضمنا قدرت رقابت بیشتری پیدا کرد؟

تاثیر گرافیک بسته بندی بر طراحی و ساخت بسته بندی

طراحی و ساخت بسته بندی می تواند متاثر از تغییر و تحول عوامل محیطی باشد. این مساله یکی از ابزارهایی است که امروزه در بازاریابی توسط تولید کنندگان کشورهای صنعتی برای افزایش قدرت رقابت مورد توجه قرار گرفته است. البته باید اذعان کرد که تنها بسته بندی مناسب برای گسترش بازار و افزایش قدرت رقابت کافی نیست، بلکه اتخاذ استراتژی ها، تاکتیک های مناسب بازاریابی از جمله تقسیم بازار، قیمت گذاری مناسب و … نیز لازم است که خود بر انتخاب طرح بسته بندی مناسب تاثیر دارند.

تاثیر گرافیک بسته بندی بر کارکردهای بسته بندی

صمیم گیری در مورد بسته بندی، بخشی از برنامه ریزی محصول است که هر مؤسسه تولیدی باید در مورد آن تحقیق کند. بسته بندی شامل ظرف، برچسب و دفترچه راهنمای داخل بسته بندی است. در دنیای امروز حتی کالاهای صنعتی برای سهولت جابجایی و انبارداری بسته بندی می شوند. خدمات مصرفی مثل خدمات هواپیمایی، خدمات بانکی، هتلداری، آزمایش های پزشکی نیز بسته بندی می شود تا به صورت ملموس درآید.

نتیجه یک آزمایش پزشکی، که به صورت چند عدد و رقم ارائه می شود، از نظر بسیاری از بیماران کنجکاو قابل درک نیست. اما در صورتی که نتیجه آزمایش وضعیت بیمار را نسبت به وضعیت عادی نمایش دهد برای بیمار ملموس تر خواهد شد.

در طراحی بسته بندی، هدف های مختلفی در نظر گرفته می شود که می توان آنها را به صورت هدفهای تدافعی و یا تهاجمی طبقه بندی کرد.

هدف‌های تدافعی در طراحی بسته بندی
هدفهای تدافعی در طراحی بسته بندی محصولات، بیشتر به منظور محافظت از محصول و مصرف کننده در مقابل خطرات و آسیب دیدگی در نظر گرفته می شود.

هدف‌های تهاجمی بسته بندی
در حالی که هدفهای تهاجمی بسته بندی را برای کمک به فروش محصول مورد توجه قرار می دهد.

امروزه که الگوی فروشگاه ها به سوی سلف سرویس شدن گام بر می دارد و خریدار، خود کالای مورد نظر را برمی گزیند و به علاوه تعداد مارک های متفاوت از هر محصول و رقابت شدید آنها موجب سرگردانی بیشتر خریدار در بین قفسه های فروشگاه می گردد، در چنین وضعیتی فروشندگان، نقش کمتری در فروش دارند و وظیفه فروشندگی، که منتقل کردن اطلاعات محصول به مصرف کننده است، باید توسط بسته بندی انجام شود.

در سیستم های جدید فروش، که در بعضی کشورهای صنعتی استفاده می شود و معمولا توسط دستگاه و از راه دور سفارش پذیرفته می شود، بسته بندی نقش حساسی دارد.

غیر از خود محصول، که مشتری در صورت خرید با آن آشنا می شود، نزدیک ترین ارتباط مشتری با کالا از طریق بسته بندی آن است. بسته بندی نامناسب بر روحیه مصرف کننده تاثیر نامطلوب می گذارد زیرا استنباط مصرف کننده از محصول با بسته بندی نامناسب، بی توجهی تولید کننده در مورد کیفیت و خواسته مشتری است.

برای دیدن مقالات بیشتر اینجا کلیک کنید.