کنتراست به معنای تفاوت در روشنایی یا رنگ است که باعث می‌شود یک شیء (یا نمای آن در یک تصویر یا صفحه‌نمایش) قابل تشخیص و متمایز از سایر قسمت‌ها در یک میدان دید یکسان باشد.

سیستم بینایی انسان نسبت به کنتراست، حساس‌تر از روشنایی مطلق است. بدون وجود تغییرات روشنایی و بافت، در طول روز یا از مکانی به مکان دیگر، دنیا را به شکلی یکنواخت و بدون تغییر مشاهده می‌کنیم.

کنتراست در هنر که به معنای هم‌جواری تفاوت‌ها است، برای تشدید برخی ویژگی‌ها در یک اثر هنری مورداستفاده قرار می‌گیرد. از کنتراست برای ایجاد ریتم یا متمرکز کردن ذهن بیننده با ایجاد تغییر در ویژگی‌های قسمت‌های مختلف مانند روشنی و تاریک، رنگ‌های متضاد چرخهٔ رنگ، بافت و اندازه استفاده می‌شود.

کنتراست در عکاسی

Contrast به معنای تضاد است. در عکاسی، رایج‌‌ترین انواع این تضادها با تغییر در میزان سایه و روشن و رنگ اجزای مختلف تصویر ایجاد می‌شود. تصاویری که کنتراست بالایی دارند، حس و حال کاملاً متفاوتی از تصاویری دارند که کنتراست کمتری دارند. نوع Contrast هم می‌تواند روی تصاویر تأثیر بگذارد.

شناخت کنتراست رنگ و استفاده از آن برای بهبود تصاویر

برای اینکه تصویری جذاب با کمک Contrast رنگ ایجاد کنید باید در مورد تئوری رنگ مطالعه کنید؛ البته برای شروع، کافی است مقدمات آن را بدانید. مقدمات تئوری رنگ شامل چرخهٔ رنگ (Colour Schemes) و طرح رنگ (Colour Wheel) است.

با کمک طرح رنگ می‌توانید متوجه شوید که ترکیب کدام رنگ‌ها در کنار هم، بیشترین کنتراست را ایجاد می‌کند.

معمولاً بیشترین Contrast با استفاده از رنگ‌های مکمل ایجاد می‌شود. تشخیص رنگ‌های مکمل، راحت است چون در چرخهٔ رنگ درست در مقابل هم قرار دارند. یکی از رایج‌ترین نمونه‌ها آن، هم‌جواری رنگ سبز و قرمز است.

همچنین می‌توانید رنگ‌ها را در دودسته اصلی سردوگرم قرار دهید. ترکیب کردن یک رنگ گرم و یک رنگ سرد، Contrast رنگ در عکس را ایجاد می‌کند.

برای دیدن مقالات بیشتر اینجا کلیک کنید.