کاهش حجم عکس بدون افت کیفیت یکی از دغدغه‌های اصلی وب مستران و صاحبان سایت است. گاهی وقت‌ها تصاویر بیشتر از هزاران کلمه حرف دارند. به همین دلیل میزان استفاده و محبوبیت آن‌ها در دنیای وب افزایش یافته است. این روزها تب تکنولوژی بالا گرفته و تاثیر آن را در صنعت گرافیک به وضوح می‌بینیم. اما یکی از مشکلات اصلی استفاده از تصاویر در صفحات، بالا بودن حجم آن‌ها است. البته یک فرمول ساده وجود دارد که می‌گوید هر چقدر کیفیت تصاویر را بالا ببریم حجم آن‌ها هم بالا می‌رود.

آموزش کاهش حجم عکس به کمک نرم افزار

این نرم افزارها بودند که به رشد کامپیوتر کمک کردند. هر نرم افزار جدید که تولید می‌شود یک قابلیت جدید ارائه شده و بعضی از مشکلات موجود را حل می‌کند. نرم افزارهای متنوعی برای کم کردن حجم عکس طراحی شده‌اند که با کم‌ترین افت کیفیت تصویر شما را فشرده می‌کنند. در ادامه تعدادی از برنامه‌های کم کردن حجم عکس برای کامپیوتر را معرفی می‌کنیم.

 ۱ – نرم افزار Caesium

Caesium یک نرم افزار رایگان و قدرتمند است که بدون افت کیفیت و با کمک گرفتن از الگوریتم‌‌های پیشرفته تصاویر را فشرده می‌کند. در آزمایش‌هایی که تیم ما انجام داد بعضی از عکس‌ها تا ۸۰% کاهش حجم داشتند و کیفیت آن‌ها تا حد بسیار زیادی حفظ شد. از این نرم افزار در جاهای مختفی استفاده می‌شود. مثلا برای کاهش حجم عکس اسکن شده، فشرده‌ سازی تصاویر قبل از آپلود در سایت و یا کم کردن حجم عکس برای ارسال به یک سایت خاص که محدودیت حجم دارد .

 ۲ – نرم افزار JPEG Imager

نرم افزار JPEG Imager رایگان نیست و برای استفاده باید آن را خریداری کنید. این برنامه تصاویر JPG را از شما گرفته و نسخه فشرده و با حجم کم  آن را تحویل می‌دهد. ما یک نقشه راه کوچک برای استفاده از این نرم افزار آماده کردیم .

.بعد از نصب نرم افزار عکس مورد نظر خود را به برنامه اضافه کنید

.از منوی اصلی نرم افزار Compress را انتخاب کرده و از زیر منو دوباره گزینه Compress را بزنید.

.حالا می‌بینید که یک کپی از تصویر در سمت راست قرار می‌گیرد. در واقع این کپی همان نسخه فشرده‌شده عکس است که به شما اجازه می‌دهد تصاویر را با هم مقایسه کنید.

.از قسمت Image می‌توانید با ابزارهای مختلف برنامه کار کرده و تغییرات خودتان را در عکس اعمال کنید.

.و زمانی که کارتان تمام شد، در زبانه File گزینه Save as را بزنید تا تصویر در مکانی که شما مشخص می‌کنید ذخیره شود.

 ۳ – نرم افزار Fotosizer

نرم افزار Fotosizer هم نیز رایگان نیست. Fotosizer نسبت به دو نرم افزار قبلی قدیمی‌تر است اما به عنوان یک نرم افزار کاهش حجم عکس عملکرد قابل قبولی دارد. شاید رابط کاربری نرم افزار کمی گیج کننده باشد بنابراین یک توضیح کوتاه درباره بهینه کردن تصاویر داشته باشم. اول عکس خود را داخل برنامه Drag کنید. تنظیمات مدنظر خود را از منوی سمت راست اعمال کنید و در آخر از بخش Destination Setting مسیر ذخیره عکس را مشخص کنید. با کلیک روی گزینه start که در پایین و سمت راست نرم افزار قرار دارد عکس در مسیری که مشخص کردید ذخیره می‌شود.

آموزش کم کردن حجم عکس در Paint

Paint یکی از محبوب‌ترین نرم افزارهای مایکروسافت است. یک ویرایشگر تصویر ساده و دوست داشتنی که بسیاری از کاربران قدیمی ویندوز با آن خاطره دارند. این سرویس قرار بود توسط مایکروسافت بازنشست شود که به خاطر اعتراض و مخالفت کاربران این تصمیم لغو شد. اگر هنوز هم از این برنامه استفاده می‌کنید بهتر است برای کم کردن حجم تصاویر خود از همین برنامه کمک بگیرید.

Paint الگوریتم خاص یا مجزایی برای تغییر سایز عکس ندارد . با کم کردن پیکسل و یا کم کردن ابعاد، عکس فشرده می‌شود. طبیعی است که در این روش کمی افت کیفیت داشته باشیم. اما کار به سرعت انجام می‌شود. مراحل کار به این شکل است:

  .عکس خود را در نرم افزار Paint باز کنید.

  .از منو home را انتخاب کرده و وارد بخش Resize شوید.

  .دو حالت برای تغییر سایز عکس به شما پیشنهاد داده می‌شود. یکی گزینه Percentages (درصد) و دیگری گزینه Pixels (پیکسل) که اجازه می‌دهد ابعاد تصویر را یا به پیکسل یا به درصد کم و زیاد کنید. این کار به طور مستقیم در حجم عکس تاثیر می‌گذارد.

برای دیدن مقالات بیشتر اینجا کلیک کنید.