اینستاگرام یکی از شبکه‌های اجتماعی پر مخاطب و دوست‌داشتی در دنیا است که کمتر کسی وجود دارد که تا بحال از آن استفاده نکرده باشد.این شبکه اجتماعی محبوب دارای ویژگی‌های فراوانی است که می‌تواند بر کسب‌وکار و تجارتتان بسیار اثر گذار باشد.در این مقاله از سایت برندتیک قصد داریم به یکی از ویژگی‌های پرکاربرد آن یعنی لایو اینستاگرام (Live) بپردازیم.

لایو اینستاگرام چیست ؟

لایو اینستاگرام همان استوری است با تفاوت این که با استفاده از قابلیت لایو استوری می‌توانید به طور آنلاین و همزمان با فالوور‌هایتان ارتباط بگیرید و به صورت زنده با آنها صحبت کنید.
یکی دیگر از تفاوت‌هایی که بین لایو و استوری وجود دارد، به محض برقراری لایو یک نوتیفیکیشن برای دنبال کننده‌ها ارسال می‌شود تا باعث افزایش بازدیدکنندگان شود.
برقراری ارتباط زنده با مخاطبانتان به شما این فرصت را می‌دهد تا لحظات نابی را که تجربه می‌کنید با آنها به اشتراک بگذارید و حال خوبتان را به آنها نیز منتقل کنید.
قطعا برقرار کردن ارتباط زنده ممکن است، کمی دلهره‌آور باشد چون امکان ویرایش وجود ندارد، اما سعی کنید تمام مسائل و پیش‌آمدهای احتمالی را در نظر داشته باشید و از آنها جلوگیری کنید تا از دلهره شما کاسته شود و در آخر بهترین نتیجه ممکن را دریافت کنید.

لایو اینستاگرام چه کاربردهایی دارد؟

اینکه چگونه از این قابلیت استفاده کنید، به نوع فعالیت شما در اینستاگرام بستگی دارد. مثلاٌ اگر صاحب کسب ‌و ‌کاری هستید، به هنگام معرفی محصول جدید می‌توانید ویدیو‌های زنده‌ای برای جذب مشتری با مخاطبان به اشتراک بگذارید. یا می‌توانید از پشت‌صحنه فعالیتی که انجام می‌دهید لایو بگیرید؛ مانند اینستاگرام پیج منوتو (Manoto) که پیش از شروع برنامه نیم ساعت از فعالیت‌های کارکنان شبکه لایو پخش می‌کند. همین باعث ایجاد یک ارتباط گرم و صمیمی با مخاطبان می‌شود.

چگونه از لایو استفاده کنیم ؟

برای استفاده از live با دستور زیر جلو بروید:

  1. در ابتدا اینستاگرامتان را آپدیت کنید.
  2. روی گزینه استوری کلیک کنید و در پایین زیر دایره سفید گزینه لایو را انتخاب کنید.
  3. سپس دکمه سفید رنگ را کلیک کنید تا لایو اجرا شود.
  4. در آخر یادتان باشد گزینه end را برای پایان ارتباط بزنید تا لایو تمام شود
  5. بعد از پایان ویدئو دو گزینه برای شما اجرا می‌شود : اول این که ذخیره لایو به صورت آی‌جی‌تی‌وی(IGTV) در صفحه شخصی‌تان یا فقط دانلود ویدئو
    با اجرای این مراحل به راحتی می‌توانید در پیج خود به صورت زنده با دنبال کنندگانتان ارتباط بگیرید
انواع لایو

چند روش برای اجرای لایو وجود دارد که در ادامه به آنها می‌پردازیم.

لایو روم
یکی از قابلیت‌های کاربردی لایو اینستاگرام ایجاد لایو چندنفره است و آپدیت جدیدی که در سال‌های اخیر این پلتفرم داده است، ارتقاء لایو دو نفره به چهار نفره است.
این قابلیت چه کاربردی دارد ؟
با برقراری لایو چندنفره همزمان می‌توانید در یک لحظه یک جلسه چهارنفره با تعداد نامحدودی بیننده داشته باشید، تا هم تعداد بیننده‌ها زیاد باشد و هم تبادل نظرات راحت‌تر باشد گاهی یکی از راه‌های افزایش فالوور هم همین برقراری لایو روم است.
پس اگر می‌خواهید تعداد فالوورها و تعامل را در پیج‌تان افزایش دهید، حتماً با افراد مختلف که مخصوصاً تعداد فالوورهای بالایی دارند ارتباط زنده گروهی برقرار کنید.

لایو استریم
قابلیت بسیار دوست‌داشتنی است که بیشتر مورد علاقه گیمرها و یوتیوبرها است و این روش برای مراسماتی که به صورت زنده پخش می‌شوند بسیار کاربردی است. از این طریق شخصی که در حال برقراری ارتباط زنده است هم میتواند از محیط اطراف ویدئو زنده داشته باشد و هم از صفحه موبایل یا لپتاپ.
این تکنیک قابلیت انتقال فایل حین لایو را به راحتی ممکن میسازد.