رشته طراحی گرافیک یک رشته با پیشرفت روز افزون است. برای تبدیل شدن به یک گرافیست موفق نیاز بوده که در کنار افزایش مهارت های فنی، خلاقیت خود را نیز بهبود ببخشید.

خلاقیت یعنی نمایش هدف به روشی که بیشترین جذب ممکن رو داشته باشد، خلاقیت یعنی انتخاب راهی که بیشترین جذب را داشته باشه و بهترین نتیجه رو داشته باشه.

پس برای خلاق بودن قرار نیست که شما نابغه باشید و اصلاً ویژگی و ابزار خاصی نمی‌خواد فقط کافیه که شما نیازهای جامعه هدف‌تون را بخوبی بشناسید،و به جا از اون‌ها استفاده بکنید

در خلاقیت در طراحی گرافیک، شما باید مخاطبتان را بخوبی بشناسید بدونید که هر کسی تو هر سنی چه سلایقی دارند و با توجه به اون محتوا رو طراحی کنید که خلاقانه به نظر بیاد.

مسیر خلاقیت و ایده یابی چیه؟

خیلی‌هاتون ممکنه که هنوز منظور من رو خوب متوجه نشده باشید به همین خاطر من یک مسیر خلاقیت و ایده یابی رو بهتون می‌گم که شما طبق همون پیش برید و حالا تعریف‌هایی هم که این بین هستش باعث آشنایی بیشتر شما با این موضوع می‌شه:

پیش نیاز های خلاقیت:

شما برای این‌که آدم خلاقی به حساب بیاید و بتونید ایده‌های خلاقانه از خودتون ایجاد بکنید باید درمورد جامعه هدف خودتون اطلاعات زیادی داشته باشید این اطلاعات شامل انواع مختلفی می‌شه مثل این‌که توی سن جوونی از چه فونت های مخاطب شما خوشش میاد از چه رنگ هایی خوششون میاد اگر پوستر شما حاوی پیام‌های شادی آوره چه رنگ هایی باید استفاده کنیم اینا همه و همه مستلزم اینه که یک شناخت کامل و دقیق از جامعه آماری هدفتون داشته باشید.

برای مثال فرض کنیم که به شما یک سفارش طراحی پوستر برای یک جامعه دانشجویی رو بهتون دادم و قرار که شما این پوستر را طراحی کنید.

خب اینجا چند تا نکته هستش که یک آدم خلاق باید بدونه این‌که جامعه دانشجویی معمولاً افرادی هستند که از هوش خوبی برخوردار هستند به همین خاطر دوست ندارند وقتی پوستر را دیدند سریع به جواب برسند دوست دارد یک محتوای داخلش باشه و بعد از این‌که مغزشون جمع‌آوری کرده اطلاعات خودشون به یک نتیجه‌ای برسند، اینجوری حس شرلوک هلمز بودن بهشون دست میده و از پوسترتون حس خوبی میگیرن.

دانشجوها معمولاً آدم‌های مطالبه‌گری هستند به همین خاطر سعی کنید المان‌های آرمان‌گرایانه داخل پوستر تون باشه و تا این حس خلاقیت هم داخل پوستر تون ایجاد بشه، باید بررسی کنید ببینید آرمان های اون قشر دانشجو چیه بعد روش پردازش کنید.

چطوری ایده خلاقانه برای طراحی از خودمون در کنیم؟!

ما برای ساخت یک ایده خلاقانه اول از همه بعد از این‌که جامعه هدف را خوب شناختیم باید ببینیم که عطف کارمون توی اون طرح چی هستش.

یعنی دقیقاً می‌خواهیم چه مفهومی به مخاطبمون برسه.  مثلاً اگر یک پوستری میخوایم طراحی کنیم که هدف‌مون نشون دادن قیمت ارزون هست المان‌های پولی رو به کار ببریم. و یا اگر یه پوستری که قرار یک اردوی تفریحی رو اعلام کنه که خیلی به مخاطب قراره خوش بگذره باید مواردی را که برای تفریح به کار می‌ره روش کار بکنیم.

مسیر خلاقیت و ایده یابی رو از اول به صورت خلاصه بگیم:

۱- مشخص کردن جامعه هدف و پرسونا مخاطب

۲- جمع آوری اطلاعات در مورد جامعه هدف ( چه رنگی میپسندن، چه سنی دارند، جدی هستن یا معمولی، جنسیتشون چیه)

۳- مشخص کردن المان عطف

۴-ایده سازی

۵- اجرا

مسیر خلاقیت و ایده یابی از روی کاغذ شروع میشه ایدهاتو و کلا روند رو بنویسید و بکشید رو کاغذ خجالت نکشید. بهترین راه برای یک طراحی خوب اینه که قبلش روی کاغذ پیاده شه.

۱۰ نکته که سبب افزایش خلاقیت در طراحی گرافیک میشه:

 1. همه چیزو جمع آوری کنید: یه طراح خلاق باید اطلاعات استراتژکی که به درد کارش میخوره رو دسته بندی شده داشته باشه حالم نداشتین دسته بندی کنید یه پیش زمینشو تو ذهنتون نگه دارید.
 2. وبلاگ های مربوط به طراحی و ژورنال های روز رو مطالعه کنید: مسلما بگردین ۴٫۵ تا سایت خوب پیدا میکنید که خوره طراحی خلاقانه دارن من میشناسم ولی نمیگم برید یکم بگردید زحمت بکشید.
 3. به جامعه طراحی ملحق شوید: با افرادی که طراحی میکنن ارتباط برقرار کنید تا از روش های طراحیشون اطلاع پیدا کنید دوست عزیز توجه کن تیپو قیافتو عوض کنی هنرمند نمیشی باید توی طراحیت هنرتو نشون بدی.
 4. طرح هایی برای دست گرمی بسازید: بیکار شدین بجای اینکه هی اینستاگرامو بالا پایین کنی بشین دوتا طرح بزن دستت راه بیوفته نابرده رنج گنج میسر نمی شود.
 5. طرح های دیگران را کپی کنید: منظورم دزدی نیست یه طرح دیدن و از نظرتون خفن بود سعی کنید خودتون طراحیش کنید و به نوعی مهندسی معکوس کنید.
 6. برای افزایش خلاقیت در طراحی گرافیک طرح های قدیمی خود را مجددا پیاده سازی کنید:

  مسلما همیشه هر طرحی یه ایرادی داره اول سعی کنید با طراحی مجدد اونو برطرف کنید و از طرفی هم از راه دیگه ای به اون طرح برسید.

 7. با طراحان دیگر تعامل داشته باشید: از نظرات دوستان طراح و جوجه طراحان حتما با خبر باشید یه چی بگم، شما هرجوری طراحی کنی یسری ادم هستن کلا طرحو ببرن زیر سوال به همین خاطر عصبانی نشید فقط نظراتشونو پذیرا باشید.
 8. در کلاسهای آموزشی مرتبط شرکت کنید: حالا مرتبط یا غیر مرتبش مهم نیست ولی همش سعی کنید به روز باشید، هی فکر کنید که استادیدن عین این استادای فسیل از خود راضی میشید که طرحشون دوزارم نمیارزه.
 9. زیاد به مسافرت بروید: این قسمت لاکچریه کاره گفتم که خالی از عریضه نباشه ولی مسافرت باعث میشه ذهنتون خلاق بشه.
 10. یک دفتر یادداشت همراه خود داشته باشید: نت گوشی هم خوبه حتما موارد خوب رو بنویسید تا در مواقع لزوم از ایده هاش استفاده کنید.