پرسنال برندینگ یا سلف برندینگ چیست اگر شخصی نام شما یا برند شما را بشنود، دوست دارید چه تصویری در ذهن او شکل بگیرد؟ قطعا تصویری متناسب با شخصیت و اهداف شما یا چشم اندازهای سازمان مدنظر شماست. در این صورت شما نیاز به ایجاد پرسونال برندیگ یا سلف برندینگ هستید.

سلف برندینگ و یا پرسنال برندینگ چیست؟

پرسنال برندینگ تنها برای صاحبان کسب و کار‌های کلان نیست بلکه تمامی صاحبان مشاغل، مدیران سازمان‌ها، مدیران میانی و کارشناسان ارشد نیاز مبرم و حیاتی به آن دارند.
اکنون که به اهمیت سلف برندینگ برای عموم افراد پی بردید لازم است یک تعریف جامع و قابل فهم از آن ارائه دهیم.

پرسنال برندینگ چگونگی معرفی شما به مخاطبانتان است و شامل مجموعه‌ای از توانایی‌ها، تجربه‌ها و خصوصیات رفتاری شماست که مایلید به مخاطب نشان دهید.”
تعریف دیگری که می توان از پرسونال برندینگ داشت به شرح زیر است :
“پرسنال برندینگ (برندینگ شخصی) فرآیندی است متشکل از علوم ارتباطات، روانشناسی و بازاریابی است و هدف آن ایجاد برند برای یک شخص با استفاده از اصولی است که در برندینگ سازمان‌ها استفاده می‌شود.”

۴ مزیت پرسنال برندینگ

با پیشرفت جوامع و افزایش رقابت درون سازمانی برای دستیابی به پست‌های مدیریتی، صرف داشتن مدرک تحصیلی برای دستیابی به پست شغلی متناسب با توانایی‌های شما کافی نیست. در این شرایط اهمیت موضوع سلف برندینگ خود را نمایان می‌کند.

از جمله مزایای پرسونال برندینگ می‌توان به موارد زیر اشاره کرد :

.دستیابی به شغل بهتر و رضایت بخشی بالاتر.

.تشکیل یک شبکه از مشتریان برای سازمان و بهبود فروش.

.ترقی کاری و دست یابی به فرصت های شغلی بهتر.

.کمک کننده درشروع فرآیند کارآفرینی.

شما به پرسنال برندینگ (سلف برندینگ) نیاز دارید تا به مخاطب، مشتری و کارمندان خود نشان دهید که شما دقیقا همان شخصی هستید که قادر به رفع نیازشان هستید. به گفته یک مجله مشهور اقتصادی آمریکایی، یکی از موارد مهم در سلف برندینگ ، نیچ مارکتینگ یا کار کردن روی بخش کوچکی از بازار است که در مواردی به آن بازاریابی جزیره‌ای نیز گفته می‌شود. قرار نیست شما روی تمامی موضوعات و برای تمامی مخاطبان جامعه کار کنید بلکه هدف باید رفع نیاز برای گروهی خاص باشد. هرچه برند شما روی مبحثی خاص متمرکز باشد تصویر آن بهتر در ذهن مخاطب باقی می‌ماند.

در این بخش ۳ مورد از مهم‌ترین موضوعات پیرامون سلف برندینگ را بازگو می‌کنیم تا بیشتر با این بحث آشنایی پیدا کنید و یک دید کلی از آن داشته باشید:

 شناخته شدن:

اگر مخاطب شما را در حوزه‌ی کاری خود بعنوان یک متخصص بشناسد و به جا بیاورد خیلی راحتتر به شما اعتماد کرده و به مشتری تبدیل می‌شود. ذهن انسان آن‌چه را می‌شناسد دوست دارد. به همین دلیل داشتن یک پرسونال برند ثابت برای اعتماد‌سازی و شناخته شدن شما بعنوان برند بسیار مهم است.

در دهه‌ی ۱۹۷۰ ذهن انسان روزانه با بیش از ۵۰۰ تصویر برند مواجه بود، امروزه این عدد به بیش از ۵۰۰۰ رسیده است، پس شما به شدت برای دیده‌شدن نیاز به یک پرسنال برند قوی دارید. حال تصمیم با شماست، با چه تصویری دوست دارید مخاطبان شما را بشناسند؟

پرسنال برندینگ یا سلف برندینگ چیست

پرسنال برندینگ یا سلف برندینگ چیست

 سابقه و شهرت:

همانطور که جف بزوس، موسس آمازون، می‌گوید : “برند شما آن چیزی است که مردم در نبود شما، درباره شما می‌گویند.” هنگامی که قصد شما ارائه سرویس و خدمات می‌باشد، سابقه مهم‌ترین موضوع می‌باشد. سابقه موردی است که شما را نسبت به رقبا متمایز می‌کند.

بنابراین، تبلیغات دهان به دهان روشی است که بیشترین ماندگاری را داشته و رابطه مستقیمی با سابقه شما دارد. برای سلف برندینگ ، شما باید با خود روراست باشید و غرور را کنار بگذارید، از عباراتی استفاده کنید که بطور واضح شما را توصیف کند و شفافیت بالایی داشته باشد.

ذهن انسان به شنیدن داستان علاقه دارد و این کاربردی‌ترین روش برای حفظ و اشتراک گذاری اطلاعات است. داستان‌ها به راحتی در ذهن ماندگار شده و قابلیت بازگویی بالایی دارن، بنابراین داشتن داستان برند نیز در پیشرفت کاری شما نقش مهمی دارد. داستان برند شما چیست؟ شروع و پایان آن چگونه است؟ چه مطلبی را مخاطب باید از آن بیاموزد؟

 احترام و اعتبار:

سلف برند به شما نوعی اعتبار احترامی نیز می‌بخشد. در واقع، رابطه مستقیمی میان میزان احترامی که افراد بخاطر حرفه‌ای بودن شما قائل هستند و هزینه یا اعتباری که حاضرند برای خدمات شما بپردازند وجود دارد. ما در عصر برند‌های معتبر زندگی می‌کنیم.

شما باید ارزشی را که به مخاطب قول داده اید به او ارائه دهید، حتی بهتر است یک ارزش افزوده ارائه دهید. نگارش کتاب، به اشتراک گذاری محتواهای ارزشمند و نوشتن مقاله از جمله راه‌هایی است که برای شما اعتبار می‌آورد و به سلف برندینگ شما کمک می‌کند. همچنین ارائه راهکار، سخنرانی و بیان نکات خاص حوزه‌ی کاری خود نیز می‌مسیر کمک کند.

برای دیدن مقالات بیشتر اینجا کلیک کنید.