اگر بخواهید هر کاری در اینترنت انجام دهید مثلا یک فروشگاه داشته باشید یا یک سایت شخصی یا سایت سازمانی داشته باشید، نیاز به یک فضا دارید. مانند یک فضای فیزیکی، با این تفاوت که این فضا مربوط به دنیای وب می باشد و تفاوتهایی دارد. به این فضا هاست می گویند.

هاست یک فضای اینترنتی و قسمتی از یک سرور است، سرورها نیز کامپیوترهای قدرتمندی هستند که به صورت تمام وقت روشن و به شبکه جهانی اینترنت وصل می باشند. در واقع یک فضای ذخیره سازی از یک سرور میزبان خدمات ارائه دهنده وب است که سایت و اطلاعات بر روی آن بارگذاری می شود. هاست انواع مختلفی دارد با توجه به نوع برنامه نویسی که در سایت تان می خواهید داشته باشید، هاست مناسب را خریداری کنید.

سوال دیگری که در ایجا می‌توان به آن پاسخ داد این است که پهنای باند چیست؟

پهنای باند به میزان ترافیک قابل مصرف در طول یک ماه گفته می‌شود، در صورت عبور از حد نصاب پهنای باند مصرفی در ماه، هاست suspend شده و تا زمانی که وارد ماه بعد نشده باشید سایت از دسترس خارج خواهد شد.

در ادامه به ویژگی های یک هاست خوب اشاره می کنیم.

ویژگیهای یک هاست خوب:

  • میزان منابع رم و cpu : شما باید آنرا را متناسب با نحوه فعالیت خود بخرید، یک هاست برای یک سایت نویسندگی و یا فعالیت‌های شخصی با هاست مناسب برای فروشگاه متفاوت است، یک هاست خوب این است که منابع مناسب RAM و CPU را به کاربران خود ارائه دهد. رم و پردازنده در وبسایت های فروشگاهی بیش از یک وبسایت عادی مورد نیاز خواهد بود، شما باید نیازتان را به شرکت ارائه دهنده هاستینگ اعلام کنید و از آنها مشاوره بگیرید و بسته به هدف وب سایتتان، میزان فضای مورد نیاز را خریداری نمایید
  • قیمت مناسب: دنبال هاست ارزان نباشید، با توجه به نیازهای خود و نوع سایت و برنامه نویسی آن قیمت مناسب هاست را برای خود پیدا کنید.
  • پشتیبانی: یکی از مهمترین نکاتی که در خرید هاست باید به آن توجه کنید چگونگی عملکرد شرکت هاستینگ در پشتیبانی است، معمولا وقتی مشکلی برای سایت شما رخ می دهد و فکر می کنید مربوط به میزبان  آن است به شرکت هاستینگ تیکت می زنید و آنها پاسخگو خواهند بود بعضی شرکتها بلافاصله به شما پاسخ می دهند، اما تعدادی از آنها با تاخیر جواب می دهند، می توانید از افرادی که از هاست های مختلف استفاده کرده اند و تجربه شان سوال کنید و شرکت هاستینگ مناسب خود را پیدا کنید.
  • سرعت: یکی دیگر از موارد مهم که در خرید میزبان وب باید به آن توجه کنید. سرعت هاست می باشد. سرعت هاست بر روی سئو و رتبه بندی سایت تاثیر زیادی دارد. سرعت در آن به سخت افزار و پهنای باند شبکه سرور میزبان ارائه دهنده خدمات وب بستگی دارد. هر چه سرعت هارد، پردازشگر و حافظه رم سرور قوی تر باشد و پهنای باند شبکه سرور نیز بالا باشد، سرعت بارگذاری سایت نیز بیشتر می شود.

10 ویژگی یک هاست خوب

برای دیدن مقالات بیشتر اینجا کلیک کنید.

  • سرورهای قدرتمند: سرورهای میزبانی یک هاست باید به روز، قدرتمند و با سخت افزارهای جدید باشند.
  • دیتاسنتر Data Center: سرورهایی که ارائه دهنده خدمات میزبانی وب هستند در مراکز مشخصی به صورت یکجا قرار می گیرند که به آن Data Center می گویند. هر شرکت می تواند یک Data Center با پهنای باند بالا داشته باشد. یا از Data Centerهای معتبر استفاده کند. برای دستیابی به اطلاعات درباره Data Center می توانید از شرکت هاستینگ سوال کنید.
  • تامین امنیت در سرور: یکی دیگر از موارد مهم که در تهیه هاست باید به آن اشاره کرد امنیت می باشد که توسط شرکت ارائه دهنده خدمات هاستینگ تامین می شود. معمولا برای تامین امنیت، شرکت های هاستینگ باید یک تیم تخصصی امنیت داشته باشند.
  • زمان پایداری یا uptime: زمان پایداری مدت زمانی است که سرور میزبان خدمات دهنده هاست و وب سایت در دسترس است با پرس و جو از اطرافیانتان هاستی را انتخاب کنید که کمترین “زمان خارج از دسترسی بودن “Downtime” را داشته باشد.
  • پشتیبانی گیری Backup : هرگاه تغییراتی در سایت انجام می دهید افزونه خاصی روی آن نصب می کنید یا تغییراتی در کدنویسی آن انجام می دهید. ممکن است مشکلاتی برای سایت پیش بیاید معمولا قبل از انجام چنین کارهایی از سایت پشتیبان گیری یا بکاپ گیری می شود. هر شرکت ارائه دهنده خدمات هاست باید به صورت دوره ای از آن پشتیبان گیری انجام دهد و فایل پشتیبان گیری باید به راحتی در دسترس باشد. معمولا پشتیبان گیری در لایه های مختلفی انجام شود، شرکت های ارائه خدمات هاستینگ در پکیج خود به چنین ویژگیهایی اشاره می کنند.
  • خدمات SSL و Addon Domain:بعضی از شرکت های ارائه دهنده خدمات هاستینگ سایت، خدمات SSL و Addon Domain را نیز ارائه می دهند. خدمات SSL مربوط به تغییر وضعیت سایت از HTTP به HTTPS می باشد، اطلاعات بازدیدکنندگان سایت شما بدون داشتن گواهی نامه SSL امن نیست و حتما باید برای سایت خود آن را انجام دهید.

چنانچه سایت چندزبانه داشته باشید و یا چند دامنه با پسوندهای مختلف برای سایت خود خریداری کرده باشید خدمات Addon Domain به شما کمک می کند همه این دامنه ها را به یک سایت نسبت دهید. برخی شرکت ها این خدمات را همراه با هاست ارائه می دهند، در هر حال وجود این خدمات به خصوص برای سایت های سازمانی و فروشگاهی مهم می باشد و حتما در خرید هاست به این موارد توجه کنید.

برخی از شرکتها خدمات هاست رایگان را نیز ارائه می دهند، اگر مطمئن نیستید از چه شرکتی آن را بخرید می توانید از آن شرکت یک هاست رایگان تهیه کنید و همه موارد ممکن و قابل بررسی را بررسی کنید. در صورتی که آن شرکت خدمات هاست رایگان نداشته باشد، یک هاست کوچک و کوتاه مدت تهیه کنید و همه موارد موردنیاز را بررسی کنید.

برای دیدن مقالات بیشتر اینجا کلیک کنید.