دیجیتال مارکتینگ یکی از ضروری ترین ابزار ها برای هر کسب و کاری است. در این میان پوزیشن یک مدیر دیجیتال مارکتینگ می تواند بیش از بیش جلب توجه کند. یک مدیر دیجیتال مارکتینگ چه وظایفی را دارد؟ چه انتظاراتی باید از یک مدیر دیجیتال مارکتینگ داشته باشیم ؟ بهتر است پیش از اینکه در خصوص وظایف مدیر دیجیتال مارکتینگ مطالبی را ذکر کنیم، تعریفی از دیجیتال مارکتینگ را در ذهنمان داشته باشیم تا بتوانیم واضح تر وظایف مدیر را تشریح نماییم.

دیجیتال مارکتینگ چیست ؟ دیجیتال مارکتینگ به مجموعه ی از فعالیت های اختصاص داشته است که بر پایه اینترنت بوده و در حوزه دیجیتالی می باشند.

هر شرکتی برای اینکه بتواند از روش های جدید تبلیغاتی در حوزه دیجیتال مارکتینگ استفاده نماید نیاز به یک شخص دارد که به عنوان مدیر این معقوله معرفی می شود.

البته می توان شخص مدیر را مشاور کسب و کار نیز معرفی نمود چرا تمام هدف این است که شخص مشاور یا مدیر بتواند  مزیت های این روش را بخوبی برای پیشبرد اهداف شرکت مورد هدف قرار بدهد.مهم است که پیش از اینکه بخواهید گامی در خصوص بازاریابی اینترنتی آغاز نماید شخصی را انتخاب کنید که علاوه بر آگاهی کامل بلکه از تجربه و دانش کافی نیز برخوردار باشد.

ویژگی های یک مدیر موفق دیجیتال مارکتینگ

یک مدیر دیجیتال مارکتینگ باید درک کاملی از ابزار های بازاریابی اینترنتی داشته باشد. همچنین قدرت پیاده سازی یک استراتژی قوی در حوزه بازاریابی آنلاین را داشته باشد. همچنین باید قادر باشد زمان آغاز یک کمپین را با مدیریت هزینه در حد اعلا انجام دهد.

ویژگی های هر مدیر به صورت کلی با حوزه ی که در آن مشغول به فعالیت است شناخته می شود ولی به اختصار می توان گفت هر مدیر یا مشاوری باید در گام نخست مخاطبان هدف خود را شناسایی نماید که تنها با داشتن تجربه اینکار صورت می گیرد و بعد از آن برای ایجاد تعامل و اطلاع رسانی و همچنین ایجاد انگیزه در بین مخاطبان خود اقدام به ساخت کمپین های دیجیتال نماید.

اصلی ترین وظایف یک مدیر موفق

برنامه ریزی و اجرای کمپین های دیجیتال مارکتینگ شامل سئو ، ایمیل مارکتینگ و فعالیت در شبکه های اجتماعی و تبلیغات در سایت های پر بازدید

برنامه ریزی و اجرای کمپین های موفق در شبکه های اجتماعی

کنترل پروژه و گزارش گیری از کمپین های فعال و ارزیابی فیدبک کمپین ها در فروش

هدایت تیم و همکاری با تیم های داخلی و خارجی برای اجرای کمپین های دیجیتال مارکتینگ

پیدا کردن سلایق و خواسته بازار برای مدیریت منابع مالی در جهت تبلیغات در فضای وب

قابلیت اندازه گیری نرخ تبدیل بازدید کننده به مشتری

بهینه سازی قیف فروش و ایجاد بخش های موثر در ابزار های این موضوع برای تبدیل بازدید کننده به خریدار

همکاری با سازمان ها و رسانه های مختلف

خرید رپرتاژ آگهی از آژانسهای معتبر

هر شخصی که بتواند موارد ذکر شده را بخوبی به عمل برساند پس از مدتی فعالیت به عنوان یک مدیر موفق در این معقوله شناخته می شود.

یک مدیر دیجیتال مارکتینگ به عنوان یک متخصص در حال فعالیت است که باید در زمینه سئو و بهینه سازی وب سایت نیز دارای دانشی گسترده و عمیق باشد چرا که همگی ما بخوبی از اهمیت سئو در دنیای اینترنت آشنا هستیم و می دانیم بدون وجود سئو رسیدن به موفقیت امکان پذیر نیست و اگر در سئو شناخت کافی نداشته باشد ، به سختی میتواند موفق شود.

البته با اینکه در این معقوله سئو به عنوان بخش بسیار مهمی معرفی می شود ولی یک متخصص باید در حوزه معرفی و توسعه کسب و کار آنلاین نیز دارای مهارتهای لازم باشد و بخوبی در چنین زمینه های تسلط داشته باشد.

شرایط لازم  برای تصدی موقعیت شغلی مدیر دیجیتال مارکتینگ :

چنین مدیری باید موارد زیر را داشته باشد:

دارای مقطع تحصیلی کارشناسی یا کارشناسی ارشد در رشته های مرتبط با بازاریابی یا بازرگانی و … باشد.
حتما تجربه ای در زمینه دیجیتال مارکتینگ باشد و با تمامی ابزار های دیجیتال مارکتینگ آشنا باشد.
خلاقیت در نوع تبلیغات و ایده های نوین در برندینگ
آشنایی با سئو ، ایمیل مارکتینگ ، گوگل ادورز ، شبکه های اجتماعی و تبلیغات در بخش های آنلاین داشته باشد
آشنایی ساخت صفحات فرود و قیف فروش
آشنایی با تست های A/B چند متغیره(multivariate)
آشنایی با روش های افزایش ترافیک وب سایت
دانش استفاده از تبلیغات آنلاین و ابزار های مختلف
آشنایی با گوگل ادورز
آشنایی با زبان های برنامه نویسی تحت وب
آشنایی به روش بهینه سازی روش های بازار آنلاین

متاسفانه بسیاری از افراد که در این حوزه به تحصیل مشغول بوده اند هیچ کدام از موارد فوق را به صورت عملی سپری نکرده اند و تنها دانش آنها تئوری بوده که از این نظر برای رسیدن به موفقیت اصلا کافی نیست و دانش آنها به دلیل اندک بودن نمیتواند گامی بزرگ در رسیدن به موفقیت برای شرکت باشد.

برای دیدن مقالات بیشتر اینجا کلیک کنید.