هویت برند چیست؟ بیشتر مردم لوگو (آرم تجاری) را با هویت برند Brand Identity اشتباه می گیرند، اما در واقع برند یک تجربه است، و هویت برند به معنای برداشت و درک مخاطب از آن برند است. از همان لحظه ابتدایی که مخاطب در مورد برند شما می شنود تا وقتی که لوگوی آن را می بیند، و یا متوجه  تبلیغات اینترنتی یا محیطی برند می شود، هویت برند شکل می گیرد.

در واقع شناخت، احساس، و تجربیاتی که یک برند می خواهد از محصولات و خدماتش در ذهن مخاطب به وجود آورد، هویت یک برند را شکل می دهد.

برند (Brand)، برندینگ (Branding) و هویت برند (Brand Identity) مفاهیمی متفاوت و کاملا مجزا از یکدیگر هستند، اما متاسفانه در بسیاری از مواقع به عنوان مترادف یکدیگر استفاده می شوند، که کاملا اشتباه است. در ادامه تعریفی مختصر از هر یک از این مفاهیم خواهیم داشت :

برند (Brand) همان ارتباط احساسی است که میان بازار هدف (مخاطب) و یک کسب و کار وجود دارد.

برندینگ مجموعه فعالیت های بازاریابی به منظور توسعه و بهبود جایگاه برند (رشد برند) در مقایسه با رقبا در بازار هدف را شامل می شود.

(Brand Identity) شامل تمامی المان های برند (اعم از المان های بصری و غیربصری و نیز محسوس و نامحسوس) است که یک برند به منظور ایجاد، بهبود و تثبیت تصویر ذهنی و درک درست از برند در ذهن مشتریان و مخاطبان در نظر می گیرد

هویت برند کلیه تعاملات برند با مخاطبین، نحوه عملکرد فعالیت های برندینگ و بازاریابی و در نهایت شناخت و احساسی که برآیند این تعاملات با بازار هدف به وجود می آورد را شامل می شود. به بیان دیگر هویت برند نحوه تعامل برند با بازار هدف و نمایش مزیت هایش در مقایسه با رقبا است، و صرفا محدود به هویت بصری برند نمی شود.

.

به منظور خلق یک تجربه برند (Brand  Experience) موفق برای مخاطبین، رعایت اصول توسعه هویت برند امری اجتناب ناپذیر است. توسعه و بهبود هویت برند در طی سال ها و با تمرکز بر رعایت یکپارچگی در تدوین و اجرای فعالیت های برندسازی، میسر می شود.

معمولاً زمانی که از برند حرف میزنیم، شکل لوگوی برند در ذهن مخاطب تداعی می شود، دلیل این امر آن است که لوگو به گونه ای تداعی کننده تجربه ­ی شما از برند است. در حالی که راه­ های بسیار دیگری هم برای خلق تجربه برند وجود دارد.

هویت برند چیست؟

هویت برند چیست؟هویت برند چیست؟

توسعه و بهبود (Brand Identity) چگونه باید انجام شود؟

گام اول در توسعه هویت برند، تهیه و تدوین استراتژی های برند است. شخصیت برند، مزیت های برند، جایگاه برند در بازار و…. در این مرحله مشخص می شوند.

گام دوم در تهیه و توسعه هویت برند، تدوین المان های هویت برند است. برخی از این المان ها عبارتند از: رنگ، شعار اصلی برند، صدای برند (Brand Voice)، مزه و حتی بو.

رنگ:

رنگ هایی که برای برند یا لوگو یا طرح های گرافیکی و حتی بسته بندی استفاده می شود باید از استراتژی های برندینگ نشات گرفته باشند. در واقع رنگ های اصلی برند باید در تمامی تعاملات مصرف کننده با محصول و یا خدمت قابل مشاهده باشند، این رنگ ها می بایست در ذهن مصرف کننده به عنوان رنگ های آن برند ثبت  شده و تداعی کننده برند باشند. به عنوان مثال همه ما میدانیم که رنگ اصلی ایرانسل زرد است!

شعار برند:

برند برگرفته از هسته اصلی و مزیت های برند است. که به عنوان یکی از ابعاد اصلی Brand Identity باید کوتاه و به یادماندنی باشد و بتواند جایگاه برند را در ذهن مخاطبان تثبیت کند، شعار برند به ندرت تغییر می کند که برای هر کمپین به آن “Slogan ” می گویند که باید بر اساس استراتژی های برند تعیین شوند.

صدای برند:

یک آهنگ منحصر به فرد یا مجموعه ای از آنها در تکرارهای مداوم در ذهن مصرف کننده ثبت شده .و به تثبیت برند در ذهن مخاطبین کمک می کند. در بسیاری از موارد آهنگ و یا صدای برند با شعار اصلی برند همراه است. که در این صورت به مرور زمان هنگامی که نام برند آورده می شود، شعار اصلی برند که دربردارنده مزیت اصلی برند نسبت به رقبایش است، در ذهن مخاطب تداعی می شود.

مزه برند:

یکی دیگر از عناصر هویت برند مزه است.این عامل یکی از مهمترین تجربه های برند به خصوص در صنایع غذایی و محصولات خوراکی محسوب می شود. یک طمع دلچسب حتماً در ذهن مشتری خواهد ماند و آنها را به بازگشت مجدد ترغیب می کند.

بو برند:

این عامل نیز میتواند به تثبیت برند در ذهن مشتری کمک کند.

توسعه هویت برند یعنی مدون نمودن مستمر چگونگی نحوه استفاده از کلیه المان های هویت برند در فعالیت های برندینگ و بازاریابی برند براساس استراتژی های برند و نظارت بر استفاده درست از این المان های.
در حین تدوین المان های هویت برند و نحوه استفاده از آن به یاد داشته باشید که باید:

۱ . به راحتی در مقایسه با رقبا و برای بازار هدف قابل تشخیص باشد.

۲ . بر ذهن تاثیر گذار باشد.

۳ . به راحتی قابل اجرا باشد.

۴ . یکپارچگی در آن به طور کامل رعایت شده باشد.

نکته مهم آنکه حتما پس از تهیه و تدوین این مورد، طی جلساتی به معرفی هر چه بیشتر پرسنل شرکت با آن Brand Identity بپردازید.

توصیه می شود هر دو سال یکبار به بررسی هر آنچه در آن مدت باتوجه به Brand Identity انجام شده پرداخته شود.
تا هم از هم راستا بودن کلیه فعالیت های برندینگ به مرکزیت این مورد و تطابق آنها با اهداف کلان برند مطمئن شوید .و هم به رفع کاستی ها بپردازید.

برای دیدن مقالات بیشتر اینجا کلیک کنید.