مفهوم برندینگ شهری چیست ؟وقتی نام یک شهر را می شنویم تصوری از آن شهر در ذهن ما شکل می گیرد.این تصویر می تواند از خاطرات گذشته ما یا تبلیغاتی که در مورد این شهر دیده ایم و شنیده ایم به وجود آمده باشد. این تصویر شامل ابعادی مانند: تصویر اجتماعی (مانند تصویری که از مردم، رفتارها، باید و نبایدها، نمادها و آیین های آن جامعه). تصویر اقتصادی (مانند میزان توسعه یافتگی، فضای کسب و کار، ظرفیت های اقتصادی و …). تصویر کالبدی (مثل معماری شهر، موقعیت جغرافیایی، معماری و گردشگری و …) و یا تصویری را که از گذشته ی تاریخی آن شهر داریم، هست. در اینجاست که به برندسازی شهری یا برندینگ شهری (Place Branding) می رسیم

حال این سوال در ذهن تداعی می شود که آیا می شود تصویری که در ذهن ها شکل گرفته را به صورت دیگری تغییر داد و یا بهبود بخشید؟ این مسئله در بسیاری از شهر های جهان به طور وسیعی  مورد بررسی قرار گرفته و برنامه های عملی زیادی در قالب برندسازی شهری تهیه و به مرحله ی اجرا گذاشته شده و نتیجه ی آن  نیز خوب بوده است. به نحوی که روز به روز بر شمار شهرهایی که علاقه مند به اجرا و سرمایه گذاری در این حوزه هستند، افزوده می‌شود.

برندسازی شهری

در برند سازی شهری هدف این است که شهری که مکانی معمولی برای بازدید کنندگان و توریست ها هست، به شهری جذاب و وسوسه کننده برای توریست ها و دیگر اقشار تبدیل شود. امروزه برندسازی شهری یکی از تاثیر گذارترین و مهمترین فعالیت های بازاریابی به محسوب می شود که تاثیر زیادی در موفقیت برند، محصول و خدمات دارد.

اهل فن در مورد برندسازی شهری و اهمیت آن توضیحاتی داده اند. آن ها می گویند در دنیای امروزه که رقابت شدیدی وجود دارد، شهرها نیز باید دستخوش تغییر و تحول شود. وقتی برند شهری قوی باشد، به اقتصاد آن شهر کمک می شود و در نتیجه این امر توسعه شهر حاصل می شود.

وقتی که در مورد توریسم صحبت می کنیم برندینگ شهری اهمیت زیادی پیدا می کند. هر شهر با توجه به برنامه ریزی که کشور آن شهر برای معرفی آن شهر انجام می دهد توریست بیشتری جذب می کند. اگر شهری در این رقابت نتواند پا به پای دیگر شهر را ادامه دهد از آن شهرها عقب می افتد و در جذب توریست با شکست مواجه خواهد شد.

برندینگ شهری نقش بسیار مهمی در جذب سرمایه و افراد سرمایه گذار ایفا می کند. هر چه بیشتر برای معرفی کردن یک  شهر تلاش شود جذب سرمایه داخلی و خارجی نیز بیشتر به سمت این شهر می آید.

اهمیت برندسازی شهری

برندینگ شهری پس از چندین سال باعث می شود شهرهایی که به برندسازی برای شهر خود پرداخته اند برای خود ارزش آفرینی به وجود بیاورند. نمود سرمایه گذاری در مورد برندینگ شهری را می توان در رشد اقتصادی شهر، افزایش سرانه درآمد شهروندان و افزایش سرمایه گذاری برای توسعه های آتی در شهر، اشاره کرد.

باید خاطر نشان کرد که برندسازی شهری را نباید به راحتی بازاریابی وبرند سازی تصور کرد، برندینگ شهری در اصل هنر تصویرسازی یک شهر در ذهن افراد است تا توجه آنها جذب آن شهر شود؛ باید جوری عمل کرد که این شهر متمایز از سایر شهرها باشد.

این برندینگ مبحثی است که عمر آن به کمتر از نیم قرن می رسد. روندی که باعث تصویرسازی برای یک شهر به عنوان پیش نیاز سرمایه گذاری های آتی، صادرات محصولات و افزایش بازدیدکنندگان و توریست ها در نظر گرفته شود.

استراتژی­ های برندینگ شهری اگر به خوبی بازاریابی شوند موجب تقویت احساس جوامع مختلف نسبت به آن شهر می شود.این امر باعث میشود روابطی بین کسب و کارهای مختلف و بازدید کنندگان به وجود بیاید.

معمولا در بیشتر موارد تمرکز شهر ها روی ظرفیت بناها و رشد بخش های ساختاری متنوع شهر است. برندینگ شهری به بهبود کیفیت این بناها کمک می کند. در رویکرد سنتی ویژگی شهر عمدتاً براساس خصوصیت جغرافیایی و صنعتی که از آن پشتیبانی می کند تعریف می شد. درحالیکه امروزه فرهنگ، مردم شهر، نوآوری، ایده های نابی که در شهر به چشم می خورد و تجربه ای که به بازدیدکنندگان می دهد تصویر برند را می سازد.

مفهوم برندینگ شهری

مفهوم برندینگ شهری

فرایند برندینگ شهری

در برندسازی شهری موردی که از اهمیت ویژه ای برخوردار است این است که تصویری از آن شهر در ذهن ها وجود دارد. چیزی که شهر به آن معروف است. در برندینگ شهری باید روی مواردی خاص که شهر را از دیگر شهر ها متمایز می کند مانور داد. این کار در کوتاه مدت انجام نمی گیرد و باید برای آن برنامه ریزی بلند مدت انجام داد. رویکردهای برندینگ شهری در طی سال های اخیر فرق کرده است. اهل فن ابتدا تأکید روی ویژگی های اقلیمی و جغرافیایی شهر و کسب و کار و صنایع مطرح آن شهر دارند.نباید فراموش کنیم که در این سالها نقش فرهنگ و عوامل فرهنگی و نوآوری و خلاقیت های بکر پیشتر در برندسازی شهری مورد توجه قرار گرفته .

با توجه به ابعاد مختلف شهر و ویژگی های مختلف شهر که می توانند برای قشر های متفاوت جامعه جذاب باشد، می توان تصویر مشمول تری از شهر را ارائه داد. برندسازی طبیعی، که در برابر برندسازی مصنوعی بیان می شود، بیشتر روی جاذبه ها و پتانسیل طبیعی شهر تکیه دارد.

این موارد شامل غذاهای محلی، جاذبه های تاریخی، مناظر طبیعی و… می شود.  این موارد از طرف مخاطبان گردشگر بیشتر مورد توجه قرار می گیرند. درست است که نماد های مصنوعی نیز مخاطبان خاص خود را دارند و می توانند مثمر ثمر باشند. اما موردی که شهر را بیش از پیش منحصر به فرد می کند، المان های طبیعی آن شهر هستند.

مثالا: که اگر نماد یک شهر یک مجتمع تجاری یا تفریحی و یا نمادی که در سال های اخیر ساخته شده باشد. این جاذبه شاید بتواند گردشگرانی را به خود جذب کند ولی گردشگر ممکن است بتواند شبیه این مورد را در جای دیگری ببیند. اما یک جاذبه تاریخی و باستانی معمولا منحصر به فرد است.

برای دیدن مقالات بیشتر اینجا کلیک کنید.