تا حالا برای شما سوال پیش آمده که دامنه سایت چیست؟ نقش هاست در دنیای وب چیست؟ چطور می‌توانید دامنه‌ای رزرو کنید؟ در این مقاله  مقاله از سایت برندتیک سعی کردیم تا مفاهیم اولیه سایت را بررسی کنیم.

نیازمندی‌های اولیه برای داشتن سایت چیست؟

برای اینکه سایت داشته باشید؛ به مکانی برای ایجا آن در دنیای مجازی نیاز دارید. هاستینگ‌ها شرکت‌هایی هستند که با توجه به نوع و میزان فضای درخواستی شما در ازای دریافت وجه، این فضا را در اختیار شما قرار می‌دهند. این دسترسی می‌تواند ماهانه، سه ماهه، شش ماهه و یا سالانه باشد. در واقع اگر داشتن سایت را به خانه تشبیه کنیم، هاست زمین و مکانی است که قرار است در آنجا خانه ساخته شود. پس خانه شما به آدرس نیاز دارد تا برای دعوت سایرین مکان دقیق را بدهید این آدرس در دنیای واقعی، دامنه سایت شما در دنیای مجازی می‌شود.

دامنه چیست و چطور کار می‌کند؟

این مفهوم جزء نیازمندیهای اولیه سایت است. درواقع نام دامنه آدرس وب سایت شماست که مردم در مرورگری مانند کروم یا فایرفاکس تایپ می‌کنند و می‌توانند سایت شما را ببینند. اینترنت بستری است که مجموعه‌ای از کامپیوترها را به هم وصل می‌کند و با هم تشکیل یک شبکه جهانی را می‌دهند. هر کامپیوتر در این شبکه می‌تواند با کامپیوتر دیگری ارتباط برقرار کند.

هر کامپیوتر هم یک آدرس مخصوص یا IP دارد و باعث می‌شود در شبکه شناخته شود. مثلاً ۷۷.۲۳۸.۱۲۰.۱۵۰. حفظ کردن چنین آدرسی هم سخت و یادآوردنش نیز مشکل است. تصور کنید اگه مجبور بودید چنین آدرس‌هایی را برای چندین سایت موردعلاقه‌تان حفظ می‌کردید چه میشد!! نام دامنه به وجود آمد تا این مشکل را حل کند.

اما نام دامنه چگونه کار می‌کند؟

برای اینکه پاسخ این سوال را بدهیم لازمست نشان دهیم وقتی نام دامنه را در مرورگر خودتان تایپ می‌کنید چه اتفاقی می‌افتد؟

وقتی نام دامنه را در مرورگر تایپ می‌کنید، یک درخواست به شبکه جهانی سرورهایی که سیستم نام دامنه یا DNS را تشکیل می‌دهند، ارسال می شود. این سرور، به دنبال سروری می‌گردد که نام مرتبط با دامنه درخواستی را ذخیره کرده تا آن‌را واکشی کند و دسترسی به سایت مورد نظر را به شما بدهد. البته داده‌ها در جداول به صورت مجموعه‌ای از آدرس‌های هاست است و مطابق با آن آدرس، دامنه فراخوانده شده واکشی می‌شود. مثلا اگر هاست سایت شما abc باشد، اطلاعات DNS سایتتان به صورت زیر است:

Ns1.abc.com
Ns2.abc.com
این سرورها نام کامپیوترهایی است که توسط شرکت هاستینگ شما ارائه می‌شود. پس هاستینگ درخواستتان را به کامپیوتری که وب سایت شما در آن قرار دارد، ارسال می‌کند. به این کامپیوتر وب سرور می‌گویند (که در آن نرم افزارهای خاصی مانند Apache یاNginx نصب هستند). الان وب سرور صفحه وب و جزئیات اطلاعات مرتبط با آن سایت را دریافت کرده و این داده ها به مرورگر شما ارسال می‌شود و می‌توانید محتوای سایت را ببینید.

انواع پسوندها

دامنه‌های مختلف چه هستند؟

نام دامنه‌ای که انتخاب می‌کنید، پسوندهای مختلفی دارد مثل .com ، .net، .ir و …

دامنه‌های سطح بالا: پسوندهای دامنه عمومی هستند که در بالاترین سطح سیستم دامنه نام گذاری قرار دارند، صدها نوع هستند اما معروف ترین آن‌ها com، .net. و org. است.
دامنه‌های سطح بالای کد کشورها: نام دامنه خاص کشور است مثلا ایران ir. انگلیس uk. و آلمان de. این دامنه‌ها برای وب‌سایت‌هایی استفاده می‌شوند که می‌خواهند مخاطبان خود را در کشوری خاص درنظر بگیرند.
سطح بالای حمایت مالی: این نوع دامنه‌ها یک اسپانسر از طرف انجمن خاصی دارد که توسط آن پسوند حمایت می‌شود. مثلا پسوند edu برای سازمان آموزش و پرورش یا gov دولتی است.

دامنه خوب چه ویژگی‌هایی دارد؟

برای دامنه خود نام انتخاب کنید. یعنی نامی که مرتبط با محتوای وبسایت باشد، کوتاه و شفاف باشد، به یادسپاری آن آسان باشد و همچنین تعیین کنید از چه پسوندی استفاده شود. میلیون‌ها سایت با دامنه‌های مختلف به ثبت رسیده است؛ اما از کجا بدانید نام دامنه انتخاب شده تکراری نیست؟ کافیست وارد سایت whois شده و نام دامنه را به همراه پسوند دلخواه وارد نمایید. اطلاعات به دست آمده نشان می‌دهد نام دامنه تکراری است یا هنوز ثبت نشده است.

چگونه دامنه را رزرو کنیم؟

برای ثبت دامنه شما می‌توانید خودتان اقدام به ثبت دامنه کرده یا از شرکت‌های ثبت کننده دامنه کمک بگیرید. شرکت‌هایی که میزبانی هاستینگ را برعهده دارند، معمولاً عملیات ثبت دامنه را با دریافت هزینه مربوطه انجام می‌دهند.

برای دیدن مقالات بیشتر اینجا کلیک کنید.