حتماً تا به حال کلمه آی تی یا فناوری اطلاعات به گوشتان خورده است اما ممکن است ندانید دقیقاً فناوری اطلاعات چیست.IT مخفف عبارت انگلیسی Information Technology و به فارسی به معنای فناوری اطلاعات است. منظور از  آی تی یا فناوری اطلاعات، مجموعه ابزارها و روش های ضروری برای تولید، پردازش، نگهداری، توزیع سیستم های مبتنی بر اطلاعات به معنی فراگیر آن (شامل متن، صوت و تصویر) است.

پس از دردسترس قرارگرفتن کامپیوتر درسال ۱۹۵۰ میلادى، اولین کاربرد علمى که کامپیوتر درآن استفاده شد انتخابات ریاست جمهورى آمریکا درسال ۱۹۵۱ بود. درسال ۱۹۶۰ با حضور کامپیوتر بزرگ (Main frame) ایده توسعه پایگاه هاى اطلاعاتى متمرکز اطلاعات ومفهوم انفورماتیک(داده پردازی) شکل گرفت وکاربردآن در زمینه مدیریت اطلاعات طرفداران بیشترى پیدا کرد.

این ایده درسال هاى ۱۹۷۰ تا ۱۹۸۰ بصورت استفاده از سیستم هاى هوشمند وکمک به تصمیم گیرى شکل قوى ترى به خود گرفت وایده اصلى اتوماسیون ادارى وسیستم هاى بدون کاغذ را تقویت نمود. درکشورهاى دیگر مثل ژاپن، آلمان، انگلستان وغیره نیز کاربردهاى کامپیوتر درزمینه خدمات بانکدارى، هتلدارى، مدیریت پروژه هاو… رشد نمود.

.

ضعف این سرویس ها وکاربردها در نبود سیستم هاى قوى ارتباطى بیشتر مشخص شد زیرا باوجود تلفن و تلگراف امکان انتقال اطلاعات با حجم بالا امکان پذیر نبود و قدرت سیستم هاى محاسباتى وکاربردهاى انفورماتیک آن تنها درحوزه هاى محدود قابل استفاده بود.

با رشد روزافزون شبکه هاى کامپیوترى وقدرت ارسال اطلاعات علاوه برصدا، ازطریق شبکه هاى مخابراتى دردهه ۱۹۸۰ گستره کاربردهاى انفورماتیک ازطریق شبکه رو به فزونى گذاشت. سپس با پیوند تاریخى قدرت محاسباتى کامپیوترها وامکان ارسال اطلاعات، فن آورى اطلاعات متولد شد.

فناوری اطلاعات موجب شده است که پرسشهای مطرح دراین زمینه پاسخ‌هایی فوری طلب کند. از آن جهت که قدرت فناوری در ذخیره سازی اطلاعات و بازیابی آنها فوق العاده است. شاید بعضی وقتها در محاورات خصوصی چیزی را بگوییم که امید داشته باشیم شنوندگان آن را به فراموشی بسپارند یا چیزی را بنویسیم که بعدها از آن پشیمان شده باشیم. و امیدوار باشیم خوانندگان برگه های ما را لابه لای دیگر برگه های متعدد و متفرق بایگانی خویش گم کنند و دیگر به خواندن آنها مبادرت نورزند.

فناوری اطلاعات به همه این امکان را می دهد که همه اطلاعات حال و گذشته را به نحوی سامان دهند، بایگانی و ذخیره کنند و هر وقت آن را لازم داشتند فورا بیابند. ازاین جهت اگر حریم خصوصی شما در زمان و مکانی خاص افشا شود، امید نداشته باشید که کاربران رایانه ها آن را فراموش کنند، چرا که فناوری اطلاعات این امکان را سلب کرده است.

 

معرفیIT ( فناوری اطلاعات )

معرفیIT ( فناوری اطلاعات )

 

 

تکامل صنعت IT

صنعت IT بخش بسیار متنوعی از اقتصاد می‌باشد که شامل هزاران شرکت کوچک متوسط و بزرگ بوده که به بازارهای مختلفی خدمت می‌کنند. یک شیوه نگرش به این مسأله تشخیص دادن سه بخش تمرکز یافته بر سخت‌افزار و نرم‌افزار و خدمات می‌باشد. تا سال ۱۹۸۰ این سه بخش به صورت عمودی ساخته می‌شدند. مشتریان از تعداد کم فروشنده‌ها مثل “DEC” یا “IBM” یا “Wang” مجبور به انتخاب یک راه‌حل مختص IT شدند. این فروشنده‌ها راه‌حلهای کامل را که شامل سخت‌افزار و نرم‌افزار و سرویسهای مربوطه بودند ارائه دادند.

به دلیل خاص بودن ذاتی راه‌حل‌های IT خریداران به تهیه‌کنندگان خاص وابسته بودند و این موضوع شانس کمی را برای سایر فروشندگان باقی می‌گذاشت  دو اتفاق باعث تغییر اساسی در این وضعیت شد: معرفی “Micro Processors” و دیگری ساخت نرم‌افزارهای استاندارد باز. این‌دو مورد باعث تغییر صنعت IT از ساختار عمودی به ساختار افقی گردید.

.

در حال حاضر فروشندگان سخت‌افزار و نرم‌افزار و ارائه خدمات تخصص یافته‌اند.امروزه صنعت IT یکی از پویاترین صنایع در اقتصاد جهانی است. و در پایان اینکه IT نه تنها در زمینه کامپیوتر بلکه در زمینه‌هایی از قبیل منابع انسانی و سیستمهای اطلاعاتی و منابع اقتصادی و… نیز کاربردهای فراوانی دارد.

 

برای دیدن مقالات بیشتر اینجا کلیک کنید