با اینترنتی شدن زندگی‌ عمده کسب‌وکارها دست به فروش اینترنتی زده‌اند. طبیعی است که همه به دنبال راهی می‌رود تا زودتر رشد کنند. فروش‌های اینترنتی در پیچ‌های فضای مجازی و وب‌سایت‌ها با رونق قابل ملاحظه‌ای مواجه شده است. به طوری که همه با ایده و بی‌ایده اقدام به راه‌اندازی صفحه‌ای در فضای مجازی کرده‌اند. که برخی موفق واقع شده‌اند و بسیاری هم به علت بی‌برنامگی و ایده‌های پوچ به بن‌بست خورده‌اند. بهتر است تا به دنبال ایده‌های نو بروید. خلاق عمل کنید و در تصمیمات شتاب زده پیش نروید. همیشه خلاق بودن عامل اصلی موفقیت نیست. گاهی نیاز است بررسی‌های لازم و نکته‌سنجی به درستی انجام پذیرد تا مقصود اصلی حاصل شود. مسیری‌های از قبل طی شده سکوی پرتاب شما برای رشد و موفقیت نخواهد بود. ایده‌های جدید و حساب شده بیشتر به کارتان می‌آید. در ادامه قصد داریم طریقه راه‌اندازی وب‌سایت‌های وردپرسی را بیان کنیم.

 

راه‌اندازی وب‌سایت

قبل از این‌ که راه‌اندازی سایت را آموزش ببینیم بهتر است بدانیم:

 1. وب‌سایت ما در کجا باید قرار می‌گیرد؟
 2. چه آیدی یا آدرسی برای وب‌سایت ما مناسب است؟
 3. چه ایده‌ای برای کسب‌وکار خود داریم؟
 4. دامنه چیست؟
 5. هاست و هاستینگ چیست؟
 6. مرکز داده چیست؟ چه ویزگی دارد؟
 7. DNSها کجا به کار می‌آیند؟
 8. دیتا سنتر چیست؟

دامنه

طبیعتاً قصد شما از راه‌اندازی و طراحی یک وب‌سایت کسب درآمد است. از این رو در ابتدا بهتر است  آدرس وب‌سایت را تهیه کنید. بنابراین باید آدرسی داشته باشید تا مشتریان با وارد کردن آن وب‌سایت شما را چک کنند. آدرسی که انتخاب کردید را ثبت کنید تا از آن طریق مخاطبانتان بتوانند شما را پیدا کنند. در اصل به این آدرس دامنه یا دامین (Domain) گفته می‌شود به عنوان مثال دامین برندتیک brandtik.com است.

انواع دامنه‌ها

هر کشور در دامنه پسوند مخصوص به خود را دارا است. مثلا در ایران پیوند ir. و در روسیه .ur به عنوان پسوند مختص آن کشور شناخته می‌شود. این پسوندها منوط به آن کشور خاص نخواهند بود. یعنی در کشورهای دیگر هم می‌توان این پسوندها را ثبت کرد یا وب‌سایت با این پسوند را در مرورگر بالا آورد. اما یکسری پیوندهای بین‌المللی وجود دارد که تحت کنترل نهاد خاصی قرار دارد (.com، .org، .net و …)

هاست

وب‌سایت٬هاا در محیط خاصی از اینترنت نمایش داده می‌شوند که این محیط هاست نام دارد. این محیط به عنوان فضا برای وب‌سایت شناخته خواهد شد. در این فضا تمام فایل‌ها و اطلاعات وب‌سایت شما ذخیره می‌شود. برای اینکه این اطلاعات به مخاطبان ما همیشه نمایش داده شود باید در یک کامپیوتر همیشه روشن ذخیره کنیم.

اینجاست که شغل‌های هاستینگ به کار می‌آید. شغل هاستینگ مربوط به شرکت‌هایی است که کامپیوتر با قدرت بالا (سرور) در مرکز داده دارند. یعنی کامپیوترهایی که همیشه روشن و متصل به اینترنت پر سرعت است. بخش‌های مختلف و کوچک در هاست وجود دارد که اجاره داده می‌شود. بنابراین هر فردی به بخش مربوط به خودش دسترسی دارد و اطلاعات خود را در آنجا قرار می‌دهد.

مرکز داده

شرکت‌های هاستینگ سرورها را در مرکز داده یا دیتا سنتر نگه می‌داند. مراکز داده ۲۴

ساعته فعالیت دارند. مانند:

 • دیتا سنتر مبین نت
 • دیتا سنتر برج میلاد تهران

ویژگی‌های مراکز داده‌ها

محیط مربوط به نگهداری دیتا سنترها باید ایزوله باشد از طرفی برای جلوگیری از داغ کردن سرورها محیط باید خنک بماند. دیتا سنترها باید پهنای باند و سرعت اینترنتی بالایی داشته باشند.

پس از اینکه دامنه‎‌‌‌‌‌‌ها را به هاست خود متصل کردید چیزی حدود ۲۴ ساعت زمان نیاز است تا DNSها ( دامنه‌ها به کمک DNSها می‌توانند تبدیل به IP شوند. به طور کلی DNSها تحت عنوان پایه اینترنت شناخته می‌شوند.که نام دامنه‌ها را به شکل عددهای خوانا کامپیوتر (IP) در می‌آورند. حتی بالعکس این حالت هم صورت می‌پذیرد.) روی دامنه ir. قرار بگیرد. اما در مورد دامنه‌های .com این زمان حدود ۶ ساعت خواهد بود.

 

برای طی کردن بقیه مراحل پیاده سازی سایت اینجا کلیک کنید.

وب‌سایت‌های ایرانی وردپرسی

بسیاری از وب‌سایت‌های ایرانی وردپرسی هستند چون کار با ان  آسان و کاربردی است. برخی از وب‌سایت‌های موفق در این زمینه را  برایتان آورده‌ایم:

 • دهوند http://dehvand.ir وب‌سایتی که در جهت استخدام و ارسال روزمه کار می‌کند. در حال حاضر رتبه ۶۵۱ الکسا را دارا است.
 • یک پزشک http://1pezeshk.com اگر دنبال مطلب پزشکی و سلامت هستید بهترین انتخاب یک پزشک است. بین وب‌سایت‌ها رتبه ۱۸۳ الکسا را گرفته است.
 • دانلودهاhttp://downloadha.com در این  وب‌سایت برنامه‌ها و نرم‌افزارهای مورد نیاز ارائه می‌شود. از طرفی رتبه ۶۳ را هم در الکسا کسب کرده است.
 • ژاکت http://zhakat.com به عنوان یکی از بهترین وب‌سایت‌ها در زمینه خرید و فروش محصولات وردپرسی فعالیت می‌کند. این وب‌سایت رتبه ۲۵۷ را در الکسا کسب کرده است.
 • شاتل http://shatel.ir در حوزه خدمات اینترنتی شاتل مناسب‌ترین گزینه است. شاتل رتبه ۶۷ الکسا را هم دارا است.
 • ثبت شرکت آفریقا http://sabt24.com هلدینگ آفریقا مجموعه‌ای که در زمینه ثبت شرکت فعالیت می‌کند و توانسته رتبه ۷۴۲۸ الکسا را بدست آورد.
 • موسیقی ایرانیان http://musiceiranian  در دسته وب‌سایت‌هایی قرار دارد که بسیار محبوب و پرطرفدار تلقی می‌شود. این وب‌سایت در الکسا رتبه ۲۷۲ را کسب کرده است.

شرکت‌های بسیاری هستند که بر پایه وردپرس بنا شده‌اند و در حوزه خود موفق عمل کرده‌‌اند.

بهتر است بدانیم که…

 • برای اتصال دامنه به هاست ابتدا باید وارد پنل کاربری خودتان در وب‌سایتی که دامنه را ثبت و خرید کردید بشوید.
 • وردپرس به صرفه و انعطاف‌پذیر است.
 • وردپرس رابط کاربری آسانی دارد.
 • وب‌سایت‌های Angry Birds، تویوتا و کاخ سفید بر پایه سیستم مدیریت محتوای ورد پرس طراحی شده‌اند.
 • امروزه از هر ۱۰۰ وب‌سایت در دنیا حدود ۴۲ تا براساس وردپرس پیاده‌سازی شده‌اند.
 • در ایران ۷۰ درصد از وب‌سایت‌ها سیستم مدیریت محتوا وردپرس را دارند.
 • قالب‌های وردپرسی که استفاده می‌کنیم باید بهینه باشند.

و در آخر…

هدف از ارائه این مقاله بیان مختصر توضیحی در زمینه طراحی و راه‌اندازی وب سایت‌های وردپرسی بوده است. ما در برندتیک آماده‌ایم تا وب‌سایت کاری شما را در زمینه مربوطه کسب‌وکارتان راه‌اندازی کنیم. مجموعه طراحان حرفه‌ای برندتیک با تخصص لازم در تمام مسیر راه‌اندازی و طراحی وب‌سایت همراه شما خواهند بود. هدف اصلی تیم باتجربه ما کسب رضایت شما در کنار ایده‌پردازی‌های نو است. قبل از شروع طراحی وب‌سایت خود از کارشناسان برندتیک راهنما بگیرید.