یکی از اصطلاحات رایج اینستاگرامی، اینفلوئنسر است.اینفلوئنسر که همان واژۀ انگلیسی Influencer است. در فارسی به معنی تاثیرگذار ترجمه شده اما در اینستاگرام و دیگر شبکه‌های اجتماعی، وقتی در مورد اینفلوئنسر صحبت می‌کنیم، منظور همان فرد تاثیرگذار است.

وقتی که توصیه افراد و کاربران در مورد محصول یا خدماتی در خرید یا عدم خرید آن تاثیر دارد (بازاریابی دهان به دهان)، اهمیت حضور اینفلوئنسرها، همین کاربران اینترنتی پرطرفدار، بیش از پیش احساس می‌شود. چندبار تا حالا به واسطۀ معرفی فردی که مورد اعتمادتان در اینستاگرام بود، محصول یا خدماتی را خریدید؟

جالب است بدانید که این روزها ۴۹ درصد مصرف کنندگان تصمیمات خرید خود را وابسته به توصیه برندی توسط اینفلوئنسرهای مورد اعتماد خود می‌دانند. ۶۰ درصد از افرادی که حضوری خرید می‌کنند می‌گویند که محصولی که خریدند به توصیۀ اینفلوئنسر محبوبی بوده است.

انواع اینفلوئنسر

 

میکرواینفلوئنسرها

میکرو اینفلوئنسر به افراد معروفی گفته می‌شود که هزاران یا ده‌ها هزار فالوور دارند. این افراد به تولید محتوای مخصوص خودشان می‌پردازند و با مخاطبین‌شان از طریق پلتفرم شبکه‌های اجتماعی مختلف، بلاگ‌ها و وبسایت‌ها ارتباط برقرار می‌کنند.

به دلیل تعداد فالوورها و نوع محتوایی که منتشر می‌کنند، اینگیجمنت (تعامل کاربران با صفحۀ آن‌ها) بالایی دارند. تعداد فالوورهایی که دارند (که در مقابل سلبریتی‌های میلیونی کم است)، باعث می‌شود که ارتباط نزدیک‌تر و بهتری با مخاطبین هدف خود برقرار کنند. همین مسئله باعث می‌شود که کسب و کارهای بسیاری مشتاق کار کردن با آن‌ها شود.

انواع اینفلوئنسر

انواع اینفلوئنسر

اینفلوئنسرهای سلبریتی

اینفلوئنسرهای سلبریتی تعداد فالوورهای بسیار بالایی (معمولاً میلیون‌ها فالوور) دارند. این افراد در صنایع مختلفی شناخته شده و هستند. افراد زیادی آن‌ها را می‌شناسند، در نتیجه پتانسیل تاثیرگذاری برروی مخاطبین هدف خود را به مقدار بسیار زیادی دارد.

سودی که سلبریتی‌ها به کسب و کارها می‌رسانند، از طریق نشان دادن برند آن‌ها و معرفی آن در مقابل چندین میلیون مخاطب است. و باعث افزایش آگاهی از برند کسب و کارها می‌شود.

اینفلوئنسر بلاگ

اینفلوئنسر بلاگ کسی است که بلاگ خودش را دارد و در آن می‌نویسد و مخاطب‌های خاص خودش را دارد. تعداد مخاطبین این افراد می‌تواند هزاران یا میلیون‌ها نفر باشد. همین که تعداد افرادی که به نوشته‌های آن‌ها  دسترسی دارند و مخاطب آن‌ها هستند، این افراد را از دیگر بلاگرهایی که برای دل خودشان می‌نویسند یا فقط برای تعداد محدودی از مخاطبان خود می‌نویسند، جدا می‌کند.

اینفلوئنسر شبکه‌های اجتماعی

اینفلوئنسرهای شبکه‌های اجتماعی، افرادی هستند که در شبکه‌های اجتماعی مثل توییتر، اینستاگرام، لینکدین، فیس‌بوک و یوتیوب فعالیت می‌کنند و حدود هزاران یا میلیون‌ها فالوور دارند که آن‌ها را دنبال می‌کنند. اینفلوئنسر شبکه‌های اجتماعی در مورد موضوعات گسترده‌ای مثل سلامتی، تمرینات ورزشی، خودرو، رژیم غذایی، فعالیت‌های بیرونی، مد و لباس، سفر، هنر، زیبایی و طراحی داخلی محتوا تولید می‌کند.

KOL یا Key Opinion Leader

KOLها را به افرادی می‌گویند که در زمینه‌ای خاص تخصص و تبحر خاصی دارند و افراد زیادی به واسطۀ علم و دانایی آن افراد در زمینۀ مشخص، به آن‌ها اعتماد می‌کنند. کسب و کارهایی که در زمینۀ خاصی فعالیت می‌کنند، می‌توانند از KOLها برای تبلیغات و بازاریابی محصولاتشان استفاده کنند.

برای دیدن مقالات بیشتر اینجا کلیک کنید.