یکی از اصطلاحات و مفاهیمی که در بازاریابی ، سئو و طراحی وب مورد استفاده قرار می گیرد مفهوم لندینگ پیج یا صفحه فرود است که در این مقاله به شما خواهیم گفت که لندینگ پیج چیست؟ چه ویژگی هایی دارد و اهمیت ایجاد آن در جذب کاربر بیشتر و افزایش بازدید و ترافیک موثر است.

در ابتدا این مفهوم برای مباحث بازاریابی و مارکتینگ ایجاد و شناخته شد که با هدف افزایش تبدیل نرخ ورود به فروش و یا ارائه خدمت مورد توجه قرار گرفت. رفته رفته با توجه به ترافیکی که برای وبسایت ها ایجاد کرد متخصصین سئوبهینه نیز به آن علاقه ویژه ای پیدا کردند.

منظور از لندینگ پیج چیست ؟

در دیجیتال مارکتینگ، لندینگ پیج یک صفحه مستقل از صفحات وب‌سایت شماست که به‌وسیله آن کاربران به وب‌سایت شما هدایت میشوند.
برخلاف صفحات وب که اهداف متعددی دارند، صفحات لندینگ، صفحاتی هستند که یک هدف مشخص دارند و در اصل یک نوع کال‌تو‌اکشن یا همان اقدام به عمل هستند. این هدفمند بودن در صفحات فرود، باعث افزایش نرخ تبدیل می‌شود.
با تبلیغات فوق‌العاده‌ و هدفمندی که در صفحات فرود انجام می‌شود، ترافیکی که از نام برند تجاری دریافت شده را به فروش تبدیل می‌کند، و این است قدرت یک لندینگ پیج!

نقش لندینگ پیج در سئو چیست؟

از آنجا که یکی از فاکتور های گوگل در رتبه بندی سایت ها بررسی رفتار کاربران بر روی سایت می باشد می توان نتیجه گرفت که لندینگ پیج با توجه به تمام ویژگی ها و اهدافی که در طراحی آن لحاظ می شود می تواند موجب افزایش رضایت کاربری شود و همین مورد به نگه داشتن مخاطبان بر روی سایت در مدت زمان طولانی و مناسب کمک خواهد کرد.

وقتی که لندینگ پیج جامع و کامل و دارای اطلاعات مهم برای مخاطب شما باشد و یا بتواند مشکل و یا نیاز وی را برطرف نماید دیگر نگرانی شما از موفقیت سئو در چیست؟

زمانی که صفحات فرود خود را با در نظر گرفتن مواردی که ذکر کردیم ارائه دهید بی شک در افزایش ترافیک ، سئو ، فروش و درآمد بیشتر و بازاریابی آنلاین موفق خواهید بود.

چگونه صفحه فرود عالی بسازیم

حالا که به اهمیت استفاده از صفحه فرود پی بردیم وقت آن است که یاد بگیریم چطور صفحه فرودی بسازیم که از هر لحاظ عالی باشد. بکار گیری نکات زیر به شما در طراحی یک لندینگ پیج قدرتمند کمک می‌کند.

عنوان اثر گذار
عنوان اولین چیزی است که بازدید کننده به محض ورود به صفحه آن را می‌بیند، پس باید عنوانی را قرار دهید که برای مخاطب جذاب باشد که ادامه مطالب را دنبال کند.

ارزش پیشنهاد خود را به صورت مؤثر بیان کنید
آیا تا بحال در مورد آزمایش پلک زدن چیزی شنیده اید؟ – این آزمایش بیان می‌کند، شما باید پیام خود را قبل از اینکه بازدیدکننده شما، زمان پلک زدن داشته باشد، یعنی در عرض ۳ تا ۵ ثانیه بیان کنید. فقط به اندازه ۴ ثانیه طول می‌کشد تا فرد تصمیم بگیرد که در صفحه بماند یا خیر !

خلاصه کنید
به طور معمول افراد به متن‌های کوتاه توجه بیشتری می‌کنند، در نتیجه باید پیشنهادات خود را به صورت خلاصه بیان کنید و در ادامه آن نکات مهمی را که خواننده باید در ادامه بخواند را در لیستی جداگانه برایش قرار دهید، این باعث می‌شود خواننده تا آخر مطلب درگیر باشد و در عین حال به نکات مهم به سرعت دسترسی پیدا کند. سعی کنید تمام نکات و اطلاعات را در بالای صفحه به صورت مختصر بیان کنید.

طراحی فرم
از مهم‌ترین بخش‌های لندینگ‌پیج استفاده از فرم است.
سعی کنید اطلاعات دقیق و به درد بخوری را از مخاطب دریافت کنید مانند شغل، جنسیت، شماره تماس، ایمیل و اطلاعاتی که شما با توجه به آنها بتوانید مخاطبان هدف خود را بشناسید و برای آنها تبلیغ محصولات خود را ارسال کنید.
هنگامی که آنها در مرحله تصمیم‌گیری هستند، از آنها اطلاعات بیشتری بگیرید که به فروشنده کمک کنید تا تماس را بهتر درک کند و بتوانند فروش را بهتر ببندند.

ناوبری سایت را در این صفحات ببندید
ناوبری لینک‌هایی است که صفحات سایت را به یک دیگر متصل می‌کند و مسیر حرکت خزنده‌ها و صفحات لندینگ باید خالی از هر گونه عامل حواس‌پرتی و لینک‌های اضافه و مزاحم باشند تا هدف اصلی را به مخاطب نشان دهند، به همین علت باید دیگر پیوندهای فریبنده سایت را در این صفحه پاک کنید.

درج تصویر
چه کسی تصویر خوب را دوست ندارد؟ حتماً در طراحی این صفحات از تصاویر استفاده کنید، تصاویر خوب باعث باقی ماندن مخاطب در صفحه می‌شوند.
اگر برای سایتتان به طرح‌های گرافیکی مناسب نیازدارید پیشنهاد می‌کنم از خدمات‌ما در زمینه طراحی گرافیک حرفه‌ای و مورد پسند شما بهره ببرید.

قرار دادن آیکن صفحات اجتماعی
اگرچه بالاتر گفتیم ناوبری‌ها و عناصر حواس پرتی را حذف کنید، اما باید از نمادهای اشتراک گذاری استفاده کنید تا مخاطب صفحه شما را با دیگران به اشتراک بگذارد با این کار شما نمی‌خواهید مخاطب را به صفحه دیگر ارجاع دهید در اصل هدف این کار دادن آپشن به کاربر است برای تبلیغ شما!

ارائه توصیفات مرتبط
همواره مشتریان قبل از خرید محصول یا دریافت خدمات به دنبال توصیفاتی هستند تا آنها را ترغیب به خرید کند. سعی کنید توصیفات و نکات مهم را که به محصولتان مرتبط است را به صورت مستقیم قرار دهید .

دستور العمل‌هایتان را به طور واضح بیان کنید
“برای دانلود کتاب فرم پایین را پر کنید” یک جمله کاملاً ساده و واضح در ارتباط با دستورالعمل‌های بعدیتان که میتواند به سرعت باعث تبدیل شود.