لمینت یک فرآیند پس از چاپ است که در آن یک لایه پلاستیکی شفاف به عنوان محافظ نازک بر روی سطح مقوای چاپ شده، اعمال می شود. لمینت اغلب در صنعت بسته بندی، چاپ جعبه، کارتن سازی، چاپ کارت ویزیت و چاپ دیجیتال کاربرد دارد. از انواع لمینت می توان به لمینت مات و براق اشاره کرد.

لمینت چیست ؟

افزودن هر سطح بر سطح دیگر را لمینت گویند . در صنعت چاپ انواع پوشش های مختلف که بر روی آثار چاپی افزوده می گردند را لمینت می گویند و در جعبه سازی معمولا به افزودن مقوا بر روی سطوح کارتن، لمینت اطلاق میشود. گاهی برای حفظ آثار چاپی و یا زیبایی بیشتر لمینت به کار می رود در اینجا لمینت کردن به معنی استفاده از لایه نازک سلفونی بر رو یا پشت صفحه چاپی می باشد که آن را در برابر رطوبت و تغییر دما حفظ می کند که انواع مختلف دارد.

یکی از مزایای اصلی لمینت این است که به طور قابل توجهی دوام پوشش را افزایش می دهد و از آن محافظت می کند.

لمینت کردن یکی از سریع‌ترین و ساده‌ترین روش‌های محافظت از کار چاپی است. در سیستم لمینیت با چسبیدن لایه‌ بسیار نازک و شفاف پلاستیکی بر یک یا دو طرف یک کار چاپی، از آن در برابر رطوبت و سایر آسیب‌های محیطی، محافظت شده و محصول چاپ شده‌‌ی نهایی در برابر آب و پارگی مقاوم می‌شود؛ به علاوه لمینیت، شدت رنگ‌ها و کنتراست رنگی در تصاویر چاپ شده را بهبود می‌بخشد. تصاویر چاپ شده با رنگ‌های درخشان، بیانگر کیفیت بالاتری هستند. لمینیت مانع از چین و چروکیدگی، لک‌شدن، آفتاب خوردگی، سیاه شدگی، پریدگی رنگ و یا چربی، اثر انگشت و سایر آسیب‌های موجود در محیط، بر کار چاپ شده می‌شود.

انواع لمینت چیست؟

در اینجا چهار نوع لمینت برای جعبه های کاغذی چاپ شده، جعبه هارد باکس و کارتن لمینتی را معرفی می کنیم.

  • لمینت براق
  • مات لمینت
  • لمینت مخمل
  • لمینت ضد خش

با روکش کردن یک فیلم نازک PET بر روی مقوا یا کارتن، بسته بندی را براق یا مات می کنند. این کار در جعبه های کاغذی تاشو، فلوت E، کارتن ها فلوتF ، جعبه های هارد باکس، جعبه های کاغذی لوازم آرایشی و کیسه های کاغذی سفارشی بسیار رایج است.

لمینت چیست و چه کاربردی در صنعت چاپ و کاغذ و مقوا دارد ؟

برای دیدن مقالات بیشتر اینجا کلیک کنید.

لمینت براق چیست؟

لمینیت براق، درخشش و براقیت بیشتری به نسبت به پوشش یا لاک براق UV به کارتن می دهد. لمینت براق راهی عالی برای جلوه دادن مدرن و تمیز به کارتن و جعبه کاغذی می باشد. کارتن و جعبه کاغذی براق چاپ شده، دارای جلای زیبایی بوده و هنگامی که می خواهید رنگ ها را برجسته کنید، عالی است. در عین حال، لمینت براق به طور موثر با مهر زنی فویل نقره ای کار می شود تا جلوه بصری بسیار درخشانی را به دست آورد.

لمینت مات چیست؟

لمینیت مات می تواند روشی موثر برای جلوه ای صاف، زیبا و لوکس، به کارتن و جعبه دهد. این کار با طرح ها و پالت های رنگی که مطلق هستند بسیار عالی عمل می کند. داشتن جلوه مات همچنین، هرگونه تابش خیره کننده را از بین می برد و اغلب تمیزتر به نظر می رسد. زیرا اثر انگشت را پس از لمس نشان نمی دهد. همچنین، لمینت مات یک بستر عالی برای اعمال روکش فویل و UVموضعی است. تضاد عالی باعث می شود رنگ پر جنب و جوش تر و واضح تر به نظر برسد.

لمینت مخمل چیست؟

لمینیت مخمل یک روش لمینت مات مخصوص است که به جعبه کاغذی چاپ شده، لمسی نرم می بخشد. روکش مورد استفاده برای لمینت مخمل، یک روکش BOPP ویژه است که حس لمسی صاف و عالی را به شما می دهد. سطح مات جلوه ای مخملی دلپذیر و زیبا، بسیار شبیه به پوست هلو ارائه می دهد. این دستگاه به طور گسترده و منحصراً برای استفاده در صنایع چاپ و بسته بندی مورد استفاده قرار می گیرد. لمینت مخمل در پایان کار تولید کارتن های تاشو سفارشی، جعبه کاغذ لوازم آرایشی، جعبه های کاغذ طلا و جواهر، جعبه های هدیه مقوایی و جعبه هارد باکس بسیار رایج است.

لمینت ضد خش چیست؟

فیلم مورد استفاده برای لمینت ضد خش، نوع دیگری از فیلم BOPP است که جعبه کاغذی را در برابر ضربه و خراش مقاوم می کند. همچنین می تواند کثیفی و مشکلات لک ناشی از اثر انگشت را به طور موثری از بین ببرد. بنابراین، در پایان کار به طور گسترده ای در جعبه های کاغذی لوازم آرایشی درجه یک و جعبه های کاغذی سفت و سخت استفاده می شود.

مزایای استفاده از روکش لمینت در چاپ چیست؟

فرآیند لمینیت، قطعات چاپ شده را بین دو تکه فیلم پلاستیکی شفاف محصور کرده و می چسباند.

این فیلم شفاف استحکام و محافظت را افزایش می دهد. در نتیجه عمر قطعات چاپ شده بالا می رود. لمینیت همچنین با عمق بخشیدن و روشن شدن رنگ های جوهر، کیفیت ظاهر چاپ را افزایش می دهد.

  • لمینت دوام مواد چاپی را افزایش می دهد و به آن ها اجازه می دهد در برابر استفاده مکرر مقاومت کنند.
  • ‌لمینت محافظت در برابر اثر انگشت و لکه ها، نشت ها، اشک و چین و چروک و سایش، بعلاوه روغن، چربی، خاک، رطوبت و سایر آلودگی ها را افزایش می دهد.
  • ‌لمینت با افزایش رنگ جوهر قطعه چاپ شده ظاهر آن را بهبود می بخشد. بنابراین ظاهر حرفه ای تری ایجاد می کند و توجه بیشتری را جذب می کند.
  • ‌لمینت به استحکام و سفتی می افزاید و از کیفیت و اهمیت بالاتری برخوردار می شود.
  • ‌لمینت کاملاً شفاف است و به هیچ وجه چاپ را مختل نمی کند و هیچ ایرادی ندارد.
  • ا‌ما لمینت هزینه مناسبی دارد. همچنین، از آنجایی که لمینت باعث افزایش طول عمر مواد چاپی می شود، در چاپ مجدد پول صرفه جویی می شود.

برای دیدن مقالات بیشتر اینجا کلیک کنید.