فاکتور چیست؟ فاکتور یک سند تجاری است که فروشنده برای خریداران صادر می‌کند تا از اقلام خریداری شده، قیمت جزیی هر کدام، تعداد هر مورد و… اطلاع پیدا کنند یا اینکه به عنوان سند و مرجعی برای خرید و فروش کالا، روی آن حساب کنند. همچنین این برگه دارای مشخصات کامل خریدار و فروشنده است. در واقع می توان گفت که فاکتور، یک قرارداد کوچک خرید و فروش است. هر اطلاعاتی که در مورد یک معامله نیاز است، می توان در فاکتور گنجاند.

هر توافقی که برای این معامله صورت گرفته، می‌تواند در فاکتور ثبت شود. مثلا اینکه خریدار چه مقدار از مبلغ را پرداخت کرده و چه مقدار از آن، باقی مانده است. فاکتور، جزو اقلام ضروری هر کسب و کاری است. از مغازه‌های کوچک و خرده فروشی‌ها گرفته تا فروشگاه‌های بزرگ و عمده‌فروشی‌ها به فاکتور نیاز دارند. فاکتورها انواع متفاوتی دارند و ابعاد آنها نیز مختلفی است. با توجه به نیاز خود می‌توانید فاکتور مناسب را سفارش دهید.

با کمک تکنولوژی‌های چاپ و خدمات شرکت‌ها و انتشارات چاپ و تبلیغات، می‌توانید فاکتورهای سفارشی برای خودتان تهیه کنید. فاکتورهای سفارشی، شامل اطلاعات تماس و نام برند و لوگو شما است. این فاکتورها با طراحی مد نظر مشتری و با رنگبندی مورد نظر آنها تهیه می‌شوند.

داشتن یک فاکتور سفارشی شده با طراحی اختصاصی، تاثیر زیادی در کسب و کار شما دارد. داشتن فاکتور سفارشی دارای سربرگ‌های اختصاصی با نام، لوگو و برند شما، کسب و کارتان را حرفه‌ای جلوه می‌دهد.

چند نوع فاکتور داریم ؟

اگر بخواهیم فاکتورها را از نظر رسمیت سند تجاری دسته بندی کنیم، در دو دسته فاکتور رسمی و فاکتور غیر رسمی قرار می‌گیرند. فاکتور رسمی برای کسب و کارهایی است که باید فاکتور را به اداره‌های امور مالیاتی ارائه کنند. فاکتورهای غیررسمی برای کسب و کارهای کوچک و محلی است که فاکتور را فقط برای اطلاع رسانی به مشتری استفاده می‌کنند و ارزش قانونی دیگری ندارد.

فاکتورها از نظر طراحی، به دو دسته تقسیم می‌شوند. یکی فاکتورهای سربرگ‌ دار که مطابق با نیاز و سفارش مشتری طراحی و چاپ می‌شوند و یکی فاکتورهای بدون سربرگ که به شکل آماده در فروشگاه‌ها عرضه می‌شوند.

فاکتور بدون کاربن

فاکتور کاربن لس یا بدون کاربن، پرمصرف‌ترین نوع فاکتور است. برای استفاده از این فاکتورها، نیازی به قرار دادن کاربن بین برگه‌ها نیست. فاکتورهای کاربن‌ لس را می‌توانید تک رنگ، دو رنگ یا چهار رنگ (فول رنگ) چاپ کنید. این فاکتورها را می‌توانید دو برگی یا سه برگی چاپ کنید.

فاکتور تحریر

این نوع فاکتورها به خاطر قیمت‌های بسیار مناسبی که دارند، جزو فاکتورهای بسیار پرمصرف هستند. برای استفاده از این فاکتورها باید بین برگه‌های مورد نیازتان کاربن قرار دهید.

فرق فاکتور کاربن دار و بدون کاربن چیست؟

فاکتورهای کاربن لس بصورتی هستند که دیگر نیازی به کاربن گذاشتن بین برگه اول و برگه های دوم و سوم وجود ندارد و در بافت کاغذ از موادی استفاده شده که وظیفه انتقال را به خودی خود انجام میدهند.

فاکتورها در سایزهای زیر عرضه می‌شود:
  • فاکتور A5 ابعادی معادل ۱۴/۲ در ۲۱ سانتیمتر دارد.
  • فاکتور A4 ابعادی معادل ۲۱ در ۲۹/۷ سانتیمتر دارد.
  • فاکتور A6 با ابعاد ۱۴/۸ در ۱۰/۵ سانتیمتر عرضه می‌شود.
  • فاکتور A3 ابعادی معادل ۲۹/۷ در ۴۲ سانتیمتر دارد.
  • فاکتور B6 ابعادی معادل ۱۲/۵ در ۱۷/۶ سانتیمتر دارد.
  • فاکتور B5 با ابعاد ۱۷/۶ در ۲۵ سانتیمتر و فاکتور B4 با ابعاد ۳۵/۳ در ۲۵ سانتیمتر عرضه می‌شود.

در چاپ فاکتور باید چه نکاتی را لحاظ کرد ؟

در فاکتور نام محصول خریداری شده به همراه تعداد محصول و قیمت تکی محصول و مبلغ کل محصول که ضرب تعداد محصولات و قیمت تکی آن است می باشد. به فاکتوری که توسط فروشنده صادر می شود فاکتور فروش و فاکتوری که توسط خریدار دریافت می شود فاکتور خرید گفته می شود. چاپ فاکتور اغلب برای خریدار صادر میگیرد که تاییدی به قیمت فروشنده باشد .