در قرن ۱۹ ، زمانی که انسانها عکاسی پانوراما را اختراع کردند ، به هم چسباندن عکسها تنها راه ساخت پانوراما بود. در سال ۱۸۵۱ مارتین بهرمانکس چند عکس از تپه ریکون در سانفرانسیسکو گرفت. گفته می شود که این عکس در اول ۱۱ قسمت بود . پس عکس پانوراما این گونه بوجود آمد.  اکنون عکس پانوراما اغلب به معنی عکسی با زاویه دید عریض و نسبت دید عریض می باشد. این وضعیت تا زمان عکاسی دیجیتال ادامه داشته است.

.

عکاسی پانوراما ممکن است چندین تعریف داشته باشد. اما برای ما آن نوعی از عکاسی است که در آن عکسهایی با زاویه دید بسیار عریض گرفته می شود. این زاویه دید عریض که درباره آن صحبت می کنیم زاویه دید عریض عمومی نیست، بلکه بزرگتر از میدان دید بشری (حدود ۷۵ درجه) می باشد. این یک اتفاق رای  بین کسانی است که عکسهای پانوراما را خلق می کنند. در حقیقت تعریفی رسمی وجود ندارد که به ما بگوید این زاویه عریض و آن پانوراماست.

با ظهور نرم افزار پردازش تصویر، بشر شروع به استفاده از تصاویر دیجیتالی برای خلق عکسهای پانوراما کرد. به عنوان مثال، آنها از تک ـ شات، اپتیکی برای ثبت یکپارچه تصاویر ۳۶۰ درجه در آن واحد، استفاده میکنند . یا چندین عکس می گیرند و به هم می چسبانند. با تک ـ شات ما می توانیم تصاویر ۳۶۰ درجه پانوراما در عرض را خیلی سریع بگیریم، اما به خاطر محدودیت در ارتفاع ، ما نمی توانیم بالا و پایین را در تصاویر پانوراما تک ـ شات ببینیم.

 ما می توانیم چندین عکس دیجیتالی گرفته و به هم بچسبانیم تا تصویر پانوراما را بدست آوریم، که زاویه ای گسترده هم در عرض و هم در ارتفاع دارد، و این زاویه گسترده اغلب کمتر از ۱۸۰ درجه کمتر است.

.

اگرچه این نوع از تصاویر می تواند برخی نیازهای ما را برطرف نماید، اما پیشرفت در این نوع عکاسی نمی تواند متوقف شود. اکنون عکاسی پانوراما ۳۶۰ در ۱۸۰ درجه یکی از مهمترین بخشهای عکاسی به شمار می رود. میدان دید ۳۶۰ در ۱۸۰ درجه به ما اجازه میدهد تا هر زاویه از مکانی را که از آن عکس گرفته ایم مشاهده کنیم و با یک نرم افزار مشاهده این تصاویر ما می توانیم تاثیر واقعیت مجازی را روی کامپیوترها مشاهده کنیم ، که این به ما نسبت به تصاویر پانوراما معمولی حس بیشتری برای غوطه ور شدن می دهد.

انواع پانوراما

تصاویر پانوراما به طور کلی به سه دسته تقسیم می شوند:

۱ – پانوراما عریض: که می تواند از چندین عکس به هم پیوسته در عرض تشکیل شود و قابلیت پرینت بر روی کاغذ را دارد.

۲ – پانوراما ۳۶۰ درجه: این نوع پانوراما در عرض به صورت ۳۶۰ درجه با گرفتن چندین عکس تشکیل می شود و با فرمتهای فلش و mov فرمت نرم افزار ( Quick Time) قابل پخش در کامپیوترها می گردد .به طوری که اگر در عرض تصویر را ادامه بدهید می توانید همه قسمتهای عکس گرفته شده را مشاهده کنید . انگار که در جایی ایستاده و در عرض دور سر خود می چرخید و همه جای محل ایستادن خود را مشاهده می کنید .

.

۳ – پانوراما ۳۶۰ در ۱۸۰ درجه : این نوع عکس که پیشرفته ترین نوع پانوراما می باشد همانند نوع شماره ۲ می باشد با این تفاوت که تصویر تنها به عرض ختم نمی شود .بلکه شما می توانید ارتفاع را نیز ببینید یعنی همه زوایای محیطی که در آنجا قرار گرفته اید قابل مشاهده می گردد. این نوع پانوراما نیز با فرمت فلش و mov ساخته می شود و حتی می توانید با فرمت اجرایی تبدیل به یک تور مجازی گردد.

برای دیدن مقالات بیشتر اینجا کلیک کنید