شاخه های دیجیتال مارکتینگ چه هستند و چرا باید آن ها را بشناسیم ؟

در ابتدا لازم است ذکر کنم که دانستن شاخه های دیجیتال مارکتینگ برای افرادی که تمایل به یادگیری دیجیتال مارکتینگ یا بازاریابی دیجیتال دارند بسیار مفید و کارآمد می باشد، زیرا با دانستن انواع دیجیتال مارکتینگ و جداسازی آنها از یکدیگر می توانند یک تیم مناسب را برای کسب و کار خود در نظر بگیرند و به راحتی نرخ برگشت سرمایه خود را افزایش دهند.

در همین جا بهتر است بگویم در عرصه دیجیتال مارکتینگ متخصص بودن در همه شاخه های آن کار بسیار سختی می باشد و اگر فردی بخواهد در چندین شاخه مانند یک متخصص عمل کند باید دقت کند که تجربه کافی در همه زمینه ها را داشته باشد.

دادن چند مسئولیت در چندین زمینه به یک شخص که تجربه و تخصص کافی ندارد کار اشتباهی می باشد.لذا بهتر است برای تیم خود چندین کارشناس با دانش کافی در زمینه های مختلف دیجیتال مارکتینگ در نظر بگیرد.

شاخه های دیجیتال مارکتینگ و دسته بندی های آن

دیجیتال مارکتینگ به ۱۰ شاخه یا Category تقسیم می شود:

  • بهینه سازی موتورهای جست و جو (Search Engine Optimization) SEO
  • بازاریابی محتوا (کانتنت مارکتینگ) Content Marketing
  • موبایل مارکتینگ Mobile Marketing
  • سوشال مارکتینگ Social Marketing
  • ایمیل مارکتینگ Email Marketing
  • برند مارکتینگ Brand Marketing
  • افیلیت مارکتینگ Affiliate Marketing
  • وایرال مارکتینگ Viral Marketing
  • بازایابی موتورهای جست و جو (Search Engine Marketing ) SEM
  • اینفلوئنسر مارکتینگ Influencer Marketing

۱- بهینه سازی موتورهای جستجو (سئو) یا Search Engine Optimization

در این شاخه دیجیتال مارکتینگ باید دقت کنیم که سایت خود را بهینه سازی کنیم یعنی فعالیت هایی را روی سایت خود انجام دهیم تا سایت ما از نظر رتبه در کلمات خاصی که مربوط به محصولات ما می باشد در موتورهای جستجو ارتقا پیدا کند.

این ارتقا رتبه در صفحات اول سرچ موتورهای جستجو و لینک های اول بسیار اهمیت دارد زیرا کاربران زیادی سایت شما را دیده و به طرف سایت شما هدایت می شوند و در نهایت تعداد مشتریان شما افزایش پیدا می کند .

قابل ذکر است که سئو کردن یک سایت نیاز به دانش و اطلاعات کافی در این زمینه دارد. لذا قبل از هر گونه اقدام باید در این زمینه متخصص شوید و بتوانید کلمات کلیدی مربوط به محصولات خود که بیشترین سرچ را توسط کاربران دارند را شناسایی کنید.

سپس محصولات خود را در آن کلمات کلیدی بهینه سازی کنید تا بتوانید توسط موتورهای جستجو رتبه بگیرید.

 

باید بدانید سئو برای یک سایت بعد از انجام نباید متوقف شود. زیرا مهمتر از بدست آوردن جایگاه در صفحات نتایج سرچ (SERP) حفظ جایگاه و تثبیت آن می باشد و رقبا بسیار هوشمندانه در این زمینه عمل میکنند.همه برای بدست آوردن جایگاه نخست در صفحه اول جستجو در حال تلاش هستند.

بنابراین اگر علاقه مند به دانستن بیشتر در مورد سئو هستید به راحتی می توانید با مراجعه به سایت ما (آرانیک وب) مقالات آموزشی در زمینه سئو را مطالعه کنید.

از زیر شاخه های سئو می توان به سئو محتوا، تحلیل سرچ کنسول، لینک سازی داخلی و خارجی، سئو تکنیکال و تحلیل رقبا اشاره کرد

۲- بازاریابی محتوا یا (کانتنت مارکتینگ) Content Marketing

یکی از قسمتهای مهم بازاریابی دیجیتال به این شاخه از دسته بندی دیجیتال مارکتینگ برمی گردد. اگر می خواهید علت آن را بدانید باید بگویم که محتوای هر پیچ برای محصول مورد نظر خود بهترین قسمت برای جذب مشتری می باشد.

اگر شما سایتی بسیار زیبا و محصول بسیار خوب و با کیفیتی داشته باشید ولی برای ارائه این محصول، محتوا یا مطلبی مناسب و با کیفیت در نظر نگرفته باشید اصلا توسط موتورهای جستجو رتبه خوبی در سئو دریافت نمی کنید.

برای اینکه بتوانید محتوای مناسب برای محصول خود تهیه کنید یا در مورد محصولات متنوع مقالات متعددی در وب سایت خود بگذارید باید در این زمینه نه تنها اطلاعات درست و خوبی از تمام جزئیات محصول داشته باشید باید مهارت نوشتاری هم کسب کرده باشید، زیرا باید بتوانید از کلمات خاصی که قدرت بیشتری دارند در محتوای خود استفاده کرده و با آن کلمات پر قدرت سایت خود را در موتورهای جستجو ارتقا دهید.

۳- موبایل مارکتینگ یا بازاریابی موبایلی Mobile Marketing

اگر روی این نوع بازاریابی دیجیتال خوب کار شود خیلی می تواند در رشد کسب و کار موثر باشد. زیرا در دست اکثر افراد در رده ی سنی متفاوت موبایل وجود دارد. اگر بازاریابی را از طریق موبایل انجام شود و این کار در مسیر درست خود باشد میتواند مشتری های زیادی را جذب خود کند. در این قسمت باید شما به چند مورد دقت کنید که شامل:

سازگاری وب سایت و اپلیکیشنهای شما با موبایل کاربران
که در مورد سازگاری وب سایت و اپلیکیشن های شما با موبایل مخاطبان چندین نکته مطرح می شود

نکته اول

 بهینه سازی تمام صفحات وب سایت شما با سرعت لود بالا که باید دقت داشته باشید سرعت لود نسخه موبایلی وب سایت شما باید ۳ برابر نسخه دسکتاپی آن باشد تا نرخ پرش کاهش یابد.

نکته دوم

 بهینه سازی موتورهای جستجو در نسخه موبایلی می باشد. شما باید سئو مطالب خود را به گونه ای انجام دهید که در صفحه نتایج گوگل بعد از سرچ در موبایل و دسکتاپ مشابه باشد.

نکته سوم

باید محتوای شما شخصی سازی شده باشد یعنی مطالب شما توسط شخص خود شما با نگارش مخصوص شما برای افراد خاص از نظر جنس، سن و مکان و موارد دیگر در نظر گرفته شده باشد.

توجه به تبلیغات
در موبایل مارکتینگ باید دقت کنیم:
– تبلیغاتی را در نظر بگیریم که کمترین توضیحات و بیشترین تاثیرگذاری را روی مخاطب داشته باشد.

– تبلیغات خود را در شبکه های اجتماعی پربازدید مثل تلگرام یا اینستاگرام قرار دهید.

– تبلیغات را از طریق پیامک یا SMS انجام دهید که با کوتاه ترین جملات میتوانید متن خود را ارسال کنید.

– می توانید نمایش تبلیغات با در نظر گرفتن موقعیت و مکان خود برای کاربران در محدوده مشخص داشته باشید. برای مثال می توان به نمایش تبلیغ برای افرادی که در شعاع یک کیلومتری محل کسب و کار شما هستند اشاره کرد.

– تبلیغات توسط نوتیفیکیشن را برای نگه داشتن کاربران خاص در زمان های معین می توانید انجام دهید که توسط اپلیکیشن های خاص ارسال می شوند.

– تبلیغات درون اپلیکیشنی هم راه دیگری هست. به عنوان مثال ساخت یک ویدئو تبلیغاتی و قرار دادن آن در ابتدا و انتهای بازی های موبایل توسط شرکتهای مخصوص این کار می تواند موثر باشد.

۴- سوشیال مارکتینگ یا بازاریابی اجتماعی Social Marketing

همانطور که میدانید این شاخه از بازاریابی دیجیتال که از طریق شبکه های اجتماعی می باشد امروزه در جایگاه خیلی خوبی برای رشد کسب و کار قرار گرفته است. علت آن هم علاقه مندی زیاد مخاطبان به شبکه های اجتماعی مثل فیسبوک، اینستاگرام، یوتیوب، آپارات و سایر شبکه ها می باشد.

حالا شاید برایتان سوال باشد که آیا برای یک کسب و کار لازم است در همه شبکه های اجتماعی اکانت داشت و فعال بود؟

پاسخ شما خیر است. زیرا شما باید مخاطبان هدف خود را در زمینه محصولات خود شناسایی کرده و بررسی کنید که حضور مخاطبان شما در کدام شبکه اجتماعی بیشتر است و در همان شبکه حضور فعال و مستمر داشته باشید.

به عنوان مثال اگر محصولات شما آموزشی می باشد شما مخاطب خود را هم در اینستاگرام و هم در آپارات یا یوتیوب می توانید جستجو و جذب کنید و در این فضاها حضور مستمر داشته باشید.

ولی اگر محصول شما به عنوان مثال روتختی میباشد شما نیاز به آپارات و یوتیوب ندارید شما تنها در پیج اینستاگرام خود باید فعالیت مستمر داشته باشید. بهتر است یک وب سایت جهت بالا رفتن اعتبار پیج و کسب و کار خودتان طراحی کرده و آن را در کلمه اختصاصی روتختی بهینه سازی یا سئو کنید تا بتوانید مشتریان بیشتری را جذب خود کنید.

۵- ایمیل مارکتینگ یا بازاریابی ایمیلی Email Marketing

ایمیل مارکتینگ یعنی با کمک ایمیل رابطه موثرتری را با مخاطب و مشتری برقرار کنید. تقریبا تمامی افرادی که از اینترنت استفاده میکنند، ایمیل هم دارند. به نوعی می توان گفت تمامی کاربران در شبکه های اجتماعی، دانشجوها و افرادی که از موبایلی استفاده می کنند که سیستم اندروید یا ویندوز دارد مجبور هستند که آدرس ایمیل داشته باشند.

در واقع ایمیل و پیامک دو راه مهم و رسمی برای برقراری ارتباط با مخاطبان هستند که جایگزین خوبی برایشان پیدا نشده است.

ارسال انبوهی از ایمیل های بدون هدف و ایمیل های تبلیغاتی بدون محتوا را ایمیل مارکتینگ نمی گویند.

باید ایمیل ها به گونه ای برنامه ریزی شوند که باعث حفظ مشتریان قبلی و جذب مشتریان جدید شود. بنابراین لازم است برای خود، گروه هدف مشخص کنید.

پس میتوان از مزیت های ایمیل مارکتینگ به موارد زیر اشاره کرد:
ارزان و سریع: فقط هزینه سرویس ارسال ایمیل می باشد.

انعطاف پذیری: می توان هر محتوایی را از طریق ایمیل ارسال کرد مثل متن، عکس و فایل…
قابلیت بررسی رفتار کاربر: با خرید سرویس های ایمیل مارکتینگ می توانید در صورت داشتن حجم بالایی از ایمیل، رفتار کاربران را نسبت به بازاریابی ایمیلی مطلع شوید.

تشخیص کاربران هدف: با در نظر گرفتن کاربران خود می توانید علائق آن ها را بررسی کرده و در مورد علایق آنها با توجه به خرید قبلی می توانید اطلاعات جدید در مورد محصولات جدیدتان در همان حیطه به آن کاربران ارائه کنید.

۶- برند مارکتینگ یا بازاریابی برند Brand Marketing

این شاخه از بازاریابی دیجیتال مربوط به برند و هویت کسب و کار شما می شود. برای اینکه کارتان هویت داشته باشد بهتر است برای آن یک برند را از ابتدا در نظر بگیرید زیرا برند، مشخص می کند شما چه کسی هستید، چه کاری می کنید و چقدر محبوبیت دارید. یک برند شناخته شده در بازار اکسب و کار باعث حس خوشایند در بین مشتریان آن برند می شود.

بازاریابی برندی را می توان به دو صورت آفلاین و آنلاین انجام داد، ولی از آنجا که امروزه تعداد کاربران در فضای آنلاین بیشتر از حضورشان در رسانه های آفلاین می باشد بهتر است که بازاریابی برند را در این فضا هم انجام دهید. زیرا حضور کاربران در فضای آنلاین شبکه های اجتماعی قابل انکار نیست.

۷- افیلیت مارکتینگ یا بازاریابی وابسته (همکاری در فروش)Affiliate Marketing

در این نوع دیجیتال مارکتینگ قبل از توضیح اینکه افیلیت مارکتینگ چیست؟ برای شفاف سازی این نوع از بازاریابی دیجیتال بهتر است اول بدانیم افیلیت چیست؟ و ناشر افیلیت چه کسانی هستند؟

 در معنی لغوی افیلیت به معنی وابسته می باشد. ناشر افیلیت چه کسانی هستند؟ ناشرانی که می توانند یک گروه، یک کمپانی، یک وب سایت یا حتی یک فرد مستقل باشند که وابسته به وب سایت فروشنده هستند.

بازاریابی وابسته یا بازاریابی افیلیت نوعی از بازاریابی است که فروشنده برای فروش محصول خود با فروشنده های خارج از سیستم خود همکاری می کند. به ازای همکاری پورسانتی در نظر می گیرد و قراردادی بین این دو سایت بسته می شود.

۸- وایرال مارکتینگ یا بازاریابی ویروسی Viral Marketing

این نوع بازاریابی دیجیتال بر پایه همکاری شکل می گیرد نه رقابت و نام ویروسی هم برای این نوع بازاریابی دید منفی در ذهن ایجاد می کند. ولی علت نامیدن آن به این اسم (وایرال یا ویروسی ) بخاطر سرعت پخش بالای اطلاعات مانند ویروس می باشد.

در این نوع بازاریابی اطلاعات محصول شما( محتوا) به سرعت بین مخاطبان مانند ویروس پخش می شود و دیگران از فعالیت شما مطلع می گردند. در این صورت یا منجر به فروش محصول شما می شود یا باعث تبلیغ محصول شما می شود.

هدف از وایرال مارکتینگ انتقال پیام مناسب به مخاطب در شرایط مناسب از طریق راههای ارتباطی مناسب می باشد.البته این اطلاعات یا محتوایی که شما به اشتراک میگذارید باید خصوصیات ویرال (ویروسی) شدن را داشته باشد.

۹- بازاریابی موتورهای جستجو یا (Search Engine Marketing (SEM

دسته دیگر از شاخه های دیجیتال مارکتینگ بازاریابی موتورهای جستجو می باشد.لازم به ذکر است که ما یک بهینه سازی موتورهای جستجو داریم که در اصطلاح به آن سئو SEO گفته می شود و یک بازاریابی موتورهای جستجو داریم که به آن سِم SEM گفته می شود.

وقتی یک وب سایت در صفحه نتایج جستجو برای جستجوگران به نمایش در می آید ممکن است به سه دلیل باشد:

بهینه سازی موتورهای جستجو یا SEO

حالت اول یا بهینه سازی موتورهای جستجو: در این حالت وب سایت به صورت طبیعی و ارگانیک به علت محتوای با کیفیت و بهینه شدن در کلمات کلیدی خاص در صفحات نتایج جستجو برای کاربران نمایش داده می شود.

این نمایش توسط گوگل رایگان است و به خاطر فعالیت های مثبت خود سایت اتفاق افتاده است

بازاریابی موتورهای جستجو یا SEM

حالت دوم یا بازاریابی موتورهای جستجو: در این حالت وب سایت با پرداخت هزینه ایی برای کلمات کلیدی خاص به یکسری شرکت ها، توسط ابزارهایی در صفحه نتایج سرچ به کاربران پیشنهاد داده می شود.

در این حالت به ازای هر کلیک (Pay Per Click(PPC که روی سایت مورد نظر انجام می شود هزینه ایی به آن شرکت پرداخت می شود.

این وب سایت ها که از سیستم بازاریابی موتورهای جستجو استفاده کرده اند با علامت AD در کنار وب سایتشان در صفحه سرچ مشخص می‌شوند. بعد از اتمام قرارداد بین این وب سایتها با شرکت تبلیغات، اگر قرارداد تمدید نشود وب سایت به جایگاه اصلی خود در صفحه نتایج سرچ برمی گردد.

نتایج محلی یا Local

حالت سوم : در این حالت نتایج صفحه سرچ با توجه به موقعیت جغرافیایی کاربر نمایش داده می شود و شامل آدرس های نزدیک به او می باشد.

بنابراین ممکن است سایت شما جزو نتایج سئو و تبلیغات گوگل نباشد .ولی به خاطر جستجوی کاربران و نمایش محلی آن کلمه سایت شما دیده شود و مخاطبان را جذب کند.

۱۰- اینفلوئنسر مارکتینگ یا بازاریابی از طریق اینفلوئنسر Influencer Marketing

آخرین دسته از بازاریابی دیجیتال به بررسی اینفلوئنسر مارکتینگ می پردازیم. Influence در معنی لغوی یعنی تاثیر و Influencer یعنی تاثیرگذار. اینفلوئنسرها چه کسانی هستند؟ افرادی تاثیر گذار که شخصیت حقیقی یا حقوقی دارند و در شبکه های اجتماعی مخاطبان و کاربران زیادی آنها را دنبال می کنند.

به علت تاثیری که می توانند روی مخاطب بگذارند مدیران کسب و کار به آنها به چشم مشتری نگاه نمی کنند. بلکه به عنوان جاذبان مشتری انتخابشان می کنند. مدیران کسب و کار از آنها می خواهند که برای برند یا محصول آنها محتوا تولید کنند.یا به مخاطبان خود معرفی کرده و در موردش تبلیغ کنند.

برای دیدن مقالات بیشتر اینجا کلیک کنید.

ارسال دیدگاه
نوشته‌های تازه