گوگل سایت، یک سرویس گوگل است که به کاربران خود این امکان را می‌دهد که وب‌سایتی برای خودشان طراحی کنند.

ساخت سایت با گوگل سایت کاملا رایگان است.

برای ساخت سایت از این طریق نیاز به هاست و دامنه ندارید و همچنین کار کردن با این سرویس بسیار راحت و سریع است و شما نیاز به برنامه‌نویسی برای ساخت سایت نخواهید داشت.

گوگل سایت را نمی‌توان یک CMS یا سیستم مدیریت محتوا دانست، چراکه امکانات و دسترسی‌هایی که یک سیستم مدیریت محتوا مانند وردپرس به شما می‌دهد، بسیار کاربردی‌تر از امکانات گوگل سایت است.

به هرحال، شاید کسی دوست داشته باشد که گوگل سایت را امتحان کند و ما  در برندتیک تصمیم گرفتیم به شما آموزش ساخت سایت با گوگل سایت بدهیم.

ساخت سایت در گوگل سایت برای سایت‌های فروشگاهی مناسب نیست، اما اگر می‌خواهید محصول و خدمات خود را معرفی کنید، یا نظرات، ایده و تفکرات خود را با دیگران به اشتراک بگذارید، یا اینکه یک معلم یا استاد به‌راحتی برای مدیریت کلاس درس خود و به اشتراک‌گذاری مطالب درسی و ارتباط با‌دانش‌‌آموزان، می‌تواند سایت طراحی کند.

این سرویس گوگل برای کاربران تازه‌کار که می‌خواهند به‌صورت رایگان یک وب‌سایت داشته باشند بسیار کاربردی است.


ساخت سایت با گوگل سایت Google Sites

مهم است که بدانیم گوگل سایت مناسب چه کسانی هست.

از آنجایی که گوگل سایت رایگان است و شما نیازی به خرید هاست ندارید، احتمالا برای کسانی که می‌خواهند یک بلاگ ساده داشته باشند، مفید باشد.

یک سری از دوستان مدرس برای این‌که هزینه‌ای برای خرید هاست پرداخت نکنند، از هاست گوگل سایت برای آپلود جلسات دوره خود استفاده کرده‌اند.

اما به نظر می رسد، هنوز وردپرس بی‌رقیب است و کارایی و کیفیت ارائه خدمات در یک بستر وب‌سایت واقعی را دارد.

اما اگر نمی‌خواهید هیچ هزینه‌ای برای سایت خود بکنید، می‌تواند گزینه خوبی باشد.


شروع ساخت سایت در گوگل

برای شروع ساخت سایت در گوگل سایت، شما دو راه دارید

  1. از قسمت برنامه‌های گوگل، گوگل Drive را انتخاب کنید، مانند تصویر زیر:

سپس با صفحه‌ی زیر که در تصویر پایین می‌بینید مواجه می‌شوید و اینک باید روی دکمه‌ی + جدید کلیک کنید.

سپس مانند تصویر زیر روی گزینه‌ی بیشتر و گزینه‌ی google site کلیک کنید.

و یا اینکه به آدرس site.google.com بروید، که با صفحه‌ی زیر که در تصویر پایین می‌بینید مواجه می‌شوید و برای ایجاد سایت جدید روی علامت + کلیک کنید.

البته به این نکته توجه کنید که برای ساخت سایت در گوگل، باید حتما یک اکانت جیمیل داشته باشید و با اکانت خود لاگین کرده باشید.


برای سایت خود نام انتخاب کنید

پس‌ازآنکه سایت خود را ایجاد کردید وارد محیط ویرایشگر سایتتان خواهید شد که با استفاده از ابزارهای سمت چپ می‌توانید امکانات متنوع و مختلفی را به سایت خود اضافه کنید، که در ادامه به توضیح یکایک آن‌ها می‌پردازیم.

ابتدا نامی برای سایت خود انتخاب کنید، برای این کار طبق تصویر زیر نام سایت خود را وارد کنید.

برای سایت خود لوگو انتخاب کنید

برای این کار طبق تصویر زیر روی گزینه‌ی افزودن نشان‌واره کلیک کرده و تصویری را به‌عنوان لوگوی سایت خود انتخاب کنید.

زمانی که شما روی گزینه‌ی افزودن نشان‌واره کلیک می‌کنید با صفحه‌ی جدیدی مطابق تصویر زیر مواجه می‌شوید که دو آیتم “بارگذاری” و “انتخاب” دارد، که اگر روی گزینه‌ی بارگذاری کلیک کنید، می‌توانید تصویر موردنظر خود را از رایانه‌ی خود آپلود کنید و اگر روی گزینه‌ی انتخاب کلیک کنید می‌توانید تصویر خود را از طریق آدرس نشانی وب یا جست‌وجوی تصویر در google انتخاب کنید.
مثلا ما از طریق جست‌وجو در گوگل یک تصویر را به‌دلخواه انتخاب کردیم و روی گزینه‌ی درج کلیک کردیم. که در تصویر زیر می‌بینید که لوگو به سایت اضافه‌شده است.

برای سایت خود عنوان انتخاب کنید

برای انتخاب عنوان کافی است در بخش سربرگ کلیک کرده و عنوان یا موضوع سایت خود را وارد کنید، و از قسمت بالا که در تصویر زیر نشان داده‌شده می‌توانید اندازه‌ی قلم، تراز کردن نوشته، درج پیوند، رنگ نوشتار، زیرخط، مورب کردن عنوان و یا پررنگ کردن عنوان را انتخاب کنید.

برای سایت خود تم انتخاب کنید

برای انتخاب تم یا طرح زمینه برای سایتتان کافی است که از ستون سمت چپ، روی سومین گزینه “طرح‌های زمینه” کلیک کنید و سپس می‌توانید از بین تم‌ها که هرکدام، نام مخصوص به خود را دارد مثلا “ساده، ارسطو، دیپلمات، رویا، مسطح ” یکی را به عنوان تم سایت خود انتخاب کنید. رنگ و سبک قلم آن را هم می‌توانید به‌دلخواه انتخاب کنید.

تغییر تصویر پس‌زمینه‌ی بنر سایت

برای تغییر تصویر پس‌زمینه‌ی بنر در گوگل سایت کافی است طبق تصویر زیر روی دکمه‌ی “تغییر تصویر” کلیک کنید و از طریق بارگذاری توسط سیستمتان تصویر دلخواه خود را آپلود کنید و یا اینکه با انتخاب گزینه‌ی “انتخاب تصویر” تصویر دلخواه خود را توسط گالری، نشانی وب، جست‌وجو و… انتخاب کنید.

برای سایت تولید محتوا کنید

حال که سربرگ و بنر سایت خود را ساختید، در زیر سربرگ و در بخش محتوا می‌توانید هر محتوایی مثل متن، تصویر، ویدیو، نقشه و … را به سایت خود اضافه کنید.

برای اضافه کردن موارد گفته‌شده به بخش محتوای سایتتان می‌توانید از ستون سمت چپ و در زبانه‌ی درج به گزینه‌های مختلفی مثل کادر نوشتار، تصاویر، جاسازی، Drive و طرح‌بندی‌ها دسترسی داشته باشید.

با استفاده از “کادر نوشتار” می‌توانید محتوای متنی به سایت خود اضافه کنید.

با استفاده از “تصاویر” می‌توانید تصویر به سایتتان اضافه کنید.

با استفاده از گزینه‌ی “جاسازی” می‌توانید یک کد را در محتوای خود قرار دهید، به‌عنوان‌مثال می‌توانید کد ویدیو در یوتیوب را دریافت کنید و آن را درسایت خود قرار دهید.

با استفاده از گزینه‌ی ” Drive ” می‌توانید فایل‌های موجود در گوگل درایو را وارد سایت خود کنید.

در بخش طرح‌بندی‌ها می‌توانید از قالب‌های از پیش تعریف‌شده در سایت خود استفاده کنید.

در ادامه‌ی این ستون می‌توانید به گزینه‌های دیگری مثل فهرست مطالب، دکمه، نقشه و … برای استفاده در سایتتان استفاده کنید.

همچنین برای اضافه کردن عنصرهای جدید به محتوای سایتتان می‌توانید در هر فضای خالی از سایتتان، دو بار کلیک کنید تا به عناصری مثل متن، تصویر، کادر نوشتار و غیره دسترسی سریع پیدا کنید.

به‌عنوان‌مثال ما گزینه‌ی Tt (کادر نوشتار) را انتخاب می‌کنیم سپس جعبه اضافه کردن متن برای ما در صفحه باز می‌شود که می‌توانیم از این طریق محتوای خود را بنویسیم.

با استفاده از نوارابزار جعبه متن، می‌توانید متن خود را راست‌چین، وسط‌چین یا چپ‌چین کنید، از طریق گزینه‌ی پیوند می‌توانید لینکی به متن خود اضافه کنید و می‌توانید متن نوشته‌شده‌ی خود را Bold کنید.


لینک دادن به متن

برای این کار روی متن موردنظر کلیک کنید و سپس روی گزینه‌ی پیوند که در نوارابزار جعبه متن وجود دارد کلیک کنید، حال یک پنجره برای شما باز می‌شود که در قسمت پیوند، نشانی لینک موردنظر را وارد کنید و سپس روی گزینه‌ی اعمال بزنید.

تصویر زیر مراحل لینک دادن به متن را نشان می‌دهد.

متنی که به آن لینک داده‌شده یک زیرخط برای آن ایجاد می‌شود که نشان‌دهنده‌ی لینک است.

اضافه کردن دکمه به محتوای سایت

برای اینکه بخواهید دکمه‌ای به سایت خود اضافه کنید کافی است از ستون سمت چپ عنصر “دکمه” را انتخاب کرده و سپس در پنجره‌ی بازشده یک نام برای دکمه‌ی خود انتخاب کرده و در قسمت پیوند آدرس لینک صفحات دیگر سایت خود را بدهید، سپس روی دکمه‌ی درج کلیک کنید.

ما در اینجا نام دکمه را “این متن را مطالعه کنید” گذاشتیم.

 


پیش‌نمایش سایت در Google Sites

برای اینکه پیش‌نمایش سایت ساخته‌شده در گوگل سایت، را ببینید می‌توانید در نوارابزار بالای سایتتان در گوگل روی گزینه‌ی پیش‌نمایش که در تصویر زیر نشان داده‌شده است کلیک کنید.

سایتی که در گوگل ایجاد کرده‌اید را می‌توانید با استفاده از گزینه‌های مشخص‌شده در تصویر زیر، نحوه‌ی نمایش سایتتان را در دستگاه‌های مختلفی مثل موبایل، صفحه‌نمایش رایانه و یا تبلت مشاهده کنید.

برای بازگشت به بخش ویرایش سایتتان روی علامت ضربدر کلیک کنید.


اضافه کردن صفحات جدید به سایت خود توسط گوگل سایت

برای اضافه کردن صفحات جدید به سایت کافی است از ستون سمت چپ، روی زبانه‌ی “صفحات” کلیک کرده و در قسمت پایین روی علامت + کلیک کنید، سپس پنجره‌ی جدیدی باز می‌شود که از شما نام صفحه جدید را می‌خواهد، نام صفحه را انتخاب کنید و سپس روی گزینه‌ی تمام کلیک کنید.

ما در اینجا نام صفحه‌ی جدید را “کلمات مهم زبان انگلیسی” گذاشته‌ایم. که در تصویر زیر می‌توانید آن را مشاهده کنید.

افزودن پانویس یا فوتر به سایت

اگر صفحه‌ی سایت خود را اسکرول کنید و به پایین صفحه بروید، دکمه‌ای را می‌بینید به نام “افزودن پانویس” که با کلیک کردن روی آن می‌توانید بخش فوتر یا پانویس را به سایت خود اضافه کنید.

در بخش فوتر می‌توانید با استفاده از آموزش‌هایی که تا اینجا داده‌ایم منو، متن، نقشه و یا تصویر اضافه کنید.

اضافه کردن ویدیو در سایت ساخته شده با گوگل سایت

برای اضافه کردن یک ویدیو به یک صفحه از سایت کافی است از ستون سمت چپ، روی گزینه‌ی درج کلیک کنید و سپس دکمه‌ی YouTube کلید کنید و قسمت جستجو ویدیوی موردنظر خود را پیدا کنید و سپس روی گزینه‌ی انتخاب کلیک کنید، به‌این‌ترتیب ویدیوی موردنظر در سایتتان آپلود می‌شود.

همان‌طور که در تصویر زیر می‌بینید ما یک ویدیو از YouTube در سایت خود آپلود کردیم.


آموزش تغییر رنگ پس‌زمینه‌ی سایت

شما برای هر محتوا و عنصری که به صفحه‌ی سایت خود در گوگل سایت اضافه می‌کنید، می‌توانید یک رنگ پس‌زمینه هم به آن بدهید تا آن را از بخش‌های دیگر سایتتان متمایز کنید.

برای این کار کافی است که طبق تصویر زیر روی گزینه‌ی انتخاب پس‌زمینه بزنید و از گزینه‌های آن‌، یکی را به‌دلخواه انتخاب کنید.

حتی می‌توانید روی گزینه‌ی تصویر کلیک کرده و تصویر دلخواه خود را به‌عنوان پس‌زمینه انتخاب کنید.


انتشار صفحه در گوگل سایت

حال که سایت خود را ساختید و محتوای موردنظر خود را در آن وارد کردید، برای اینکه همگان به سایت شما دسترسی داشته باشند، باید آن را منتشر کنید.

برای این کار کافی است در منوی بالای صفحه، سمت چپ، روی گزینه‌ی “انتشار” کلیک کنید، آنگاه یک پنجره‌ی جدید باز می‌شود مانند تصویر زیر:

در تصویر بالا در کادر شماره‌ی 2 آدرس دلخواه خود را انتخاب و وارد کنید به‌عنوان مثال ما آدرس English را انتخاب کردیم.

به‌این‌ترتیب آدرس سایت ما در گوگل به این شکل sites.google.com/view/English نمایش داده می‌شود. سپس روی گزینه‌ی انتشار کلیک کنید.

شما صاحب سایت شخصی خود شدید.