بهینه سازی برای موتورهای جستجو یا سئو فرآیندی بسیار پیچیده بوده و انواع مختلفی دارد. در هر یک از انواع سئو هدف ثابتی دنبال می‌شود.بهینه سازی برای موتورهای جستجو قرار است به افزایش رتبه وب سایت در گوگل یا دیگر موتورهای جستجو ختم شود. تا در صورت جستجوی عبارت‌ها و کلمه‌های مرتبط با کسب و کار شما توسط کاربران، وب سایت شما به عنوان اولین گزینه‌ به آن‌ها نشان داده شود.

سئو وب سایت را می‌توان به تعدادی از زنجیرهای متصل بهم تشبیه کرد که در صورت پاره شدن یک تکه، پیوستگی کل مجموعه از بین می‌رود. کوچک‌ترین اعمال نیز در بهینه سازی برای موتورهای جستجو اهمیت دارند.

انواع بهینه سازی برای موتورهای جستجو

ابتدا بهتر است تعریف کوتاهی از این معقوله داشته باشیم. منظور از بهینه سازی وب سایت، انجام اقداماتی است که به فهم بهتر موتورهای جستجو از آن کمک می‌کند. در بهینه سازی برای موتورهای جستجو همچنین تلاش بر این است که وب سایت را برای کاربران نیز قابل فهم‌تر کنیم. به عبارتی گوگل وب سایتی را به خوبی درک می‌کند که کاربران بتوانند با آن به خوبی تعامل برقرار کنند. این شرکت بارها تاکید کرده یوزر فرندلی بودن، یکی از اصلی‌ترین ملاک‌های افزایش رتبه وب سایت‌ها است.

هدف اصلی افزایش میزان ترافیک وب سایت به لطف گرفتن ورودی از موتورهای جستجو است. این اتفاق زمانی رخ می‌دهد که در نتایج جستجوی عبارت‌ها و کلمه‌های مربوط به کسب و کار خود، در صفحه و مخصوصا موارد اول ظاهر شویم. در اوایل قرن بیست و یکم ، سئو فرآیند بسیار ساده‌ای بود. اما امروز بهینه سازی برای موتورهای جستجو حقیقتا تبدیل به امری پیچیده شده است.

در زمان بهینه سازی وب سایت برای موتورهای جستجو، می‌بایست برای راضی نگهداشتن آن‌ها، صدها قانون را رعایت کنید. نکته اینجاست که راضی کردن گوگل نباید به رضایت کاربران از وب سایت لطمه بزند! به عنوان یک قانون که در وهله اول ساده به نظر می‌رسد، اما با ورود به مبحث از جزئیات بسیار زیاد آن مطلع می‌شویم.

دسته بندی سئو

برای ساده کردن فرآیند سئو، آن را در دسته‌بندی‌های مختلفی قرار داده‌اند. هر بخش، مسئولیت برطرف کردن تعدادی از فاکتورهای مهم برای موتورهای جستجو را بر عهده دارد. برخلاف آن چه از عنوان مطلب برداشت می‌شود، دسته‌بندی فرآیند بهینه سازی وب سایت برای موتورهای جستجو به معنی هدف متفاوت هر یک از آن‌ها نیست، بلکه برای آسوده و قابل مدیریت شدن فرآیند، آن را به قسمت‌هایی کوچک‌تر تقسیم کرده‌اند:

روشهای بهینه سازی موتور جستجو (سئو)

 تکنیکی (Technical SEO)
آن پیج (On-Page SEO)
●محتوا (Content SEO)
●آف پیج (Off-Page SEO)
محلی (Local SEO)
موبایل (Mobile SEO)
تجارت الکترونیک (eCommerce SEO)

سئو تکنیکی

در این بخش تمرکز روی پارامترهای تکنیکی قرار دارد. این پارامترها، روی رتبه وب سایت در موتورهای جستجو تاثیرگذار هستند. اصلی‌ترین هدف در تکنیکال سئو، اطمینان پیدا کردن از عدم وجود مشکل بر سر راه ربات‌های موتورهای جستجو به منظور ایندکس کردن وب سایت و محتواهای آن است.

سئو آن پیج

در سئو داخل صفحه تلاش برای بهینه سازی خود صفحه‌های در بر دارنده محتواهای گوناگون است تا برای موتورهای جستجو و همچنین کاربران بازدیدکننده از آن‌ها دوست داشتنی‌تر باشند.
فراموش نکنید اگرچه گوگل به یک وب سایت به عنوان یک پکیج کامل نگاه می‌کند، اما رتبه‌بندی در سطح صفحه‌ها صورت می‌گیرد. به همین دلیل یک وب سایت در نتیجه جستجوی تمامی کلمه‌های کلیدی مربوط به خود دارای رتبه یکسانی نیست.

به همین دلیل باید به صورت موردی، به بهینه‌سازی تمامی صفحه‌های وب سایت اهمیت داد. اگر در راستای بهینه سازی برای موتورهای جستجو روی صفحه نخست وب سایت فعالیت زیادی داشته و تعدادی صفحه دارای رتبه خوب دارید، نباید به خیال تاثیر امتیاز آن‌ها روی بقیه موارد، از سئو آن‌ها ساده عبور کنید.

سئو محتوا

سئو محتوا را باید زیر مجموعه‌ای از سئو داخل صفحه (آن پیج) دانست. در این قسمت، تمام تمرکز روی ایجاد مطلبی با کیفیت بالا قرار دارد. در دنیای سئو، از محتوا با عنوان «پادشاه» یاد می‌کنند (Content Is King). اهمیت این موضوع به اندازه‌ای است که از نظر بسیاری از کاربران، تولید محتوای مناسب تنها نوع (دسته‌بندی) سئو محسوب می‌شود. حتی گوگل نیز بارها تاکید کرده نباید در فرآیند بهینه سازی برای موتورهای جستجو به دنبال سحر و جادو بود، چرا که هیچ چیز به اندازه تولید محتواهای ناب و بکر به صورت مستمر، در افزایش رتبه وب سایت جادو نمی‌کند.

برخی وب مسترها، سئو محتوا را به عنوان بخشی از سئو داخل صفحه دنبال می‌کنند. این روش نیز قابل قبول است، اما به نظر ما، به خاطر اهمیت بالای محتوا در دنیای سئو، می‌بایست آن را در یک دسته‌بندی کاملا جداگانه مورد بررسی قرار داد. تولید محتواهای خوب و راضی‌کننده برای کاربران، که برای موتورهای جستجو نیز قابل فهم هستند، کلید پیروزی است.

سئو آف پیج

این معقوله خارج از صفحه تماما مربوط به ترفیع است. در دسته‌بندی‌های قبلی، تمرکز بیشتر روی زیرساخت و محتوا قرار داشت. اما در اینجا، در پی یافتن روش‌های جدید و دنباله‌روی از تکنیک‌های جواب پس داده به منظور افزایش شناخت کاربران از وب سایت خود هستیم.

وب سایت‌هایی که نزد کاربران از محبوبیت بالایی برخوردار هستند.در مقایسه با وب سایت‌های کمتر شناخته شده رتبه‌های بهتری در موتورهای جستجو دارند. هر چه ورودی مستقیم یک وب سایت به خاطر شناخته شده بودنش بیشتر باشد، ترافیک ورودی آن از گوگل نیز بالاتر خواهد رفت.

سئو محلی

این معقوله تنها برای کسب و کارهای محلی اهمیت پیدا می‌کند. اگر هدف شما از طراحی وب یافتن مشتریانی برای مراجعه به فروشگاه فیزیکی خود است، باید در پی لوکال سئو باشید. علاوه بر قوانین پیش رو، تمامی مواردی که تا پیش از این بیان کردیم نیز باید در سئو محلی دنبال شوند.

از نوشتن نام برند یا فروشگاه، آدرس، شماره تماس و دیگر جزئیات مربوط به فروشگاه همچون ساعت کاری آن در تمامی صفحه‌های وب سایت مطمئن شوید. بهترین کار نوشتن اطلاعات نام برده در قالب یک فوتر و نمایش این بخش در تمام صفحه‌ها است.

سئو موبایل

در این این موضوع نیز روشی خارج از چارچوب‌های ارائه شده نیست. فقط شامل یک سری عملیات اضافی به منظور بهینه سازی وب سایت برای موتورهای جستجو حین استفاده کاربران از گوشی‌های هوشمند می‌شود. از آن جایی که بر اساس آمار، ۶۰ درصد کاربران با استفاده از گوشی هوشمند خود وارد موتور جستجوی گوگل می‌شوند. عدم توجه برای موبایل برابر از دست دادن بخش قابل توجهی از مشتریان بالقوه است.

این موضوع باعث شده گوگل، ایندکس ورژن موبایل هر وب سایت را در اولویت قرار بدهد. اگر وب سایت شما واکنش‌گرا نبوده و برای نمایش صحیح روی دستگاه‌های موبایل بهینه نشده است، بهتر است با دنیای این موضوع خداحافظی کنید!

سئو تجارت الکترونیک

ای‌کامرس سئو، آخرین مورد در دسته‌بندی انواع بهینه سازی برای موتورهای جستجو است. تجارت الکترونیک صنعت بزرگی بوده و روز به روز اهمیت بیشتری پیدا می‌کند. در حوزه سئو، بهینه‌سازی یک وب سایت ای‌کامرس پیچیده‌تر از کار کردن روی یک وبلاگ یا وب سایت شرکتی است.

بهینه‌سازی یک وب سایت فروشگاهی باید با صفحه اول و صفحه دسته‌بندی‌های آن آغاز شود. در ادامه باید به بهینه‌سازی صفحه‌های متعلق به هر محصول پرداخت.

 

برای دیدن مقالات بیشتر اینجا کلیک کنید.