طراحی لوگو، طراحی هویت بصری و برندینگ نقش های مختلفی دارند که در کنار هم، یک تصویر برای یک تجارت یا کالایی را تشکیل می دهند که با کاربران ارتباط برقرار می کند.

برند چیست؟

برند تصویر و یا ادراک ذهنی یا قلبی است که مخاطب از یک چیز(نام، مفهوم، تصور، رنگ، بو، طعم، جنس، صدا، شکل و…) در یک کلام تجربه دارد.

طراحی هویت بصری چیست؟

طراحی هویت بصری شامل مجموعه عناصر قابل رویت یک برند مانند رنگ، طرح و لوگوی یک برند است که بوسیله آنها خود را به مشتریان و بازار هدف معرفی می کنید. اگر توجه کنید وقتی نام برندهایی مانند گلستان، دیجیکالا، ایرانسل و … به گوشتان می خورد مجموعه ای از اطلاعات شامل دیده ها و شنیده های هر برند در ذهن تان نقش می بندد. این دقیقا همان هویت بصری برند است.

طراحی لوگو چیست؟

یک لوگو از طریق استفاده از یک برند یا نماد، یک تجارت را به ساده ترین شکل خود مشخص می کند.

برندینگ چیست ؟

در برندینگ یعنی یک تصویر ذهنی در مشتری با خدمات و محصولات شما مرتبط با نام کارخانه یا کسب‌وکارتان است که لوگو، شعار،رنگ و غیره است. تعریف خیلی ساده‌تر امروزی، نامی است که از کسب‌وکار شما در ذهن مخاطبان در هنگام مشاهده محصول مشابه یا صحبت در جمعی درباره یک کالا همتراز حک می‌شود.

بسیاری از مردم بر این باورند که یک برند تنها از چند عنصر تشکیل شده است؛ رنگ ها، فونت ها، لوگو، شعار و شاید در برخی موسیقی نیز به آن اضافه شود. در واقعیت، این بسیار پیچیده تر از آن است که بگویید که برند، تصویری از یک شرکت است.

ایده اصلی و مفهوم اصلی در هویت بصری یک شرکت این است که هر کاری که یک شرکت انجام می دهد، هر آنچه را که در اختیار دارد و هر آنچه را که تولید می کند باید منعکس کننده ارزش ها و اهداف تجارت بطور کلی باشد.

این پیوستگی ایده اصلی است که شرکت را تشکیل می دهد، آن را هدایت می کند و نشان می دهد که بر چه چیزی استوار است ، به چی اعتقاد دارد و چرا وجود دارد. این صرفاً فقط شامل رنگ، لوگو و شعار نیست.

در بیشتر موارد، طراحی هویت حول وسایل بصری مورد استفاده در یک شرکت اتفاق می افتد که معمولاً در مجموعه ای از دستورالعمل ها جمع می شود. این دستورالعملها که یک هویت را تشکیل می دهند، معمولاً نحوه ی استفاده از هویت را در انواع رسانه ها، با استفاده از پالت های رنگی تأیید شده، فونت ها، چیدمان ها، اندازه گیری ها و موارد دیگر به کار می گیرند. این دستورالعمل ها اطمینان می دهند که هویت شرکت به طور منسجم نگه داشته می شود، که به نوبه خود، به عنوان یک برند اجازه می دهد به عنوان یک کل قابل تشخیص باشد.

طراحی هویت بصری یک کمپانی مجموعه ای از ملزومات زیر می باشد:

  • طراحی لوگو (نمادی از کل هویت بصری و برند تجاری)
  • نوشت ابزار (پاکت نامه و کارت ویزیت)
  • ابزار بازاریابی (بروشور ، کتاب ، وب سایت و غیره)
  • محصولات و طراحی بسته بندی
  • طراحی لباس
  • علائم طراحی
  • سایر وسایل ارتباطات (صدا ، بو ، لمس ، و غیره)
  • هر تصویری که نمایانگر تجارت باشد
  • همه این موارد یک هویت بصری را تشکیل می دهند که باید از برند به طور کلی پشتیبانی کنند.
برای درک بهتر اینکه طراحی لوگو چیست ابتدا باید بفهمیم که برای چی استفاده می شود:

یک لوگو از طریق استفاده از یک برند، پرچم، نماد یا امضا یک شرکت یا محصول را تعریف می کند. این تعریف بر اساس کیفیت محصول ارائه شده است بنابراین لوگو بیانگر هویت شرکت می باشد به همین دلیل دارای اهمیت بسزایی می باشد. لوگو نباید به معنای واقعی کلمه توصیف کند که تجارت چه کاری انجام می دهد، بلکه باید تجارت را به شکلی قابل تشخیص و به یاد ماندنی توصیف کند.