در حال حاضر دنیای دیجیتال  و اینترنت پا به پای بقیه ی موارد در حال گسترش و پیشرفت هستند و هر روز مورد جدیدی به آنها اضافه می شود.  اینفلوئنسر و بلاگر و نامهایی از این قبیل را شنیده اید ولی نمیدانید که تفاوت هر یک از اینها با یکدیگر چیست؟ در این مطلب قصد داریم تا به تفاوت  بلاگر و اینفلوئنسر بپردازیم.

تفاوت بلاگر و اینفلوئنسر چیست؟

شبکه های اجتماعی نظیر اینستاگرام  روز به روز ترند تر و محبوب تر می شوند. همین امر سبب شده تا آنها به یک مرجع مهم و غیرقابل انکار برای تبلیغات کسب و کارها بدل شوند که عموما رایگان هم هستند. در راستای همین موضوع افرادی در این فضا مشغول به انجام فعالیت شدند که تحت عنوان بلاگر و یا اینفلوئنسر شناخته می شوند. اما این پرسش مطرح می شود که تفاوت بلاگر و اینفلوئنسر در چیست؟ با توجه به اینکه بسیاری از افراد در این حوزه تنها کاربر و استفاده کننده هستند ممکن است هیچ فرقی میان این دو قائل نشوند و هر دو را به یک چشم ببینند.

این امر کاملا اشتباه بوده و تفاوت هایی میان بلاگرها و اینفلوئنسرها وجود دارد. چرا که بی جهت به آنها نام های مجزایی نسبت داده نشده. به طور کلی این  افراد به یک علت یا علت های خاص در زمینه ای مشخص مشهور شده اند .و تعداد بازدید کننده و دنبال کننده های زیادی را به خود اختصاص داده اند. تفاوت بلاگر و اینفلوئنسرها را می توان از جنبه های زیر مورد بررسی قرار داد:

 متفاوت بودن انگیزه های هر یک از دیگری

هر شخصی در زندگی انگیزه های منحصر بفرد خود را دارد. این امر در مورد بلاگرها و اینفلوئنسرها هم صدق می کند و یکی از موارد موجود برای تفاوت بلاگر اینستاگرام و اینفلوئنسر اینستاگرام را میتوان همین تفاوت در انگیزه ها به شمار آورد. انگیزه ای که یک بلاگر برای منتشر کردن محتوای تولیدی خود و مطالب صفحه اش دارد کاملا با انگیزه های یک اینفلوئنسر متفاوت است.

بلاگرها کسانی هستند که به صورت حرفه ای در یک حوزه ی خاص مشغول به انجام کار هستند .در حالی که اینفلوئنسرها ممکن است اطلاعات خاص و حرفه ای در زمینه ی فعالیت خود نداشته باشند. و تنها به خاطر جذابیت کلام، عکس ها و گفتارشان و یا حتی شخصیتی که دارند از صفحه شان استقبال صورت گرفته .

لذا اگر به اشتراک گذاری مطالب با انگیزه های حرفه ای صورت گرفته باشد.و پشت مطالب دانش نهفته باشد آن شخص  بلاگر محسوب می شود.

در حالی که اینفلوئنسرها بیشتر در حوزه ی معرفی کالاها و یا خدمات و یا برندها مشغول به انجام فعالیت هستند. و بیشتر در جستجوی تعداد فالوورهای بیشتر حتی با خرید فالوور واقعی و تعداد لایک و یا کامنتها و یا بطور کلی تعاملات بالاتر هستند. گاهی پیش می آید که اینفلوئنسرها خودشان هم از برند مورد نظر و یا کالا و یا خدمات تبلیغ شده بهره می برند .اما این موضوع بیشتر در راستای دریافت پاداش از سوی تبلیغ دهنده و یا حتی پیشگیری از ضرر و زیان ها در آینده است.

تفاوت بلاگر و اینفلوئنسر در چیست؟

تفاوت بلاگر و اینفلوئنسر در چیست؟

نحوه ی تعامل داشتن با کاربران

دومین موردی که می توان  به آن پرداخت نحوه ی تعاملی است که هر یک از این دسته افراد با مخاطب خود دارند.  باید ببینید یک فرد به عنوان یک بلاگر یا اینفلوئنسر به چه شکل ارتباط برقرار می کند .و  شما تا چه حد می توانید به حرف ها و گفته های این بلاگرها و یا اینسفلوئنسرها اعتماد داشته باشید.

گاها به علت نحوه ی تعاملی که اینفلوئنسرها با مخاطب خود دارند در امر متقاعدکنندگی و جلب اعتماد از بلاگرها موفق تر عمل کنند .و مخاطبان آنها اعتماد کامل آنها را در اختیار داشته باشند. چرا که اینفلوئنسرها عموما به جنبه های حرفه ای و عمیق یک محصول نمی پردازند. و بیشتر آن را به صورت سطحی نقد می کنند که بیشتر مورد استفاده و کاربرد کاربر است.

در مقابل اما بلاگرها برای معرفی و نقد یک محصول می بایست آن را از همه جهات و جنبه ها مورد بررسی قرار دهند. و آن را به شکلی حرفه ای نقد کنند. البته این را در نظر بگیرید که منظور ما از این موضوع این نیست که بلاگرها بهترند یا اینفلوئنسرها قابل اعتماد نیستند. بلکه صرفا یکی از تفاوت بلاگر و اینفلوئنسر را دید حرفه ای تر و تخصصی تر بلاگرها در مقایسه با اینفلوئنسرها بیان کردیم .و گفتیم بلاگرها می بایست دانش را مبنای نقد هایشان قرار دهند نه علایق شخصی را.

 میزان تعهدی که به دنبال کننده ها دارند

هر کدام از بلاگرها و یا اینفلوئنسر هایی که به مخاطب خود تعهد اخلاقی بیشتری داشته باشد قطعا موفق تر است. تفاوت بلاگر و اینفلوئنسر از نظر تعهدی در این است : اینفلوئنسر می بایست برای کلیه ی افرادی که وی را دنبال می کنند اعتماد سازی کرده و جایگاه خوبی نزد فالوورهایش کسب کند.

در حالی که از این حیث بلاگرها ممکن است کمتر توجه های افراد را جلب کنند. چرا که کارشان تخصصی تر و برمبنای دانش است تا علایق شخصی. شاید بتوان اینطور گفت که تعهد اینفلوئنسرها به مخاطب خود در انتشار محتواهایی جذاب و با سطح کیفی بالاست .در حالی که بلاگرها به سطح علمی محتوا هایشان متعهد هستند.

راهی ساده برای تشخیص تفاوت بلاگر و اینفلوئنسر

بسیاری از افرادی که در اینستاگرام مشغول به انجام فعالیت هستند خیلی در مورد بلاگرها و اینفلوئنسرها اطلاعات دقیق و حرفه ای ندارند. آنها دوست دارند ترفند های تشخیص تفاوت بلاگر و اینفلوئنسر را دانسته و از آن کمک بگیرند تا بتوانند بلاگرها را از اینفلوئنسرها تفکیک کنند.

یکی از ساده ترین این ترفندها این است که بلاگرها از نظر محتوایی تخصصی تر و علمی تر عمل می کنند.در حالی که اینفلوئنسرها عام تر بوده و بیشتر به علاقه ها و موارد دوست داشتنی خود می پردازند. از طرفی بلاگرها را می تواند نوعی اینفلوئنسر به شمار آورد .در صورتی که از نظر تعداد فالوورها و جذب آنها و اثر گذاری بر روی مخاطبشان آمار بالایی داشته باشند.

یکی دیگر از راه های تشخیص تعداد بیشتر فالوورها، کامنت ها و لایک های اینفلوئنسرها به علت ماهیت خودمانی تر و تاثیرگذارتری است که دارند.

برای دیدن مقالات بیشتر اینجا کلیک کنید.