یکی از مهم‌ترین و سخت‌ترین زمینه‌های طراحی گرافیک، تایپوگرافی است که هنر و تکنیک چینش حروف است؛ به گونه‌ای که زبان نوشتاری در هنگام نمایش، خوانا، زیبا و جذاب باشد. رعایت اصول به تعادل بین محتوا و تصاویر در ساختار بصری طراحی شما کمک می‌کند.

اصول تایپوگرافی

۱- انتخاب فونت

انتخاب نوع فونت تا حد زیادی به بستر طراحی بستگی داره. برای مثال فونت‌های سِریف (serif) در چاپ خواناتر هستند .اما در وب به دلیل پایین اومدن وضوح صفحه قابلیت خوانایی خود رو از دست می‌دند.استفاده از چندین فونت مختلف (بیش از دو فونت) در یک طرح توصیه نمی‌شه. (بهترِ از فونت‌هایی استفاده کنید که در چند وزن مختلف طراحی شده‌اند (مثل فونت وزیر، شبنم، ایران سنس، کلمه و …))

۲- اندازه نوشته‌ها

برای تعیین اندازه متن خود باید مخاطبین هدف رو در نظر بگیرید. یعنی هنگام انتخاب اندازه فونت به این فکر کنید که چه کسی می‌خواهد متن رو بخونه و چه چیزی رو ترجیح می‌ده. به عنوان مثال، اگر طراحی شما مربوط به کودکان یا سالمندان است، اندازه فونت کوچک توصیه نمی‌شه.

همچنین در هنگام انتخاب اندازه فونت باید سلسله مراتب اهمیت متن رو هم در نظر بگیرید. به عنوان مثال، عنوان اصلی بزرگ‌ترین متن در صفحه خواهد بود، سپس زیر عنوان‌ها و سپس متن اصلی. این کار به سازماندهی مطالب برای خواننده کمک می‌کنه و قابلیت خوانایی رو بهبود می‌دهد.

 

 

نکته مهم: مهم‌ترین عنصر لازم نیست بزرگترین عنصر باشه، فقط باید برجسته‌تر از عناصر دیگه باشه.

۳- فاصله بین خطوط (Line hight)

فاصله بین خطوط یکی از جنبه‌های مهم تایپوگرافیِ که غالبا فراموش می‌شه. اغلب اوقات مقدار پیش فرض بدون هیچ فکری اعمال می‌شه. این امر می‌تونه خوندن یک متن رو دشوار کنه و خواننده در هنگام خوندن متن، خطوط رو اشتباه کنه

۴- تراز و نزدیکی (Alignment and proximity

تراز کردن متن می‌تونه مطالب رو در ذهن خوانندگان سازماندهی کنه. متنتون رو به گونه‌ای در طرح قرار بدید که با سایر عناصر موجود در صفحه هماهنگ باشه و یک احساس انضباط و ساختاریافتگی در مخاطبان ایجاد کنه.

اگر متن شما فقط در جایی از صفحه و بدون هیچ گونه ارتباطی با سایر عناصر موجود در صفحه قرار بگیره، ظاهر نامرتبی به طرح می‌ده و کیفیت و زیبایی طرح رو تا حد زیادی کاهش می‌ده.

۵-  خوانایی در تایپوگرافی (Readability)

سرانجام شما باید خوانایی متنتون رو به طور کلی در نظر بگیرید. نگاهی به متنتون بیندازید. از خودتون بپرسید آیا مردم مایل به خوندن این متن هستند؟ در مورد هر کاری که برای بهبود خوانایی متن می‌تونید انجام بدید فکر کنید. به این فکر کنید که طرح کلی شما چطور به نظر می‌رسه؛ توجه شما رو به خودش جلب می‌کنه؟ آیا جذاب به نظر می‌رسه؟ چقدر تلاش برای خوندن یا اسکن متن لازمه؟

۶- کنتراست رنگ (Color contrast

تضاد رنگ ممکنه به عنوان یک مفهوم ابتدایی به نظر برسه، اما در هنگام انتخاب رنگ برای تایپوگرافی و طراحی کلی، مواردی وجود داره که به راحتی نادیده گرفته می‌شند.
یکی از رایج‌ترین اشتباهات قرار دادن متن سیاه بر روی پس زمینه سفیدِ. تضاد رنگ سیاه و سفید بیش از حدِ!

اگر به وب‌سایت‌های برتر (از لحاظ طراحی) نگاه کنید، متوجه می‌شید که متن سیاه موجود در زمینه سفید واقعاً سیاه نیست بلکه خاکستری است. یا نوشته سیاه بر روی زمینه طوسی قرار گرفته‌. این تکنیک، کنتراست رو کاهش می‌ده و خوندن رو برای بیننده آسون‌تر می‌کنه.

آگاهی از اصول اولیه و استفاده از آن‌ها در طراحی‌های چاپی یا وب‌سایت، باعث افزایش خوانایی و کیفیت طراحی شما می‌شود. به خاطر داشته‌ باشید که طراحی یک فرایند خلاقانه است و با این دستورالعمل‌ها به عنوان پایه‌ای برای طراحی‌های خود رفتار کنید نه به عنوان قانونی که الزاماً باید دنبال بشوند.

برای دیدن مقالات بیشتر اینجا کلیک کنید.