اولین نکته ای که بیشتر طراحان هنگام  طراحی سایت در نظر می گیرند این است که چه رزولوشنی را برای طراحی انتخاب کنند. برای آنها واقعا مهم است که سایتی که طراحی می کنند به همان شکلی برای کاربران به نمایش درآید که آنها طراحی کرده اند. حال با توجه به اینکه هر کدام از کاربران از یک نوع صفحه نمایش با ابعادی متفاوت( تبلت،موبایل و…) نسبت به هم استفاده می کنند رعایت کردن یک سری اصول یکسان و ثابت به طراحی سایت استاندارد کمک شایانی می کند.

نگاهی به تاریخچه چگونگی طراحی صفحات وب

در سال ۱۹۹۵ ، مانیتورهایی با وضوح استاندارد ۴۸۰*۶۴۰  بزرگترین و بهترین مانیتور در میان مانیتور های موجود بودند. بدان معنی است که طراحان وب برای ساخت صفحاتی که از نظر ظاهری خوب به نظر برسد . می بایست طراحی خود را به گونه ای انجام می دادند.که حداکثر بر روی مانیتور ۱۲ اینچی تا ۱۴ اینچی خروجی مناسب و قابل قبولی داشته باشد.

این روزها ، وب سایت هایی با وضوح ۴۸۰*۶۴۰ کمتر از ۱ درصد از بیشترین ترافیک وب سایت ها را تشکیل می دهد چرا که مردم نیز اکثرا از رایانه هایی با وضوح بسیار بالاتر از  ۱۳۶۶*۷۶۸ ، ۱۶۰۰*۹۰۰ و ۵۱۲۰*۲۸۸۰  استفاده می کنند . این گستردگی صفحات نمایش کار طراحان را  برای انتخاب رزولیشن مناسب در طراحی سایت کمی ساده تر کرده است.

عرض استاندارد طراحی صفحات وب چقدر است؟

پس از یک بررسی کلی و نظر سنجی دریافتیم که اکثر مخاطبان این روز ها از نمایشگرهایی با رزولیشن ۷۶۸*۱۰۲۴ استفاده می کنند .بنابراین عرض استاندارد وب سایت  متناسب با این رزولیشن می تواند ۹۶۰ پیکسل در نظر گرقته شود. در واقع این عرض باید به گونه ای انتخاب شود که اکثر کاربران بتوانند بدون مشکل و بدون تغییرات ظاهری از وب سایت استفاده کنند.با توجه به اینکه طول و عرض یک وب سایت به نوع محتوای وب سایت و گرافیک آن نیز بستگی دارد قبل از هر چیز در طراحی سایت باید به کاربرد سایت و موضوع آن توجه ویژه کرد.

چرا عرض ۹۶۰ پیکسل به عنوان عرض استاندارد طراحی صفحات وب تعیین شده 

یکی از دلایل استفاده از این اندازه که، مهمترین دلیل آن نیز هست  این است که بسیاری از مخاطبان از تمام صفحه مانیتور یا نمایشگر خود برای دیدن صفحات وب استفاده نمی کنند( FullScreen) و مقداری از فضا در صفحات مرورگرشان به، عنوان صفحه ، قسمتهای مربوط به آدرس صفحات وScroll  ها  منوها، و…. اختصاص دارد که در مرورگرهای مختلف متفاوت است.

عرض پیکسل

 در نظر گرفتن عرض ۹۶۰پیکسل به عنوان عرض استاندارد به شما کمک می کند تا با وجود این اجزاء عرض صفحه شما به Scroll  کردن احتیاج نداشته باشد. در تعیین این اندازه فضاهایی که این اجزاء اشغال می کنند هم در نظر گرفته شده .بنابر این ، نگران این اجزاء نباشید .و به راحتی از این اندازه استفاده کنید.

این عرض بر طبق استانداردهای صفحه بندی طراحی سایت انتخاب شده است.به این معنی که شما می توانید به راحتی از استانداردهای صفحه بندی در صفحات وب خودتان استفاده کنید و نگران چیزی نباشید. این اندازه می تواند شما را در پیاده کردن طرح های مختلف از نظر صفحه بندی و ساختاری و البته استاندارد یاری کند.

نکته قابل توجه این است که بسیاری از مراکز دولتی، ادارات و … کماکان از مانیتورهایی با رزولوشن ۸۰۰×۶۰۰  استفاده میکنند . این عدد برای عرض استاندارد تعیین شده برای صفحات وب قابل قبول نیست. اما  باید برای آنها هم فکری کرد چون مخاطبان مهمی هستند در عین اینکه کاربران به روزی نیستند.

چند روش برای بر طرف کردن این مشکل وجود دارد:

اول اینکه از دستورات CSS  برای کنترل صفحات در رزولوشن های مختلف استفاده کنیم و دوم اینکه یک وب سایت با عرض متغیر برای تمامی رزولوشن ها طراحی کنیم که البته کار بسیار تخصصی و دشواری است.

نکات مهم در طراحی سایت با عرض ۹۶۰ پیکسل

در ادامه فرض میکنیم که اندازه عرض وب سایت ما به صورت ثابت ۹۶۰px  در نظر گرفته شده که برای رزولوشن ۱۰۲۴×۷۶۸  مناسب است.گام بعدی چیست؟

در ادامه باید به نکات زیر توجه کنید:

اگر  چینش وب سایت ما(که معمولا با زبان فارسی نوشته شده) از راست به چپ باشد تنها قسمتی از سایت، که در دید اولیه نمایش داده نمیشود منوهای سمت راست آن است .و تمامی محتوای وب سایت که بخش اصلی آن نیز هست بدون اینکه احتیاج به Scroll  صفحه باشد، نمایش داده میشود!البته این یک راه حل حرفه ای و۱۰۰%  نیست .چرا که اگر چینش و یا Dir  از چپ به راست باشد قسمتی که نمایش داده نمیشود منوهای سمت راست هستند .که بیشتر در وب سایتهای انگلیسی زبان استفاده میشود.

سخن آخر

در کل هر روشی مزایا و معایب خاص خود را دارد. اما شما باید روشی را برای کار خود برگزینید که مزایای آن بیشتر از معایبش باشد.

انتخاب  عرض ۹۶۰ پیکسل به طور ثابت برای طراحی سایت ممکن است  معایبی نیز داشته باشد ( در رزولوشن های ۸۰۰×۶۰۰) ولی محاسنش بسیار بیشتر از معایب آن است و به همین علت اکثر طراحان این استاندارد را طراحی خود به کار می گیرند.

برای دیدن مقالات بیشتر اینجا کلیک کنید.