برند مارکتینگ یا همان بازاریابی برند یکی از ارکان اصلی دیجیتال مارکتینگ است. در این مقاله از سایت برندتیک درباره برند مارکتینگ توضیح می‌دهیم و اهمیت آن برای کسب و کارها را بازگو می‌کنیم.

 برند چیست؟

شاید پاسخ دادن به این سوال در نگاه اول ساده به نظر بیاید ولی خیلی از افراد درک درستی از معنی و مفهوم برند و برند سازی ندارند. تصور بسیاری از افراد در مورد برند فقط محدود به یک لوگوی گرافیکی است و هیچ کاراکتری برای اون در نظر نمیگیرند.

برند یا نام تجاری در واقع تصویری است که شما از کسب وکار خودتان در ذهن مخاطب میسازید.برند یعنی آینه تمام نمای یک کسب و کار.

پیشینه برند به قرن ۱۸ میلادی برمیگردد که دامداران آمریکایی برای اثبات مالکیت محصولات خودشون با علامت گذاری مشخص کردن.همزمان با اونا کارخونه دارا هم برای اینکه محصولاتشون با رقبا اشتباه گرفته نشه روی بسته ها از نشان مخصوص خودشون استفاده میکردند.

یک نام تجاری برای اینکه به برند تبدیل شود راه سختی پیش رو دارد. برند مارکتینگ به کسب و کارهای مختلف کمک میکند تا این مسیر طولانی را آسان تر طی کنند.

برندینگ چیست؟

برندینگ روشی است که از طریق آن، یک برند یا محصول به مخاطبان معرفی می‌شود و در ذهن آنان باقی می‌ماند. اما برندینگ معمولا به‌وسیله کمپین‌های تبلیغاتی صورت می‌گیرد. از طریق این کمپین‌ها می‌توان هویت یک کسب و کار را به مشتریان ارائه کرد. همه اجزای کسب و کار، از لوگو و کارت ویزیت‌ گرفته تا نحوه تعامل با مشتری‌ها، بخشی از برندینگ محسوب می‌شوند. وقتی به نام‌های تجاری بزرگ فکر می‌کنید معمولا یک تصویر خاص در ذهن شما شکل می‌گیرد. مثلا به برندهای معروفی مانند بنز، آمازون، مایکروسافت، اپل و تسلا فکر کنید؛ با شنیدن هر کدام از این نام‌ها، بلافاصله یک تصویر در ذهن‌مان نقش می‌بندد. این تصویر دقیقا نتیجه استراتژی درستی است که این شرکت‌ها طی سال‌های متوالی در زمینه برندینگ به کار گرفته‌اند.

برند مارکتینگ چیست?

برند مارکتینگ چیست و چه اهمیتی دارد؟

حالا که برند را شناختید نوبت به برند مارکتینگ می‌رسد. برند مارکتینگ مفهوم بسیار گسترده‌ای دارد اما می‌توان این مفهوم را با اهداف آن توضیح داد: مهم‌ترین اهداف برند مارکتینگ افزایش آگاهی از برند، میزان دیده شدن برند و در نهایت شناخت کامل برند است.

دقت کنید که برند مارکتینگ چیزی فراتر از تبلیغات و پروموشن است. بازاریابی برند با احساسات مشتری سر و کار دارد و به او در مورد برند شما آگاهی و شناخت می‌دهد.

مخاطبان شما باید بدانند که هدف برند شما چیست؟ چه ارزش‌هایی را دنبال می‌کند؟ محصولات شما چه ویژگی‌ها و مزایایی دارند؟ و کار برند مارکتیگ این است که بهترین پاسخ‌ها را برای این سؤالات پیدا کند. سیمون سینک خالق حلقه طلایی برند و استاد دانشگاه کلمبیا معتقد است مردم چیزی که شما می‌سازید را نمی‌خرند؛ بلکه دلیل ساخت آن محصول را می‌خرند! درک این جمله کمک زیادی به درک برند مارکتینگ می‌کند. حالا از خود سؤال کنید که چرا مردم تلفن‌های هوشمند اپل را می‌خرند؟