در عصر امروز بسیاری از افراد حرفه ای خلاق در حوزه های مختلف خود را همچون شرکتهای رسانه ای در نظر می گیرند. با آن که ممکن است «برند شخصی» تا اندازه ای کلیشه به نظر آید اما این از اهمیت یا حقیقت نهفته در پس آن نمی کاهد. قرار گرفتن در موقعیت کنترل یا تعیین رشد حرفه ای و کاری خود به نظر میرسد از جمله اهداف و آمال بیشتر انسان هاست. این در حالی است که این موضوع آن طور که تصور می شود دشوار نیست.

برند شخصی یا Personal Branding چیست؟

حتی در صنعت خدمات خلاق، مفهوم واژه ی «برند» یا «برندسازی» ممکن است از شخصی به شخص دیگر متفاوت باشد. ساده ترین و رایج ترین مفهوم «برند» چنین است: «برند شما آن چیزی است که مردم از شما در ذهن دارند و درباره ی شما می گویند. برند ارزش هایی است که با شما و کاری که انجام میدهید یا فراهم می آورید ارتباط دارد.»

برای ملموس کردن این مفاهیم، به سه واژه ای بیندیشید که هنگام اندیشیدن درباره ی «اپل» یا «ادوب» به ذهن می رسند. این سه واژه، احساسی است که شما از برند آنها دارید.

این احساس به واسطه ی محتوایی که آنها خلق کرده و به شما ارائه داده اند، تقویت شده است. سه واژه ای را که می خواهید مردم به شما و کاری که تولید می کنید نسبت دهند، مشخص نمایید. سه واژه ای را که دوست دارید مردم به سبک و وجهه ی به شما نسبت دهند، مشخص نمایید.

در نهایت، سه واژه ای را که می خواهید مردم به تجربه کار با شما شما نسبت دهند، مشخص نمایید.

این واژگان، ارزش های برند شما هستند. این ارزش ها چارچوب داستان شما و برندتان را مشخص می کند. زمانی که خود را مطرح و برای خود بازارسازی می کنید، روی این موضوع متمرکز شوید که باید در ارزش های برند خود پابرجا و ثابت قدم باقی بمانید.

نکاتی برای توسعه ی برند خود به عنوان یک طراح گرافیک

  • یک وبلاگ طراحی خلق کنید؛ وبلاگی که نشان دهنده ی کار و افکار شما در صنعت باشد .
  • کار و هنر طراحی شخصی خود را در مجلات، وبلاگها و گالری های آنلاین به اشتراک بگذارید.
  • در همایش ها و جلسات گوناگون طراحی گرافیک شرکت نمایید.
  • آثار طراحی خود را در رسانه های اجتماعی گوناگون مانند فیسبوک، اینستاگرام و غیره به نمایش بگذارید و از این رسانه های برای روایت گزارش های خود استفاده کنید.
  • در جشنواره ها و مسابقات طراحی گرافیک با دیگر طراحان به رقابت بپردازید.
  • منابع و فایل هایی آماده نمایید که بتوانند به یک گروه خاص در انجام کارش کمک نمایند.

برای دیدن مقالات بیشتر اینجا کلیک کنید