وقتی در داستان هنسل و گرتل، هنسل خرده های نان  را برروی زمین ریخت تا آنها بتوانند مسیر برگشت به خانه را پیدا کنند و در جنگل گم نشوند. این خرده های نان یا همان بردکرامب امروزه به مدلی برای وبسیات ها تبدیل شده است. یک بردکرامب، متن کوتاه لینک داریست که اغلب در بالای هر صفحه وجود دارد. این بردکرامب ها در آن واحد به شما نشان می دهند که شما در کجای صفحه قرار دارید. تمام کلمات بردکرامب قابل کلیک کردن است و مبدا همه آنها، صفحه خانگی سایت است.

بردکرامب ها همچنین در گوگل نیز نمایش داده می شوند. اگر از وردپرس استفاده می کند با استفاده از افزوزه  Yoast Seoمی توانید این داده ها را به صورت اتوماتیک به هر صفحه اضافه کنید. موتورهای جستجو قادرند اینها جمع آوری کرده و در نتایج جستجو نمایش دهند. این مسئله به کاربران کمک می کند تا قبل از ورود به سایت، متوجه جایگاه آن مطلب گردند.

انواع بردکرامب

اگر نگاه دقیقی  بیندازیم متوجه انواع آن می شویم. در ادامه به معرفی سه نوع  معروف و پر استفاده در سایت ها می پردازیم که حتما آنها را مشاهده کرده اید:

 مبتنی بر سلسله مراتب

این نوع را بیشتر دیده اید و معمولا در بالای صفحه قرار دارند. بردکرامب های سلسله مراتبی، به شما اطلاع می دهند که در کجای سایت هستید و چند گام تا صفحه اصلی سایت فاصله دارید.

 مبتنی بر ویژگی ها

این گونه بردکرامب ها معمولا بعد از انتخاب یک و یا چند ویژگی حاصل می شوند. به عنوان مثال در یک سایت فروشگاهی وقتی چند ویژگی از یک محصول را انتخاب می کنید، این بردکرامب ها ظاهر می گردند. مانند: صفحه اصلی > دسته بندی محصول > جنسیت > سایز > رنگ.

 مبتنی بر تاریخچه

این گونه بردکرامب ها بر اساس اینکه چه صفحاتی را پشت سر گذاشته اید ایجاد می شوند. در حال کلی این نوع بردکرامب به این شکل است: صفحه اصلی > صفحه قبل > صفحه قبل > صفحه قبل > صفحه حال.

چرا باید از بردکرامب ها استفاده کرد؟

چند دلیل برای استفاده از بردکرامب وجود دارد که همه آنها با سئو سایت در ارتباطند. این دلایل عبارتند از:

گوگل بردکرامب ها را دوست دارد

گوگل نیز مانند کاربران، بردکرامب ها را دوست دارد. بردکرامب ها به گوگل امکان می دهد که نگاه متفاوتی به ساختار سایت داشته باشد. به علاوه گوگل از اطلاعات بردکرامب در صفحات جستجو استفاده می کند. بنابراین نمایش سایت شما در صفحات جستجو برای کاربران جذاب تر خواهد بود و در مجموع سئو سایت ارتقا خواهد یافت.

 تجربه کاربری را ارتقا می دهند

افراد از گم شدن متنفرند. آنها در مواجهه با یک مکان جدید به اطراف نگاه می کنند تا اشیا یا موارد آشنا را شناسایی کنند. این پروسه در وبسایت ها نیز وجود دارد. شما می بایست از ترس کاربران کاسته و آنها را راضی نگه دارید. بردکرامب ها با نمایش خروجی های مناسب و آشنا، تجربه کاربری را ارتقا می دهند و دیگر آنها کلید بک را فشار نمی دهند. همانطور که می دانید تجربه کاربری از پارامترهای مهم سئو محسوب می شود.

بردکرامپ چیست و تاثیر آن بر روی سئو چگونه است؟

بردکرامپ چیست و تاثیر آن بر روی سئو چگونه است؟

 موجب کاهش بانس ریت می گردند

امروزه کمتر کسی از طریق صفحه اصلی وارد سایت ها میشود . اکثر بازدید ها به صورت طبیعی و از طریق موتورهای جستجو انجام می شود. این مسئله بدین معنیست که هر صفحه از سایت شما به معنی یک ورودی می تواند باشد. اگر صفحه ورودی سایت رضایت کاربران را کسب نکند، بایست از راهنمایی هایی بهره ببرید تا آنها را به دیگر قسمت های مرتبط با آن صفحه هدایت کنید.

با استفاده از بردکرامب ها می توان پیشنهاد های جایگزینی به کاربران ارائه داد و از این طریق بانس ریت سایت را کاهش داد و به سئو وب سایت کمک زیادی کرد. مطمئنا با ما هم عقیده اید که ارسال کاربران به صفحه اصلی سایت بهتر از آنست که آنها دکمه بک را فشار دهند و به گوگل برگردند.

چگونه به سایت اضافه کنیم؟

راه های زیادی برای اضافه کردن بردکرامب به یک سایت وجود دارد. اگر از وردپرس یا جوملا استفاده می کنید پلاگین های زیادی برای این کار وجود دارد. اگر از سیستم های مدیریت محتوای متفاوتی استفاده می کنید، پروسه این کار ممکن است متفاوت باشد. همچنین می توانید به صورت دستی و از طریق داده های ساختاری بردکرامب را به هر سایتی اضافه کنید.

جمع بندی

با این که در داستان معروف، با ریختن خرده نان ها هنسل و گرتل در جنگل گم شدند، اما شما اجازه ندهید که کاربران  در سایت احساس گم شدن کنند. فهم این مسئله برای کاربران بسیار ساده است و آنها با مشاهده بردکرامب به سادگی ساختار سایت را درک می کنند. به همین دلیل گوگل نیز به آن علاقه مند است و اگر از سایت های وردپرسی استفاده می کنید با استفاده از پلاگین Yoast SEO به راحتی می توانید آن را به سایت اضافه کنید.

برای دیدن مقالات بیشتر اینجا کلیک کنید.