بازاریابی محتوایی (content marketing) تبدیل به یک روش محبوب برای کسب و کارها شده که بتوانند به شکل موثرتری به مخاطبان هدفشان دسترسی پیدا کنند.

با تولید محتوای مفید درباره محصولات و خدمات برای مخاطبان و آموزش نحوه استفاده از محصولات می توانید به آنها نشان دهید چگونه خدمات شما می تواند به طور موثری نقاط درد و چالشهای آنها را حل کند. از این طریق می توانید نرح تبدیل خود را افزایش دهید و آگاهی از برند و درآمد خود را نیز افزایش دهید.

بازاریابی محتوایی چیست؟

بازاریابی محتوایی می تواند موضوع جالبی باشد به خواندن این مقاله ادامه دهید تا با روشهای به کارگیری تاکتیک ها و استراتژی بازاریابی محتوا برای اتصال به مخاطبان خود آشنا شوید.

بازایابی محتوا فرآیند برنامه ریزی، خلق، توزیع و اشتراک و انتشار محتوا برای رسیدن به مخاطب هدف می باشد. به عنوان یک کسب و کار این شیوه می تواند برای بهبود آگاهی از برند، افزایش فروش، و اتصال به مخاطبان و درگیرکردن مشتریان کمک کند.

چرا بازاریابی محتوایی مهم است؟

امروزه استراتژی بازاریابی برونگرا (یا هر چیزی که به عنوان یک مزاحم برای مخاطب می باشد) دیگر نمی تواند برای دستیابی به مخاطبان و تبدیل لیدها مانند گذشته موثر باشد. به علاوه برای گسترش دسترسی، بازاریابی محتوایی به شما و کسب و کار شما کمک می کند:

لیدها ( مشتریان راغب) را درباره محصولات و خدماتی که ارائه می دهید آموزش دهید.
نرخ تبدیل را بهبود دهید.
رابطه بین مشتریان و کسب و کار را بسازید.
با مخاطبان ارتباط بگیرید و به آنها بگویید که محصولات و خدمات شما چگونه مشکلاتشان را حل می کند.
یک حس را در بین جامعه نسبت به برندتان ایجاد کنید.
حالا دیگر باید متوجه شده باشید که چرا کسب و کار شما باید روی بازاریابی محتوایی سرمایه گذاری کند. اجازه بدهید چند مثال را با هم مرور کنیم تا شما تصمیم بگیرید که چه نوع محتوایی را باید خلق کنید.

مثالهای بازاریابی محتوایی
اگر چه بازاریابی محتوایی یک تاکتیک مفید و کاربردی برای اکثر شرکتهاست اما ایجاد طوفان فکری و راههای متقاعدکننده رسیدن به مخاطبان و تبدیل آنها به مشتری کار ساده ای نیست.

شما چگونه می توانید در بازاریابی محتوایی موفق شوید؟

برای جواب دادن به این سوال، اجازه بدهید نگاهی به انواع بازاریابی محتوا بندازیم، این قسمت به شما کمک می کند دید بهتری نسبت به نحوه به کارگیری محتوا در کسب و کارتان پیدا کنید.

انواع بازاریابی محتوا

انواع زیادی از محتوا وجود دارد که شما می توانید برای کسب و کارتان از آن استفاده کنید. در زیر به تعدادی از انواع پرکاربرد و محبوب اشاره می کنیم.

۱- بازایابی محتوایی شبکه های اجتماعی

حدود ۳.۷ بیلیون کاربر جهانی در شبکه های اجتماعی حضور دارند. به همین خاطر است که تعداد زیادی از کسب و کارها روی بازاریابی شبکه های اجتماعی سرمایه گذاری می کنند.

تعداد زیادی از این پلتفرم ها مانند فیس بوک، اینستاگرام، پینترست، لینکدین و اسنپ شات وجود دارند که شما می توانید انواع محتوا مانند عکس، لایو، ویدیو و استوری را در آنها خلق کنید.

همه این پلتفرم ها و شیوه های به اشتراک گذاشتن محتوایتان برای شما فرصتی برای ایجاد ارتباط با مخاطبانتان ایجاد می کند.

مثالی از بازاریابی محتوایی شبکه‌های اجتماعی

اکانت ایسنتاگرام Lush Cosmetics متناسب با برند است و سایر فعالیت‌های بازاریابی محتوایی شان را تکمیل می کند.

در این صفحه محصولات و تفاوت رنگها و جنبه های مختلف آنها به نمایش گذاشته می شود و شیوه های مختلف استفاده از محصولات نیز ذکر می شود.

این پروفایل رنگارنگ، براق، شاد و باشکوه به نظر می رسد و افراد را با هر پیش زمینه و هر قومیت و جنسی در حال استفاده از محصولات Lush برحسب نیازهایشان نشان می دهد.

۲- بازایابی محتوایی اینفوگرافیک

اینفوگرافیک محتوا، اطلاعات و داده را در قالب گرافیکی به طوری که برای مخاطب به راحتی درک شود نشان می دهد. با ترکیب کلمات ساده، مطالب کوتاه و تصاویر واضح، اینفوگرافیک ها یک شیوه عالی برای برقراری ارتباط موثر در محتوای شما هستند.

اگر قصد آموزش یک موضوع پیچیده را به شکلی که همه مخاطبان بتوانندآن را به راحتی بفهمند داشته باشید اینفوگرافیک ها گزینه خوبی هستند.

مثالی از بازایابی محتوایی اینفوگرافیک

IBM وقتی که بازار ابری خود را راه اندازی کرد از اینفوگرافی برای معرفی آن استفاده کرد. اینفوگرافی آنها متناسب با برند و سازمان یافته و به آسانی قابل فهم و مطالعه بود. آنها در اینفوگرافی به آسانی توضیح داده بودند که بازار ابری آنها چگونه است و چه منافعی برای مخاطبان دارد. همچنین در اینفوگرافی توضیح داده شده بود که مخاطبان چگونه می توانند به این بازار دسترسی داشته و از آن استفاده کنند.

۳- بازاریابی محتوایی بلاگ

بلاگ ها قدرتمندترین نوع محتوا برای بازاریابی درونگرا هستند و اطلاعات شما را با مشتریان و مخاطبان هدفتان به اشتراک می گذارند این اطلاعات می توانند آموزشی، مشتری محور یا محصول محور باشند.

بلاگ ها برای تبدیل خواننده ها به مشتری، افزایش آگاهی برند و ایجاد رابطه با مخاطبان مفید خواهند بود.

بسته به هدف خاص بلاگتان، شما می توانید محتوای بلاگ را بوسیله لینک دادن به پست های مختلف، به اشتراک گذاری لینک ها در صفحات شبکه اجتماعی، لینک دادن به وب سایت شرکایتان و محصولات آنها یا نوشتن درباره خط محصول تبلیغ کنید.

مثالی از بازاریابی محتوایی بلاگ

Expedia یک بلاگ به نام [Out There Starts Here] دارد که اطلاعات مربوط به سفر را در آن به اشتراک می گذارد. اطلاعاتی درباره پیشنهاد هتل، مکانهای منحصربفرد برای بازدید، یا فعالیتهای مختلفی که شما در مکان های مختلف دنیا می توانید انجام دهید.

Expedia به طور منظم محتوای بلاگ خود را برای نگهداشتن مخاطبان منتشر می کند، محتوای آنها شامل موضوعات مرتبط با انواع سفرهایی است که برای شما قابل تصور است.

بلاگ متناسب با برند است و همه مقاله ها مرتبط با هدف و ماموریت آنها برای دسترسی به مشتری ها و افزایش برند آگاهی است.

آنها درباره انواع خدماتشان و مشتری هایی که آماده اند تا با آنها تجربه های مثبتی داشته باشند می نویسند.

۴- بازاریابی محتوایی پادکست

ایا می دانید در حال حاضر بیشتر از ۶ میلیون نفر در آمریکا پادکست گوش می دهند؟

پادکست ها به دلیل راحتی شان امروزه تبدیل به یک رسانه محبوب شده اند چون شما می توانید در حالت های مختلف به آنها گوش دهید در حال استراحت یا رفت و آمد…

به همین دلیل بسیاری از کسب وکارها شروع به تولید پادکست کرده اند، پادکست ها به افزایش برندآگاهی، ساختن ارتباط با مشتری و ترویج محصولات، خدمات و شرکا کمک می کنند.

مثالی از بازاریابی محتوایی پادکست:

مجله کسب وکار هاروارد یک پادکست هفتگی به نام HBR IdeaCast دارد که مربوط به رهبران صنعت در دو حوزه کسب و کار و مدیریت است.

شما می توانید آنجا ثبت نام کرده و به طور پیوسته صدها پادکست را دریافت کنید یا از بین آنها هر کدام را که می خواهید انتخاب کنید و گوش دهید.

پادکست ها متناسب با برند HBR هستند و سایر محتواهای منتشره آنها را تکمیل می کنند. این شیوه برای HBR یک روش عالی برای اتصال به مخاطبان هدف می باشد.

آگاهی از برند آنها را بهبود بخشیده و باعث به دست آوردن گروه مخاطبان از طریق رسانه ای که با کار معمولی آنها متفاوت است، می شود. (گوش دادن به پادکست در مقابل خواندن مقاله HBR)

۵- بازاریابی محتوایی ویدیویی:

بر اساس آخرین تحقیقات HubSpot بیشتر از ۵۰ درصد از مصرف کنندگان می گویند که آنها می خواهند ویدیویی برندی را که با آن در ارتباط هستند ببینند.

به علاوه ویدیو مارکتینگ می تواند باعث افزایش نرخ تبدیل و بهبود ROI شود و می تواند به ایجاد رابطه با گروه مخاطبان کمک کند.

شما می توانید ویدیویتان را در شبکه های اجتماعی، صفحات سایت یا وب سایت شرکایتان برای گسترش دستیابی به مخاطبانتان از طریق رسانه های مختلف به اشتراک بگذارید.

مثالی از ویدیو مارکتینگ:

بسیاری از محتواهای ویدیویی Dollar Shave Club وایرال شده است. تلاشهای بازاریابی آنها متناسب با برند، طنزآمیز و سرگرم کننده است. یکی از فیلم های آنها بیش از ۲۶ میلیون بازدید در YouTube داشت. با مشهور شدن از طریق محتوای ویدیویی آنلاین، Dollar Shave Club رشد چشمگیر و شناخت از برند بالایی را تجربه کرده است.

۶- بازاریابی محتوایی تبلیغاتی

محبوبیت ترافیک ارگانیک به وسیله محتوا و بازاریابی درونگرا در بین کسب وکارهای مختلف در حال افزایش است.

به هر حال جایی گفته نشده است که محتوای پولی و تبلیغات برای دسترسی به مخاطبان هدف بی فایده یا بی اثر است. محتوای تبلیغاتی می تواند به شما برای دسترسی به مخاطبان گسترده کمک کند و به شما اجازه می دهد در جایگاهی که می خواهید قرار بگیرید.

روشهای زیادی وجود دارد که شما می توانید محتوای تبلیغاتی را ایجاد کنید. می توانید در شبکه های اجتماعی آگهی های تبلیغاتی منتشر کنید یا آگهی های دیجیتال در قالب بنر یا محتوای اسپانسرشده منتشر کنید.

برای دیدن مقالات بیشتر اینجا کلیک کنید.