بازاریابی سنتی چیست؟

بازاریابی سنتی به هر نوع بازاریابی که آنلاین نیست، برمی‌گردد. مانند: تبلیغات چاپی، پادکست، پست مستقیم، بازاریابی تلفنی و تبلیغات محیطی مانند بیلبوردها.

بازاریابی سنتی نه تنها یکی از قدیمی‌ترین اشکال بازاریابی است، بلکه از تحقیقاتی‌ترین روش‌های مارکتینگ نیز محسوب می‌شود.

بازاریابان به این روش تمایل بیشتری دارند، زیرا امتحان شده و کارآمد است.
همه در زندگی روزمره خود با نوعی بازاریابی سنتی روبرو می‌شوند، خواه دریافت نامه یا روزنامه باشد، خواه بیلبوردهای نصب شده در خیابان.

بازاریابی سنتی نقش مهمی در دستیابی به مخاطبان محلی دارد. اگر تبلیغات فیزیکی باشند، می‌توان از آن‌ها برای مدت طولانی استفاده کرد. به علاوه، مخاطبی وجود دارد که دسترسی به آن از طریق بازاریابی سنتی راحت‌تر از بازاریابی آنلاین است.

دیجیتال مارکتینگ چیست؟

برعکس، دیجیتال مارکتیگ، آنلاین است. بازاریابی دیجیتال عبارت است از هر گونه بازاریابی که یک شرکت به‌صورت آنلاین انجام می‌دهد، مانند تبلیغات پولی در رسانه‌های اجتماعی، بازاریابی ایمیلی و تبلیغات PPC.

بازاریابی دیجیتال به دلیل تغییرات فرهنگی، تکنولوژیکی و اجتماعی بسیار محبوب شده‌ است.

توییت‌های تبلیغاتی، اینفلوئنسرها و ویدیوهای آن‌ها، همه نمونه‌هایی از بازاریابی دیجیتال و میزان گسترش آن هستند.

حتی جستجوی عبارت “TikTok چیست؟” در گوگل، مدرکی برای اثبات بازاریابی دیجیتال موثر است. با دیجیتالی شدن جهان، شیوه بازاریابی ما نیز تکامل یافته است. بازاریابی دیجیتال نه تنها گاهی مقرون به صرفه‌تر از روش سنتی است، بلکه راهی مستقیم‌تر برای ارتباط با مخاطبان هدف در سطح جهانی است.

امروزه بازاریابی دیجیتال برای مشاغل ضروری است. انجام تحقیقات و خرید آنلاین برای مصرف کنندگان عادی شده است.

با این همه اطلاعات، کدام روش برای کار شما مناسب است؟

بازاریابی سنتی در مقابل بازاریابی دیجیتال

بازاریابی سنتی رویکردی است که در آن بازاریابان مخاطبان خود را شناسایی کرده و تبلیغات را در جایی قرار می‌دهند که مخاطبان آنها به‌صورت آفلاین آن‌ها را می‌بینند، می‌شنوند یا با آن‌ها ارتباط برقرار می‌کنند، مانند تبلیغات چاپی، بیلبوردها یا تبلیغات تلویزیونی.

بازاریابی دیجیتال به صورت آنلاین انجام می‌شود و از تبلیغات پولی یا ارگانیک در رسانه‌های اجتماعی، موتورهای جستجو و همچنین بازاریابی ایمیلی، اینفلوئنسر مارکتینگ و بازاریابی ویدیویی استفاده می‌کند.

معایب بازاریابی سنتی:

  • مشاغل با مصرف کنندگانی که محصولات خود را در زمان واقعی به آنها می‌فروشند تا حد زیادی هیچ ارتباطی ندارند.
  • برخی از بازاریابان نیز بازاریابی سنتی را غیرقابل اعتماد می‌دانند.
  • پس از انتشار آگهی چاپی، نمی توان آن را ویرایش کرد.
  • بازاریابی سنتی گران‌تر است.

بازاریابی سنتی هنوز یک راه واقعی و مهم برای بازاریابی مشاغل خاص به حساب می‌آید. اما بازاریابی دیجیتال یک محرک مهم درآمدزایی است. در حقیقت، مشاغل گزارش داده‌اند که نیمی از درآمد، تحت تأثیر فروش از طریق شبکه‌های اجتماعی بوده است.

به تازگی، ۵۰ درصد از بازاریابان گفته‌اند که معتقدند بازاریابی دیجیتال نسبت به روش سنتی مزایای بیشتری دارد زیرا از طریق می‌توانند مستقیما با مشتریان تعامل برقرار کنند.

بازاریابی دیجیتال به کسب و کارها امکان می‌دهد تا بر رشد مخاطبان خود نظارت مستقیم داشته باشند و نتایج لحظه‌ای هر جنبه از کمپین را مشاهده کنند.

بازاریابی سنتی در مقابل بازاریابی دیجیتال

برای دیدن مقالات بیشتر اینجا کلیک کنید

معایب بازاریابی دیجیتال:

بازاریابی دیجیتال وابسته به فناوری است و گاهی اوقات، تکنولوژی شکست می‌خورد. وقتی رسانه‌های اجتماعی از کار می‌افتند و یک بازاریاب رسانه‌های اجتماعی برای انتشار محتوای لایو برنامه‌ریزی می‌کند، چاره‌ای جز انتظار ندارد.

یکی دیگر از مسائلی که شبکه‌های اجتماعی با آن روبرو شده هستند، موضوع امنیت است.

از زمان رسوایی فیس بوک که در آن اطلاعات خصوصی ۸۷ میلیون کاربر فاش شد، سایر پلتفرم‌ها اقدامات سختگیرانه‌ای را برای اطمینان از حفظ امنیت اطلاعات کاربران انجام داده‌اند.

هر به‌روزرسانی یک پلتفرم اجتماعی به معنای ایجاد یک منحنی یادگیری جدید برای توسعه‌دهندگان و بازاریابان است.

یادگیری این نکات و گنجاندن آن‌ها در استراتژی‌های آینده، بخش قابل توجهی از زمان شما را به خود اختصاص می‌دهد.

آیا می‌توان هم‌زمان از هر دو روش استفاده کرد؟

قاطعانه، بله.

این موضوع تا سال‌های آینده ادامه خواهد داشت. اما هر دو استراتژی بازاریابی در مکان و زمان درست خود، کاربرد دارند.

مثلا، شما نمی‌توانید تبلیغات چاپی Macy’s را دیجیتال کنید، اما می‌توانید مخاطبان آن را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید و از آن‌ها بخواهید تا در خبرنامه ایمیلی ثبت نام کنند.

به این ترتیب، هم افراد مسن‌تر که تبلیغات چاپی و برگه‌ها را ترجیح می‌دهد (مانند مادرها) و هم فرزند جوان او، که با بازاریابی در رسانه‌های اجتماعی بیشتر ارتباط برقرار می‌کند، همان اطلاعات را دریافت می‌کنند.

در حقیقت، به جای سوال «بازاریابی سنتی یا بازاریابی دیجیتال؟» باید پرسید: «چگونه از هر دو تاکتیک برای بازاریابی موثرتر استفاده کنیم؟»

البته، در برخی مشاغل ممکن است تنها یکی از این روش‌ها سودآور باشد، اما در کل، ممکن است استفاده از هر دو روش به طور هماهنگ باعث پیشرفت بیشتر کسب‌وکار و دستیابی به نتایج شگفت‌انگیزتری شود.

برای دیدن مقالات بیشتر اینجا کلیک کنید