ایجاد تعامل یا بازاریابی تعاملی یک فرآیند استراتژیک است که کسب‌وکارها در آن سعی می‌کنند محتوایی جذاب برای مشتری‌ها ایجاد کنند و با استفاده از آن محتوا، مشتری‌ها را ترغیب به انجام کاری کنند.
به بیان ساده شما در این بازاریابی تنها سعی نمی‌کنید که با تبلیغ کردن برندتان مشتری‌ها را به سمت برند خود جذب کنید. بلکه سعی می‌کنید تا هم مخاطبین بیش‌تری را برای کسب‌وکار خود جذب کنید و هم از مخاطبین خود بخواهید تا عملی را برای شما انجام دهند. به همین منظور عموماً نام‌های دیگری نیز برای این نوع بازاریابی امروزه مورد استفاده قرار می‌گیرد.

ازاریابی تعاملی یا اینتراکتیو مارکتینگ (interactive marketing) چیست؟

بازاریابی تعاملی یا اینتراکتیو مارکتینگ گونه‌ای ابداعی از بازاریابی است که در آن مخاطبان می‌توانند با محتوای شما ارتباط برقرار کنند. در این نوع بازاریابی، هر برند بر اساس حرکت هر مشتری و مخاطب، پاسخی در خور می‌دهد. در این روش برندها می‌توانند خلاقانه‌تر عمل کنند و داستان‌های بهتری بگویید و به این ترتیب مخاطبان بیشتری به دست بیاورید. بر خلاف روش‌های بازاریابی برونگرا، بازاریابی تعاملی فضایی را ایجاد می‌کند که در آن مشتریان و برند بتوانند گفتگویی دو طرفه داشته باشند.
بازاریابی تعاملی به مشتریان این اجازه را می‌دهد که به رشد و تحول محصول و برند مورد علاقه‌شان کمک کنند و همین امر باعث می‌شود که ۱۰ تا ۱۲ بار بیشتر از بقیه انواع بازاریابی مفید واقع شوند. هرچه که مشتریان بیشتر در فضای آنلاین بیشتر در مورد یک برند صحبت کنند، هرچه بیشتر در سایت‌ها، شبکه‌های اجتماعی، ویدئو و ایمیل‌هایشان از یک محصول یا شرکت بگویند، بیشتر امیدها و ایده‌هایشان را به آن شرکت منتقل می‌کنند و باعث رشد نام آن برند می‌شوند.

مزایا و معایب بازاریابی تعاملی

بازاریابی تعاملی مزایای منحصر به فردی به همراه دارد از شرکت ها می توانند با کمک ابزارهای بسیار متنوع بازاریابی تعاملی و با ارسال پیام های متناسب با نیازها و رفتارهای خاص هر مشتری، توجه وی را بیشتر از گذشته جلب کنند. اینترنت نسبت به سایر رسانه ها، قابل کنترل تر است، بنابراین شرکت می تواند اثرات برنامه های خود را به راحتی رصد کند.

از سوی دیگر، بازاریاب ها می توانند با نفوذ و حضور در جامعه های مجازی اینترنتی، ضمن به مشارکت طلبیدن مشتریان شان برای ارائه پیشنهادات و انتقادات مختلف، یک سرمایه بازاریابی بلند مدت را برای خود خلق کنند. علاوه بر این، فضای اینترنتی امکان استفاده از تبلیغات جایابی ضمنی (contextual placement) را به خوبی فراهم کرده است. در این نوع از تبلیغات، شرکت، فضاهای تبلیغاتی وب سایت های مرتبط با پیشنهادات بازاریابی اش را خریداری می کند، بسیاری از شرکت ها با کمک موتورهای جستجو و هنگامی که مشتری در مراحل اولیه فرایند خرید است نیز تبلیغات مرتبط با عباراتی که وی جستجو می کند را برای او به نمایش می گذارند.

استفاده از بازاریابی تعاملی معایبی را نیز به همراه دارد:

مخاطبان به راحتی می توانند حجم انبوهی از پیام های شرکت ها را نادیده گرفته و از صفحه دید خود خارج کنند.
بسیاری از شرکت ها در محاسبه اثربخشی تبلیغات اینترنتی خود دچار اشتباه می شوند، زیرا شرکت ها و افرادی وجود دارند که با ورود جعلی به وب سایت شرکت ها و مشاهده تبلیغات آنها، نرخ دسترسی به مخاطبان هدف را به صورت ساختگی افزایش می دهند
به دلیل فراوانی عملیات های جاسوسی و خرابکارانه اینترنتی، ممکن است شرکت ها کنترل روی وب سایت های اینترنتی شان با اطلاعات شان را از دست بدهند.
با این حال بسیاری از بازاریاب ها معتقدند که مزایای بازاریابی تعاملی بر معایب آن می چربد، از این رو، بازاریاب های شرکت های مختلف جذب بازاریابی تعاملی و وب سایت های اینترنتی شده اند. به عنوان مثال، استی لودر estee lauder شرکت پیشرو در بازار لوازم آرایشی، کسب و کار چند میلیارد دلاری اش را از طریق سه ابزار ارتباطی تلفن، تلگراف و زنان، به وجود آورده است. با این حال، امروزه، این شرکت نیز استفاده از وب سایت را آغاز کرده است و در وب سایت اینترنتی اش: محصولات جدید و قدیمی اش را توصیف می کند، تخفیف ها و برنامه های ترویج فروش خود را اعلام می کند و محل فروشگاه هایی که مشتری می تواند محصولات را از آنجا خریداری کند، به وی نشان می دهد.

انواع بازاریابی تعاملی یا اینتراکتیو مارکتینگ

بازاریابی تعاملی اهداف گوناگونی را دنبال می‌کند. بازارایابان ممکن است از طریق محتوای پویا مانند داستان‌سرایی، محتوای شخصی‌سازی شده، اطلاعات لایه‌ای و تعامل دو طرفه با مشتریان ارتباط برقرار کنند.
در تمام این نوع محتوا، هدف این است که بتوان محتوایی تعامل برانگیز و مربوط به مشتری ایجاد کرد. اما هر کدام از این انواع محتوا چه معنایی می‌دهند؟

داستان‌سرایی تعاملی: بازاریابان می‌توانند با اضافه کردن یک انیمیشن یا اینفوگرفیک به پست بلاگی محتوایی پویا خلق کنند. به این شکل، محتواهای بلند را می‌شکنند و با این‌گونه اجزای سرگرم‌کننده باعث انتشار بیشتر محتوا می‌شوند.
محتوای شخصی‌سازی شده: زمانی‌که شما شخصیت مخاطب برندتان را به خوبی بشناسید، می‌توانید محتوایی تولید کنید که بهترین تجربه و بیشترین تاثیر را برای وی فراهم آورد. زمانی هم که بتوانید چنین محتوایی تولید کنید، مخاطبان بیشتر با شما ارتباط برقرار می‌کنند و محتوایتان را منتشر می‌کنند.
اطلاعات لایه‌ای: یکی از دغدغه‌ها و اولویت‌ها مهم بازاریابان امروزی، آموزش دادن به مخاطب است. بازاریابی تعاملی یا اینتراکتیو مارکتینگ، راهی هوشمندانه برای ایجاد محتوا به صورت لایه لایه است. در این نوع توزیع محتوا، هر درس به صورت جداگانه و به مرور اضافه می‌شود. بدین ترتیب، مخاطب را به مرور وابسته می‌کند.
تعامل دو طرفه: استفاده از راه‌هایی مانند طرح تست و سوال، بازی‌ها و ویدئوهای تعاملی باعث ایجاد تجربه‌ای بسیار قوی و مثبت نزد مخاطبان می‌شود.

برای دیدن مقالات بیشتر اینجا کلیک کنید.