صنعت بسته بندی در عرضه مواد غذایی بسیار حائز اهمیت است و از مرحله حفظ کیفیت محصول تا لجستیک و حمل و نقل ، بر آن اثر می گذارد. امروزه مشتری امکان انتخاب از بین هزاران محصول تولید شده را دارد و همین امر شرکتها راوادار نموده است که به سمت جلب توجه مخاطب گام بردارند.

تحقیقات در این زمینه، نشان داده است که یک سوم از انتخاب و یا عدم انتخاب های محصولات، متأثر از بسته بندی آنها بوده است، به همین دلیل، بسته بندی نشان تجاری شما باید یکی از مزیت های رقابتی و وجه تمایز محصول شما با سایر نشان های تجاری باشد.

اگر شما به عنوان مدیر یک کسب و کار گمان می کنید که صرفا محصول شما مهم است و بسته بندی فقط بسته بندی است، کسب و کار خود را به سوی شکست سوق داده اید.

بسته بندی محصولات در انتخاب مخاطب نقشی مهم تر از آنچه که شما تصور می کنید ایفا می نماید. بسته بندی محصول با عوامل زیادی در ارتباط است، از کاربرد آن برای خریدار گرفته تا ارزش های پیشنهادی شرکت شما برای مشتریان تان.

بسته بندی: ارزشی برابر با محصول تولید شده دارد و گاهی می تواند ارزش افزوده ای فراتر از محصول ایجاد کند.

اهمیت بسته بندی محصول در بازاریابی

در دنیای آشپزی اصطلاحی هست که می گوید،مردم با چشم هایشان غذا می خورند. ظاهر زیبای غذا نه تنها میل افراد به غذا را بالا می برد، بلکه باعث میشود غذا خوشمزه تر به نظر برسد. در بازاریابی هم بسته بندی محصول بسیار حائز اهمیت است. یک ارائه به یادماندنی تأثیر زیادی بر احساسات داشته و باعث بازگشت دوباره مشتریان می شود.

وقتی به بسته بندی محصول فکر می کنید، به همان اندازه که به احساس برخواسته از محصول تمرکز می کنید به کاربری راحت محصول (آیا به آسانی باز می شود؟) یا به عامل انگیزاننده (آیا به اندازه کافی خیره کننده هست؟) یا به راحتی انبار کردن محصول بسته به هدف آن هم تمرکز کنید. تمامی عوامل گفته شده با درصد اهمیت متفاوت، با مطلوبیت ایجاد شده برای مشتری در ارتباط هستند.

یکی دیگر از اصلی ترین مواردی که در بسته بندی محصولات باید مد نظر قرار دهیم این است که بسته بندی حفظ سلامت و ظاهر محصول را تأمین نماید. برای مثال، سامانه تحویل یک محصول غذایی قسمتی از فرآیند بسته بندی نیز هست. بسته بندی کالا باید به اندازه کافی مقاوم باشد تا در طول انتقال و نگهداری در خانه افراد، چه در قفسه ها و چه در فریزر، سالم باقی بماند.

انتخاب کاغذ، پلاستیک، آلومینیوم و سایر مواد اهمیت بالایی دارد زیرا محصول برای فروش بالاتر نیازمند ظاهری بهتر می باشد. نباید اهمیت بسته بندی در فروش را دست کم گرفت. ادغام فرم و کاربرد در طراحی بسته بندی زیبای کالا منجر به وسوسه مشتری به خرید کالا و تکرار آن خرید می شود. بخشی از این فرآیند به این نیت انجام می پذیرد که خریدار نه تنها کالا را خریداری نماید بلکه آن را به دوستان و آشنایان خود پیشنهاد دهد. آنچه گفته شد تنها بخشی از میزان اهمیت توجه به بسته بندی است. کسب و کارها چنانچه به دنبال کسب سود بیشتر هستند باید با دقت بیشتری بسته بندی محصولاتشان را رصد نمایند.

برای دیدن مقالات بیشتر اینجا کلیک کنید