افیلیت مارکتینگ یا همکاری در فروش یکی از روش‌های جذاب برای بازاریابی است که در سراسر دنیا مرسوم است و طی سال‌های اخیر فراگیرتر شده است. این روش تاثیر خوبی در افزایش فروش مستقیم و توسعه برندسازی و برنامه‌های بازاریابی دارد.
این مدل درآمدی ویژگی‌های جذابی دارد که اگر بتوانید به‌ صورت درست و اصولی از آن استفاده کنید، خروجی مطلوبی خواهد داشت. در این مقاله از سایت برندتیک می‌خواهیم ببینیم واقعا افیلیت مارکتینگ یا همکاری در فروش چیست و چه مزایا و معایبی دارد.

افیلیت مارکتینگ (AFFILIATE MARKETING) یا همکاری در فروش چیست؟

روش بازاریابی Affiliate Marketing که با نام‌هایی چون همکاری در فروش و بازاریابی پورسانتی نیز شناخته می‌شود یکی از روش‌های مرسوم برای بازاریابی است که پیشتر به ‌صورت سنتی در فضای آفلاین انجام می‌شد و حالا در دنیای آنلاین به شکل گسترده‌ای پیاده می‌شود.
در این نوع تبلیغات، یک واسطه به عنوان بستر نشر لینک موردنظر فعالیت می‌کند و در ازای تحقق اهداف مشخص شده درصدی را می‌گیرد. با توجه به شاخص‌هایی که تعریف می‌شود اگر فروش موردنظر رخ دهد، ناشر تبلیغات هزینه خود را دریافت می‌کند.
آمازون اولین سایتی بود که سیستم افیلیت مارکتینگ خود را در سال ۱۹۹۶ راه‌اندازی کرد و هنوز این سیستم ادامه دارد. شاید تصور کنید آمازون خیلی پورسانت می‌دهد، اما این مبالغ در ازای فروشی که اتفاق می‌افتد بسیار ناچیز است.

افیلیت مارکتینگ چگونه کار می‌کند؟

حال سوال اصلی اینجاست که سیستم افیلیت مارکتینگ چگونه کار می‌کند. شاید به نظر برسد عملکرد این سیستم خیلی پیچیده است، ولی در واقع این‌گونه نیست و سازوکار کاملا مشخصی دارد. بسیاری از فروشگاه‌های اینترنتی و برندهای مختلف هستند که به‌واسطه افیلیت مارکتینگ قصد دارند فروش خود را افزایش دهند. از سوی دیگر سایت‌هایی هم وجود دارند که به‌واسطه بازدیدکنندگان خود برای تامین بخشی از هزینه‌ها، به عنوان ناشر تبلیغات فعالیت می‌کنند.
افیلیت مارکتینگ می‌تواند به شکل‌های مختلفی باشد که در ادامه توضیح می‌دهیم، اما در مورد عملکرد آن باید بگوییم سایت تبلیغ‌دهنده که به نام merchant نیز شناخته می‌شود تبلیغات خود را به صورت بنری یا متنی به سایت منتشرکننده تبلیغات می‌دهد. در ادامه در ازای کلیک کاربرانِ سایت ناشر روی لینک موردنظر یا خرید محصول مشخص‌شده از سایت فروشنده، هزینه یا درصدی به سایت ناشر پرداخت می‌شود.
Affiliate Marketing می‌تواند به صورت توافق و قرارداد دو طرفه میان تبلیغ‌دهنده و ناشر تبلیغات انجام شود، یا سایت‌های ناشر می‌توانند در سیستم افیلیت مارکتینگ سایت فروشندگان ثبت نام کنند و لینک‌های مشخص را در سایت خود قرار دهند.

به طور کلی سیستم افیلیت مارکتینگ سه بازیگر اصلی دارد:

فروشندگان محصولات: این گروه در واقع سایت‌ها و کسب‌وکارهایی هستند که می‌خواهند از طریق Affiliate Marketing یا بازاریابی پورسانتی میزان فروش خود را افزایش دهند.
ناشر تبلیغات: سایت‌های منتشرکننده تبلیغات به عنوان بستر اصلی نشر افیلیت مارکتینگ شناخته می‌شوند که در ازای قراردادن بنرها و لینک‌های موردنظر در سایت خود که منجر به کلیک کردن و فروش محصول موردنظر می‌شود، درصدی می‌گیرند.
کاربران یا مشتریان: کاربران یا مشتریان درواقع افرادی هستند که روی لینک‌های موردنظر در سایت ناشر کلیک می‌کنند. گاهی کاربران با کلیک روی لینک Affiliate Marketing دنبال خرید محصول نیستند و ممکن است بخواهند از سایت ناشر امتیازی دریافت کنند.