اصول سئو چیست و دانستن آن‌‌ها چه ضرورتی دارد؟ در این مقاله از سایت برندتیک به مهمترین اصول سئو پرداخته ایم. آگاهی از آنها در روند بهینه سازی سایت امری ضروریست، حتی اگر مهارت های فنی لازم برای پیاده سازی آنها را نداشته باشید.

سئو چیست؟

به طور خیلی ساده سئو به تمام روش هایی گفته می شود که موجب افزایش دیده شدن وب سایت شما در نتایج جستجو می گردد. این تکنیک ها دارای تنوع بسیاری هستند. برخی از آنها در داخل سایت اجرا شده که به سئو داخلی معروفند. برخی دیگر نیز مانند لینک سازی در خارج از سایت اتفاق می افتند که با نام سئو خارجی شناخته می شوند.

انواع سئو چیست؟

چهار نوع اصلی از سئو یا بهینه سازی موتورهای جستجو وجود دارد که همه آنها به شما کمک می کند که در نتایج جستجو بهتر دیده شوید:

۱.کلاه  سفید (White Hat SEO)

۲.کلاه  سیاه (Black Hat SEO)

۳. کلاه  خاکستری (Gray Hat SEO)

۴.منفی  (Negative SEO)

چرا به سئو نیاز دارید؟

ساخت وب سایتی با معماری قوی و سیستمی خوب برای انتقال کاربران بین صفحات سایت، کمک زیادی به ایندکس شدن هر چه بهتر صفحات آن در موتورهای جستجو می کند. همچنین این ویژگی ها موجب کسب رضایت کاربران شده و آنها را ترغیب به بازگشت دوباره به وب سایت می کند. باید در نظر داشته باشید که توجه گوگل به رضایت کاربران روز به روز در حال افزایش است.

اگر نگاهی به سهم موتورهای جستجو از ورودی سایت بیندازید، احتمالا با رقم قابل توجهی مواجه می شوید که این مسئله خود بهترین گواه اهمیت سئو می باشد. طبق آمارها تنها در سال ۲۰۱۴، سهم موتورهای جستجو از ترافیک وب سایت ها ۶۴% به طور متوسط بوده است. در حالی که شبکه های اجتماعی تنها ۲%، تبلیغات کلیکی ۶%، وروردی مستقیم ۱۲% و ۱۵% از مابقی روش ها بوده است.

اصول سئو چیست؟

برای دیدن مقالات بیشتر اینجا کلیک کنید.

اصول سئو سایت چیست؟

بهینه سازی کردن آدرس URL همه صفحات وب سایت

url ها ،جدا از بحث جذابیت برای افراد ،باید برای موتورهای جستجوگر نیز به شکلی مناسب طراحی شده باشند. به عبارت دیگر برای موتورهای جستجو نیز جذاب باشند.

URL به عنوان هویت اینترنتی برای تمام محتوای موجود در یک سایت به شمار می آید، زیرا کاربران در نگاه اول آدرس URL شما را می بینند و اولین برداشت را از URL شما دارند. اگر یک URL باعث گمراهی موتورهای جستجو شود ، ممکن است جستجوگرها نتوانند به محتوای سایت شما دسترسی پیدا کنند.

بنابراین، ایجاد URL بدون دانش و معماری مناسب ، مشکلات زیادی را در موتورهای جستجو برای وب سایت شما ایجاد می کند.

انتخاب یک URL مناسب که حاوی کلمات کلیدی مرتبط با محتوای صفحه شما باشد علاوه بر اینکه رتبه شما را بالا خواهد برد ، قطعا کاربران را جذب وب سایت شما می کند.

انتخاب درست کلمات کلیدی Keyword Research

برای اینکه توی این قسمت خیلی قوی عمل کنید دوتا راه دارید اول اینکه پیشگو باشید دوم اینکه از گوگل کمک بگیرید!
هروقت خواستید محتوایی داخل وب سایتتون بذارید باید به کلمات کلیدی هم توجه کنید باید به گوگل بگید مخاطب چه موضوعی رو سرچ کرد محتوای شما رو نشون بده.

برای اینکه کلمه کلیدی مورد نظر محتوا رو پیدا کنید در مرحله اول بشیدی فکر کنید و خودتون رو بذارید جای مخاطب وب سایت، که اون اگه دنبال چینین محتوایی باشه چی رو سرچ میکنه از اون کلمات به عنوان کلمه کلیدی استفاده کنید.

راه بعدیش که راحترم هست اینکه زحمت بکشید برید تو گوگل در مورد محتواتون سرچ کنید بعد اسکرول کنید به سمت پایین و اون پایین ۸تا کلمه که بیشتر سرچ شدن رو بهتون نشون به همین راحتی! کافیه همونارو به عنوان کلمه کلیدی استفاده کنید.

بهینه سازی عنوان سئو یا Meta title

عنوان صفحه یا عنوان محتوا یکی از مهم‌ترین و اصلی‌ترین المان‌های سئو محسوب می‌شود. زیرا این عنوان‌ها نشان می‌دهند که محتوای یک صفحه درون وب سایت شما چه چیزی را به کاربر و بازدید کننده وبسایتتان منتقل می‌کند. دلیل دیگری که برای مهم بودن عنوان محتوا مطرح می‌شود، این است که این بخش از محتوای موجود در صفحه وب سایتتان به صورت مستقیم در صفحه نتایج موتور جستجوی گوگل قابل مشاهده است.

رعایت ساختار های نوشتاری

محتوا گذاران وب سایت درک درستی از تگ های H1 تا H3 ندارند بیایم یک بار برا همیشه تکلیفمان را با این تگ ها مشخص کنیم، با این کار هم گوگل بهتر منظور مارو میفهمد هم مخاطب.

تیتر اصلی ما همیشه باید H1 باشد این تگ رو یا تگ دیگه میزنی توقع سئوی خوب نداشته باش.
تگ H2 برای تیترهای فرعی به کار میرود شما کلا مجازید از تگ H1یک بار استفاده کنید ولی از H2 هرچقد میخوای استفاده کن یه مقاله یه تیتر اصلی داره و چندین تیتر فرعی
تگ H3 برای زیر مجموعه تگ های H2 استفاده میشود.

بهینه سازی لینک های داخلی سایت

توی محتواتون حتما حتما باید به چند جا لینک بدین حواستون باشه چه متنی رو به چی لینک میکنید، سعی کنید از کلمات کلیدی برای لینک دهی استفاده کنید، استراتژی داشته باشید برای این بخش چون شدیدا روی بهبود محتواتون موثره.

برای دیدن مقالات بیشتر اینجا کلیک کنید.