از آنجایی که محتوای تصویری حدوداً ۴۰ برابر بیشتر از انواع دیگر محتوا در شبکه‌‌های اجتماعی به اشتراک گذاشته می‌شود؛ داشتن حداقل دانش اولیه از اصطلاحات اصلی و اصول اولیه دیزاین کاملاً ضروری است. بنابراین ما در این مقاله از سایت برندتیک تصمیم گرفتیم لیستی از مهم‌ترین و پرکاربردتریناصطلاحات رایج طراحی گرافیک را در اختیار شما قرار دهیم.

اصطلاحات رایج طراحی گرافیک

قانون یک سوم
اگر تصویر خود را به صورت عمودی و افقی به سه قسمت مساوی تقسیم کنید، نقاط تقاطع، در واقع نقاط کانونی تصویر هستند. نقاط کانونی نقاطی هستند که توجه بیننده را به خود جلب می‌کنند و شما می‌توانید در این نقاط عناصر اصلی تصویر خود را قرار دهید.

 نسبت طلایی
نسبت طلایی زمانی حاصل می‌شود که اگر یک شکل بزرگتر را به شکل کوچکتر تبدیل کنیم، رابطه بین نسبت اضلاع آن‌ها برابر با ۱.۶۱۸ باشد. به عبارت دیگر نسبت طلایی زمانی حاصل می‌شود که نسبت بخش بزرگتر به بخش کوچکتر برابر با نسبت کل به بخش بزرگتر باشد. نسبت طلایی می‌تواند به شکل مستطیل، دایره، مارپیچ و بسیاری از اشکال دیگر باشد. معروف‌ترین نسبت طلایی مستطیل طلایی است.

نسبت طلایی به وفور در طبیعت (مثل شکل انواع گل، کهکشان و صدف‌ها)، آثار هنرمندان بزرگ (مثل تابلو شام آخر و تابلو مونالیزا داوینچی) و آثار باستانی (مثل اهرام مصر و معبد پارنتون) دیده می‌شود. به نسبت طلایی نسبت الهی هم گفته می‌شود. از این نسبت می‌توان در طراحی گرافیک، طراحی سایت، تایپوگرافی و آثار هنری استفاده کرد. استفاده از این نسبت باعث می‌شود طرح ما جذابتر به نظر برسد.

با استفاده از نسبت طلایی می‌توانید اطمینان حاصل کنید که تصاویر شما چشم‌نواز هستند و به زیبایی قالب بندی شده‌اند.

لوگو
لوگو یک علامت گرافیکی یا نمادی است که برای شناسایی یک شرکت، سازمان یا محصول استفاده می‌شود. در واقع یک لوگو خوب نشان می‌دهد که شرکت شما چه کاری انجام می‌دهد و ارزش‌های برند شما چیست و همچنین باعث می‌شود از رقبا متمایز شوید.

تایپوگرافی

تایپوگرافی هنر و تکنیک چینش حروف است و هر متنی که می‌بینید؛ چه بر روی کاغذ باشد و چه بر روی بیلبورد یا صفحه نمایش؛ باید از اصول تایپوگرافی پیروی کند.

اصطلاحات رایج طراحی گرافیک

برای دیدن مقالات بیشتر اینجا کلیک کنید.

اصطلاحات رایج طراحی گرافیک

آیکن

آیکن‌ها تصاویری هستند که برای نشان دادن یک فعالیت یا یک شی استفاده می‌شوند. به عنوان مثال، یک نماد قلم می‌تواند نشان‌دهنده کسی باشد که در حال نوشتن است یا نشان‌دهنده یک مداد باشد. هنگام استفاده از آیکن‌ها به دقت در مورد آنچه می‌خواهید نشان دهید و میزان شفافیت آن برای مخاطبان خود فکر کنید.

گرید (Grid)
گرید شبکه‌ای است که از ستون‌ها و ردیف‌هایی تشکیل شده است که به طور مساوی تقسیم شده‌اند. هدف استفاده از گرید این است که به طراحان کمک کند تا عناصر را با دقت بیشتری در کنار یکدیگر قرار دهند و اشکال دقیق‌تری رسم کنند.

راهنمای سبک
راهنمای سبک مجموعه‌ای از استانداردها برای طراحی هر چیز مربوط به برند شما است که می‌تواند برای طراحی سایت، کارت ویزیت یا یک سند چاپی مورد استفاده قرار گیرد و برای اطمینان از یکنواختی کامل در سبک و قالب‌بندی طراحی برای قسمت‌های مختلف برند استفاده می‌شود.

اسلوگان
شعار تبلیغاتی ثابت که هویت مفهومی و تبلیغی یک مجموعه باشد. برای مثال اسلوگان شرکت سونی It’s a sony.

برای دیدن مقالات بیشتر اینجا کلیک کنید.